Головне завдання сьогодні: включити внутрішньо переміщених осіб в економіку країни – Олександр Слобожан

04 / Травень, 2022
Уряд  стимулює людей, які мають можливість дати прихисток переселенцям у своїх домівках, та затвердив постанову №333, що передбачає компенсацію витрат на оплату комунальних послуг мешканцям, які безкоштовно прийняли вимушено переміщених осіб. Сума компенсації становить 14,77 гривні на одну людину за один день проживання. Тобто, максимальна сума на місяць може становити до 457 грн за кожного прийнятого переселенця. Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у інтерв’ю виданню “Українська енергетика” розповів, що механізм підтримки, потрібно дещо змінити.
У нас є низка пропозицій до постанови №333. Вона перекладає весь фінансовий тягар на місцеві бюджети. Цього не можна робити, це має бути виключно державне фінансування, бо йдеться про соціальну допомогу людям. Якщо ми не вилучимо з постанови норму про те, що допомога має йти з місцевих бюджетів, то тоді муніципальна влада на західній Україні зіткнеться з неоднозначним вибором: фінансувати переселенців чи забезпечити заробітною платою своїх працівників (зокрема, житлово-комунальних підприємств, які надають послуги, або своїх бюджетників: освітян, медиків та інших), – зазначив О.Слобожан.
Наслідки такого вибору можуть бути дуже негативними, тому АМУ звернулася з  пропозицією до міністра регіонального розвитку, який пообіцяв, що в згадану постанову будуть внесені зміни. Крім того, на думку Олександра Слобожана, в країні має бути чіткий облік щодо ВПО, щоб не було зловживань (адже в держави не безрозмірні ресурси). 
Ще один шлях вирішення проблеми із житлом для ВПО це розгортання тимчасових модульних містечок. Такі вже з’явилися у Київській області та Львові. Зокрема, у Львові зводять 88 будиночків, в яких тимчасово проживатимуть близько 350 людей. У цьому містечку буде 11 санвузлів, 5 душових кімнат, їдальня, медпункт і магазин. У кожному будиночку є світло, опалення, розетки та базові меблі. Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан закликає бути обережними, заселяючи людей у такі окремі тимчасові містечка.
Треба бути дуже обережними, щоб не утворити такі собі гетто, де люди житимуть без роботи. Тому перед тим, як їх поселити, облікувати, в першу чергу, їх треба одразу включити в економічні процеси, – наголосив він. 
Останнім часом у країні з’являються проєкти щодо відновлення житлового фонду. Один із них – законопроєкт про відшкодування зруйнованого та пошкодженого житла (№7198). Відповідно до нього, власники зруйнованого окупантами житла зможуть самостійно обрати, де вони хочуть отримати нове. На думку Виконавчого директора Асоціації міст України, даний законопроєкт №7198 має чимало прогалин. 
Законопроєкт не передбачає вирішення питань відбудови (зокрема, і компенсації вартості знищеного майна) комунальної інфраструктури. Але саме вона забезпечує саму можливість проживання на певній території. Також поза увагою залишилися ФОПи, малі й середні підприємства, які також розміщувалися у зруйнованих і пошкоджених будинках, забезпечували постачання необхідних товарів, надання послуг, були роботодавцями, – зазначив Олександр Слобожан.
Він підкреслив, що відновлення сіл, селищ, міст буде неможливим без відновлення комунальної інфраструктури, роботи бізнесу. Також О.Слобожан зауважив, що законопроєкт не передбачає реалізації права на компенсацію для осіб, які перебувають за кордоном, лікуються, проходять військову службу, зникли безвісти, мають похилий вік або є неповнолітніми, а також діяльність яких зупинена (для юридичних осіб – ОСББ, малого бізнесу тощо).Крім того, законопроєкт належно не визначає джерела фінансування діяльності органів місцевого самоврядування. Щоб допомогти людям, які залишили свої квартири й будинки, тікаючи від війни, потрібно не лише забезпечити їх житлом, а включити в економічне та соціальне життя країни. А для цього, насамперед, слід мати чітку статистику щодо них. Крім того, цих осіб треба поділити на групи, залежно від місця нового проживання.
Ми умовно розділяємо переселенців (за методикою Мінрегіону) на дві категорії. Перша – транзитні. Це ті, які виїхали із зони бойових дій або окупації, прифронтових територій, територій, де тривають обстріли, та поїхали на західну Україну. Там вони перебувають деякий час, а потім мігрують далі, в інші країни. Друга категорія – ті, хто залишається на західній Україні, – каже Виконавчий директор АМУ.
О.Слобожан пояснив, що такий поділ важливо зробити для інтеграції переселенців у життя громад. Необхідні нові стратегії регіонального розвитку, які будуть враховувати фактор переселенців: чи вони житимуть тут тимчасово, чи будуть повертатися додому, як вони мають платити податки.  
На Правлінні Асоціації міст України ми розглядали ситуацію щодо айтішників із Чернігова, які приїхали в західноукраїнські області. Постало питання, куди вони будуть платити податок на доходи фізичних осіб: в ту громаду, куди вони переїхали, чи в Чернігів, якому потрібні гроші на відновлення. Наразі відповіді немає, – зазначив Олександр Слобожан. 
Він наголосив, що сьогодні головне завдання: включити внутрішньо переміщених осіб в економіку країни. Вони повинні мати можливість працювати на нашу перемогу в тилу, формуючи той фінансовий ресурс, який буде допомагати не тільки армії, а відповідно тим містам, селам, селищам, які зараз перебувають у складних умовах. 
Однак, щоб включити людей у робочий процес на нових місцях проживання, муніципалітети мають вирішити низку проблем. Перша: відсутність статистики щодо ВПО, а також значне навантаження на ЦНАПи. В багатьох із них люди по кілька днів стояли в  чергах, аби зареєструватися як ВПО, зазначив виконавчий директор АМУ.
Відбувається величезне навантаження на працівників, які приймають громадян. Наша асоціація зверталася до Мін’юсту щодо спрощення відповідних процедур, і по окремих громадах відбулись зміни. Однак тепер потрібен наступний крок – формування так званого економічного профілю переселенця. Це потрібно задля включення цих людей в економіку, – підкреслив О.Слобожан.
Скажімо, на нове місце приїхав анестезіолог, який може бути одразу включений у роботу цієї громади, отримувати зарплату, сплачувати податки та надавати якісні послуги. Однак якщо новоприбула людина не може влаштуватися за спеціальністю, але має якусь освіту, то потрібне її перепрофілювання. Однак для цього необхідно мати усі дані про неї. Зібрати їх можна, заповнивши спеціальну анкету, яку треба розмістити у додатку “Дія”, вважає експерт. 
АМУ надала відповідні пропозиції, і зараз в цьому напрямі триває робота. Думаю, що завдяки консолідації зусиль центральної влади і місцевого самоврядування ми вирішимо всі питання щодо ВПО, – наголосив виконавчий директор АМУ.

Читати повністю статтю Велика відбудова: житло нашвидкуруч не пропонувати

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)