15 / Червень, 2017
14 червня у Донецькому регіональному відділенні Асоціації міст України відбувся практикум із застосування законодавства на тему: «Медичні послуги в ОТГ. Формування медичної інфраструктури». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У практикумі взяли участь представники 39 діючих та потенційних об’єднаних територіальних громад області.
Розповідаючи про нову систему охорони здоров’я, яку сьогодні втілює держава, модератор заходу - заступник директора департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Володимир Колесник охарактеризував нормативно-правову базу для забезпечення діяльності закладів медицини в умовах децентралізації. Зокрема, учасникам практикуму детально роз’яснили положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» та ознайомили з Методичними рекомендаціями з питань перетворення закладів охорони здоров'я з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства.
Доповідач розповів про порядок формування госпітальних округів, госпітальних рад, їхні функції, а також озвучив проблемні питання формування медичної інфраструктури. Госпітальний округ не є юридичною одиницею, тому окремого додаткового фінансування на нього не передбачено. Кошти йтимуть напряму за конкретну медичну послугу на конкретний медичний заклад, як на юридичну особу.
«Ідея сама по собі правильна, але ситуацію з госпітальними округами потрібно розглядати у комплексі, - зауважив Володимир Колесник, - якщо не внести зміни до Бюджетного кодексу або Закон про охорону здоров'я, нічого не зміниться, бо це пов'язані речі. Працюючи в практичній медицині, я розумію, що залишати всі питання на розгляд громад - неправильно. Було б добре, якби госпітальна рада мала повноваження. Але за законодавством - це дорадчий орган».
Представники об’єднаних громад Донеччини отримали рекомендації обласного департаменту охорони здоров’я щодо організації функціонування первинної та вторинної ланок медицини на своїх територіях. Слухачів також ознайомили з особливостями реформування первинної ланки медицини на прикладі перших створених громад Донеччини, зокрема, Черкаської селищної ОТГ.
Учасники практикуму обговорили питання укладання типової угоди на надання медичних послуг, передачі майна, акредитації та ліцензування медичних закладів, розподілу медичної субвенції. Заступник директора департаменту ДонОДА наголосив на важливості комплексного підходу до реформування медичної галузі в громадах. «Адже наявність лікарні при відсутності доріг не вирішує проблеми. Тому намагайтеся робити все комплексно», - порадив він представникам ОТГ.