05 / Серпень, 2024

Можливості економічного розвитку територіальних громад – індустріальні парки, державне стимулювання, публічні закупівлі –  обговорили понад трьохсот п’ятдесяти представників муніципалітетів і Міністерства економіки України, 31 липня 2024 року під час Діалогового заходу з питань місцевого економічного розвитку, організованого Асоціацією міст України.

Валерій Шергін, в.о. директора Департаменту сфери публічних закупівель та конкурентної політики Міністерства економіки України, презентував заплановані зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року №922-VIII. Він розповів про нові інструменти, передбачені у законопроєкті, зокрема динамічні системи закупівель, зарезервовані контракти. Також він анонсував зміни у частині вартісних порогів, розширення функцій і зниження обмежень щодо умов створення централізованих закупівельних організацій та умови використання електронного каталогу.

Віктор Ревкевич, заступник міського голови Бориславської міської ради, Львівська область, розповів про плани АТ «Укрзалізниця» щодо закриття та демонтажу залізничних шляхів, які прокладені до громади. Такі дії негативно вплинуть на подальший розвиток індустріального парку, що створюється на цій території. Зважаючи на такі факти, необхідна координація та державна підтримка в частині погодження рішень, які впливають на транспортну інфраструктуру, підведених до місця локації індустріальних парків.

Наталія Мамчак, начальниця управління фінансів Генічеської міської ради, Херсонська область, подякувала за організацію заходу та озвучила проблемні питання, що виникають у частині співпраці з міжнародними донорськими організаціями, вимоги яких не збігаються з вимогами ЗУ «Про публічні закупівлі». Вона також акцентувала увагу на необхідності захисту прав замовників від недобросовісних учасників закупівельних процедур.

Андрій Свистун, начальник відділу публічних закупівель та договірної роботи Дергачівської міської ради, Харківська область, підтримав пропозиції, які стосуються нагальної необхідності збільшення вартісних порогів при здійснення публічних закупівель. Крім того, він наголосив на важливості налагодження комунікації з Державною аудиторською службою України щодо надання неправомірних висновків за результатами моніторингу публічних закупівель.

Микола Силенко, виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України, наголосив на нагальній необхідності підвищення вартісних порогів закупівель, відповідно до рівня інфляції та поверненні норми щорічного перегляду вартісних порогів з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції, які були скасовані у 2015 році з прийняттям нового ЗУ «Про публічні закупівлі».

Юлія Волкова, начальниця управління організаційної, нормативно-аналітичної діяльності Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, акцентувала увагу на важливості налагодження взаємодії між контролюючими органами та замовниками. Також вона наголосила на необхідності захисту прав замовників, у тому числі від недобросовісних учасників та підкреслила важливість організації систематичного фахового навчання для уповноважених осіб, враховуючи внесення постійних змін до законодавства у сфері закупівель.

Тетяна Авраменко, заступниця начальника управління – начальниця відділу закупівель та тарифів управління економіки Кременчуцької міської ради, Полтавська область, розповіла про досвід різного трактування норм законодавства Антимонопольним комітетом України та Державною аудиторською службою. Вона також звернула увагу на неспівмірність відповідальності та оплати праці уповноважених осіб.

Олена Чирінська, головна спеціалістка відділу бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення, уповноважена особа Бучанської міської ради, Київська область, повідомила про надмірний контроль закупівель, які необхідні для відновлення інфраструктури після деокупації їхньої громади, з боку не лише контролюючих, а й правоохоронних органів.

Антон Андрієнко, начальник відділу державної політики у сфері індустріальних парків та інструментів залучення інвестицій управління індустріальних парків та супроводу інвестицій Міністерства економіки України, презентував оновлений Порядок надання державного стимулювання створення та функціонування індустріальних парків. Він зазначив, що наразі вже два банки Укрексімбанк та Укргазбанк уклали договори з Міністерством економіки України. Зазначені фінансові установи приймають заявки на компенсацію витрат з підключення і приєднання до електричних мереж, отримання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

Інна Ткачук, начальниця управління економіки Коломийської міської ради, Івано-Франківська область, розповіла про досвід створення індустріального парку та окреслила проблемні питання, які виникли в громаді в процесі реєстрації індустріального парку. Враховуючи отриманий досвід, вона наголосила на необхідності законодавчого врегулювання питання реєстрації індустріальних парків, розташованих на землях, на які видано спецдозвіл на видобування корисних копалин приватним підприємствам і не здійснюється користування надрами.

Юлія Лаврентій, заступниця начальника управління економічної політики Нововолинської міської ради, Волинська область, розповіла про створення та розвиток індустріального парку NOVO. Вона озвучила пропозиції розглянути можливість включення керуючих компаній індустріальних парків до програми «5-7-9» для отримання коштів на свою частину співфінансування підключення та приєднання до електромереж, облаштування інфраструктурою, а також надання пільгових кредитів для будівництва сонячних і вітряних електростанцій.

Наталія Рябцева, експертка  з питань місцевого економічного розвитку Асоціації міст України, модераторка Заходу, подякувала учасникам за активну позицію при спільному напрацюванні рішень проблемних питань в сфері економічного розвитку місцевого самоврядування.

Під час Діалогового заходу учасники:

  • ознайомилися зі змінами до законодавства з публічних закупівель;
  • розглянули новий Порядок державного стимулювання розвитку індустріальних парків;
  • обговорили, актуалізували проблемні питання органів місцевого самоврядування у сфері місцевого економічного розвитку і сформували пропозиції щодо їх вирішення.

Пропозиції, озвучені під час Діалогового заходу, будуть проаналізовані, узагальнені й направлені Асоціацією міст України для врахування органам державної влади.

Захід організований Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою).

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)