Голови громад-членів АМУ долучилися до дискусій на форумі «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави»

12 / Листопад, 2021
11-12 листопада 2021 року проходить 6-й Форум «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави».
Представники Асоціації міст України долучились до форуму.
 
11 листопада на панельній дискусії «Розвиток місцевого самоврядування – здобутки, виклики, стратегія – та організація системи органів виконавчої влади» виступили:
► Андрій Садовий, Львівський міський голова, голова Львівського РВ АМУ привітав учасників Форуму та порівняв місцеве самоврядування в Україні із «човном, який пливе крізь бурхливі води» і який постійно намагаються розгойдувати. Він нагадав спільну роботу представників органів місцевого самоврядування, Уряду, Асоціації міст України та Нафтогазу над Меморандумом  про взаєморозуміння стосовно вирішення питання із ціною на газ та тепло для бюджетних установ.
«Ми спільними зусиллями змогли запобігти розхитуванню цього човна та прийти до спільного виваженого рішення, незважаючи на те, що наші вороги намагались перешкодити спільній праці. На мою думку, всі ініціативи щодо змін до Конституції України стосовно місцевого самоврядування мають проходити акцептацію у Асоціації міст України», - зазначив Андрій Садовий.
► Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова, Голова Житомирського РВ АМУ поділився досвідом Житомира: «Реформа децентралізації дала нам великі можливості і підтвердженню цього є робота по великим інфраструктурним проектам, які ми реалізуємо разом з ЄС. Це великі проекти, які дуже потрібні місту».
Щодо питань контролю і нагляду за органами місцевого самоврядування Сергій Сухомлин зазначив: «Ми не проти контролю. Але категорично проти розхитування ситуації окремими політичними силами: коли місцеві ради приймають рішення, що навіть не в їх повноваженнях. Саме в таких випадках має спрацьовувати функція контролю, префект. Решта пропозицій -  пропозиції АМУ, усі вони підтримані органами місцевого самоврядування, і виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан вже неодноразово їх озвучував. І ми насправді чекаємо на завершення децентралізації, прийняття Верховною Радою України відповідних законів та змін до Конституції України щодо реформування місцевого самоврядування», - наголосив Сергій Сухомлин.
► Вадим Гаєв, Новопсковський селищний голова, член Правління АМУ зазначив: «Найбільший ефект від роботи органів місцевого самоврядування, перш за все, залежить від спільної праці та синергії всіх органів влади». Також Вадим Гаєв розповів, що наразі селищні та невеликі міські громади стикаються з проблемою «партизації місцевих виборів». Громади Луганської області підтримують повернення непартійних  виборів. Необхідно впровадити такий законодавчий механізм, щоб депутат у громаді представляв не партію, а виключно територію і мешканців цієї території. Та зазначив, що Асоціація міст України потужно працює в цьому напрямі.
 
