Голови громад взяли участь у міжнародному марафоні «Єднання місцевого самоврядування світу задля благополуччя людей і миру»

18 / Березень, 2022
18 березня розпочався міжнародний марафон «Єднання місцевого самоврядування світу задля благополуччя людей і миру». Відбувся  діалог між представниками/-цями місцевого самоврядування, в тому числі, міст-побратимів країн, де приймають найбільшу кількість біженців/-нок з України, які рятуються від війни, - Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Словаччини та лідерами/-ками місцевого самоврядування України. До діалогу також долучилися закордонні засоби масової інформації. 
Модератором марафону виступив журналіст Андрій Куликов
Мета Марафону - показати світу справжнє обличчя війни, яку розгорнула росія проти України, та посилити партнерство місцевого самоврядування України та світу. 
Ініціатором діалогу виступило Міністерство розвитку громад та територій України. 
Партнери – Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні», Асоціація міст України, портал «Децентралізація». 
Відкрив марафон Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов. Мета цього марафону, щоб закордонні учасники з перших вуст, від голів українських громад, почули про тероризм, варварство, знищення українських міст, розстріли мирних мешканців, вбивство дітей, яке стало буденністю для нас, - зазначив О.Чернишов.  
Ми вкотре звернулися до місцевих лідерів сусідніх країн з наступним: 
- вимагаємо закрити небо, щоб захистити такі ж громади, як їхні, таких же мирних мешканців наших міст, як мешканці їхніх міст — у той спосіб, яким це можливо. 600 будинків зруйновано, понад 60 шкіл та дитячих садків повністю знищені лише в Харкові. Європа має закрити небо над Україною, тому що зараз Україна закриває небо над Європою; 
- посилити санкції, щоб ця війна стала для росії економічно неможливою, адже кожна копійка, яка працює на економіку росії, спрямовується на знищення наших міст;  
- підтримати наше прагнення стати членом єдиної європейської сім’ї. Ми маємо на це право, тому що ми захищаємо європейські цінності. Ми захищаємо мир і спокій – і майбутнє Європи.  
Також Міністр висловив подяку очільникам міст: Києва — Віталію Кличку, Житомира — Сергій Сухомлину, Харкова — Ігорю Терехову та усім мерам міст, які боронять та оберігають свої громади. «Ви робите надзвичайну роботу сьогодні! Тільки спільно ми можемо перемогти ворога», - наголосив Олексій Чернишов.  
Міністр розвитку громад та територій України подякував партнерам, які допомогли організувати цей марафон – Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні», Програма USAID “Економічна підтримка Східної України”, Міністерство закордонних справ України, Представництво України при раді Європи, Асоціація міст України, Асоціація об’єднаних територіальних громад, портал «Децентралізація». 
  
До учасників діалогу звернулася Директор Директорату людської гідності, рівності та врядування Ради Європи Клаудіа Лучіані: «Ми в Раді Європи наполегливо працюємо і ми чуємо заклики України. Рада Європи суворо засуджує напад росії на Україну. Цього тижня росію було виключено з Ради Європи». Вона зазначила, що насильство, зневага до демократичних цінностей, порушення міжнародного права з боку агресора матимуть безпрецедентні наслідки для людських життів в Україні, а також для демократії у всій Європі. Клаудіа Лучіані наголосила, що Рада Європи намагається якнайсильніше підтримати Україну, робить усе можливе, а також подякувала усім країнам, які підтримують Український народ у боротьбі.  
У панельній дискусії «Місцеве самоврядування в Україні в умовах війни: сучасний стан, виклики та потреби» виступили: 
- Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова  
- Ігор Терехов, Харківський міський голова, голова Харківського регіонального відділення Асоціації міст України, член Правління Асоціації міст України 
- Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова, голова Житомирського регіонального відділення Асоціації міст України, член Правління Асоціації міст України 
- Роман Клічук, Чернівецький міський голова, голова Чернівецького регіонального відділення Асоціації міст України, член Правління Асоціації міст України 
- Андрій Балога, Мукачівський міський голова, член Правління Асоціації міст України 
- Володимир Шматько, Чортківський міський голова 
 
 
  
Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко, зокрема, сказав: «Сьогодні ми повинні показати і розказати світові про те, як Росія знищує Україну і вбиває мирних українців. Світ повинен знати про дикунство  і особливу жорстокість російської армії. Про страждання українців. Про героїзм наших військових, які б’ються сьогодні за нашу незалежність і свободу. Захищають Україну від геноциду, який чинить Росія». 
Він подякував партнерам за підтримку та допомогу і закликав ще більше об’єднати зусилля місцевого самоврядування України та світу, щоб чинити тиск на агресора і зупинити його. 
 