На панельній дискусії «Асоціації місцевого самоврядування– принципи Європейської хартії місцевого самоврядування, практики в Україні та законодавче регулювання» виступили:
► Руслан Требушкін, Покровський міський голова, прокоментував запропоновані зміни до законодавства щодо трансформації всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування. Він висловився на підтримку закріплення співпраці державних органів влади з асоціаціями органів місцевого самоврядування на конституційному рівні.
«Закріплення такої співпраці на рівні законодавства дало б можливість більш ефективно взаємодіяти у вирішенні нагальних питань, які часто виникають у роботі місцевих громад. Питання, які стосуються нормативно-правових актів потрібно узгоджувати з всеукраїнськими асоціаціями. Адже ми бачимо, що в останні роки Асоціація міст України дуже багато робить для відстоювання законів і наповнення місцевих бюджетів. Цю роботу важко недооцінити або переоцінити. Разом з тим я вважаю, що законодавство не має бути дуже зарегульованим - воно має бути максимально простим та обґрунтованим», - зазначив Руслан Требушкін.
У якості приклада голова Покровської громади висловив сподівання на консолідацію дій щодо протидії "тіньової" зайнятості, коли на підприємствах працюють неоформлені робітники. "Якщо АМУ вдасться пролобіювати відповідний закон, ми могли би спільними зусиллями наповнити як державний, так і місцеві бюджети. Гадаю, така співпраця буде суттєвою та корисною для усіх", - резюмував Р.Требушкін.
► Яна Літвінова, Старобільський міський голова, член Правління АМУ, наголосила, що участь громад у асоціаціях місцевого самоврядування є невіддільною частиною демократичного самоврядування.
«Я не знаю в Україні жодної громади, яка б не була членом якоїсь асоціації. І кожна громада, відстоює інтереси як окремих категорій населення, так і загальних проблем. І в цьому є певна позиція щодо структурування проблем та висвітлення питань не тільки на національному, а також на міжнародному рівні. Я цілком підтримую думку про включення норм щодо діяльності асоціацій у законодавчий акт на національному рівні, в тому числі і у Конституцію. Такий механізм може надати право реалізувати захист інтересів громад у судах, як загальної юрисдикції, так і через право конституційного подання, адже є дуже велика прогалина, коли у законодавстві немає позиції колективного позову до судів. Якщо ця позиція буде врегульована, то Асоціація міст України, наприклад, зможе відстоювати інтереси громад у суді – і це значно підсилить громади, особливо маленькі», - зазначила Яна Літвінова.
Нагадаємо, на панельній дискусії також виступив Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
 
12 листопада на панельній дискусії на тему “Демократичне врядування і співробітництво громад в містах-метрополіях: практика розробки і застосування законодавства про міські агломерації в Україні та міжнародний досвід" виступили:
► Віталій Кличко, мер Києва, голова Асоціації міст України, зазначив: «Сьогодні ми говоримо про об’єднання зусиль для спільного вирішення важливих питань. Ми не повинні кожен окремо протистояти викликам сучасного світу. Необхідно знайти ефективний механізм для співпраці. Адміністративне об’єднання відбулось. Але реформа децентралізації ще не завершилась. І ми маємо рухатись далі. Визначити таку модель, де кожна територіальна громада відчуватиме себе повноправним учасником, і ми разом будемо вирішувати спільні проблеми». (читати більше)
► Анатолій Федорук, Бучанський міський голова, член Правління АМУ, нагадав, що Бучанська міська рада активно долучається до розробки законопроєкту про агломерації. «Незважаючи на дискусії та суперечки ми тут всі однодумці, що в кінцевому результаті, виходячи із завдань які стоять перед місцевою владою - служити людям, вийдемо на написання якісного законопроєкту щодо агломерації, який збалансує інтереси людей, місцевої, регіональної та центральної влади»,- зазначив Анатолій Федорук.
 
 На панельній дискусії «Захист прав внутрішньо переміщених осіб в Україні: успішні практики та майбутні рішення» виступив
► Олександр Гончаренко, Краматорський міський голова, член Палати великих міст АМУ, розповідаючи про досвід Краматорської громади у захисті прав ВПО, він зазначив, що після звільнення Краматорська від терористів у липні 2014 року місто одним з перших прийняло майже 48 тис. переселенців. Десять тисяч з них зараз щомісяця отримують у Краматорську різні соціальні послуги, субсидії та правову підтримку. Більше тисячі дітей отримали статус постраждалих внаслідок бойових дій, половина з цих дітей безкоштовно харчується у школах міста за рахунок коштів місцевого бюджету.
«Ми вважаємо переселенців жителями нашого міста, і для нас немає абсолютно ніякої різниці – чи це внутрішньо переміщена особа, чи корінний краматорчанин. Для нас однаково важлива якість наданих послуг і всебічна підтримка як тих людей, що проживають у Краматорську десятиріччями, так і тих, хто переїхав сюди з 2014-го року», – наголосив Олександр Гончаренко.
 

Організатори Форуму «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави»: Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерство розвитку громад та територій України, Донецька обласна державна адміністрація, Луганська обласна державна адміністрація, Львівська обласна державна адміністрація за сприяння та підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрація в Україні».
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)