Харківський міський голова Ігор Терехов зазначив, що 23 дні в Україні триває війна, і Харків постійно обстрілюють із землі та неба. За його словами, зруйновано понад 600 житлових будинків. Людей, які втратили дах, селять у школи та дитячі садки, але російські війська бомбять і ці соціальні об'єкти. Понад 60 закладів освіти зруйновані повністю, гинуть мирні люди. «Чого ще потрібно чекати світовій спільноті, щоб закрити небо над Україною? Колосальні жертви серед мирних людей, дітей. Як із цим можна змиритися?» - наголосив Ігор Терехов під час виступу. Він повідомив, що Харків тотально руйнують, цілеспрямовано знищуючи інфраструктуру, інженерні мережі, які забезпечують городян теплом, світлом і водою. Ігор Терехов попросив мерів різних міст світу впливати на свої уряди, щоб убезпечити повітряний простір та зберегти мир. Свою підтримку Харкову та Україні висловили мери Нью-Йорка, Бостона та Чикаго, які у розмові з ним пообіцяли вплинути на своїх конгресменів. 
«Допоможіть собі, допоможіть Європі, допоможіть Україні, бо Україна стоїть на захисті демократії та Європи. Віталій Кличко абсолютно правильно сказав, що російська агресія не зупиниться в Україні. Вона піде далі, піде до Європи», - наголосив мер Харкова. 
Ігор Терехов подякував захисникам України, які героїчно обороняють Харків, а українським та зарубіжним партнерам - за надання гуманітарної допомоги. 
  
Житомирський міський голова Сергій Сухомлин підкреслив: «Зараз мери взяли на себе відповідальність, суспільство об’єдналося і усі ми зараз виборюємо незалежність. Практично щодня ми проводимо евакуацію людей з Бучі, Макарова, допомагаємо усім українцям, розвозимо гуманітарну допомогу. Також хочу подякувати нашим європейським партнерам зі Швейцарії та Нідерландів, які приймають на безкоштовне лікування хворих дітей. Стосовно міжнародної допомоги, я дякую усім за надані їжу та медикаменти, одна нам зараз більше потрібна зброя, бронежилети та шоломи».  
Чернівецький міський голова Роман Клічук наголосив «Ми робимо все щоб забезпечити надійний тил. Усіх людей, які приїжджають до нас зі сходу України, а таких наразі в Чернівцях до 50 тисяч, ми забезпечуємо житлом, їжею, медикаментами та усім необхідним для того щоб вони почувалися в безпеці. Ми воюємо із терористами, але ми впевнені що з таким бойовим духом ми обов’язково переможемо». Він також зазначив, що на сьогодні Чернівці – це транспортний хаб, місто отримує багато гуманітарної допомоги, яку переправляє на Київ, Харків, Чернігів. Р.Клічук подякував  мерам європейських міст, які приймають у себе вимушених переселенців із України та надають допомогу та підтримку нашим містам, бо тільки спільно ми можемо перемогти ворога, та закликав мерів європейських міст звертатися до своїх урядів, щоб створити економічний тиск на росію та зробити ворога слабшим».  
Мукачівський міський голова Андрій Балога сказав: «На сьогодні Мукачево відносно спокійне місто, ми приймаємо внутрішньо переміщених осіб, допомагаємо їх з розселенням, харчуванням, а також організовуємо транзит до Угорщини, Словаччини та Румунії. Так як ми прикордонне місто, я б хотів звернутися до наших угорських колег: ми отримуємо від вас багато гуманітарної допомоги, це дуже важливо, ми за це дуже вдячні. Однак ми б хотіли бачити від вас підтримку у сфері транзиту через вашу територію товарів військового чи подвійного призначення від інших країн. Нашим захисникам зараз не вистачає захисної амуніції, військового спорядження тощо, а поява ще одного транзитного коридору могла б частково вирішити цю проблему». 
Чортківський міський голова Володимир Шматько зазначив, що усі українські міста від найменших до великих стали на захист України. Чортківська невелика громада вже прийняла 2250 вимушених переселенців, головним чином з Харкова. Він також звернувся до усіх, хто дивиться цей марафон закордоном, з проханням максимально об’єктивно подавати інформацію, про те, що реально відбувається в Україні, яка захищає свою незалежність та  віддано бореться з російським агресором.
 
Відео марафону:
 
 .
 
Наступний захід – діалог з муніципалітетами Австрії, Франції, Німеччини, Швейцарії та Великобританії. Стежте за анонсами.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)