07 / Червень, 2023

Минулий опалювальний сезон 2022/2023 року, як і попередній, органи місцевого самоврядування стримали тарифи для мешканців. Держава ж не виконала взяті на себе зобов’язання компенсувати за рахунок коштів державного бюджету різницю між діючими та фактичними тарифами на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання.
Так, всупереч Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який прямо передбачав компенсацію державою різниці в тарифах, на сьогодні державою підприємствам теплопостачання не відшкодовано жодної гривні такої різниці.

Відсутність компенсації різниці в тарифах, низький рівень розрахунків за отримані послуги, збитки внаслідок повномасштабної агресії російської федерації, примусове стягнення коштів постачальниками природного газу з рахунків підприємств теплопостачання тощо, - все це призводить до неможливості підприємств теплопостачання забезпечити підготовку до опалювального сезону та ставить під загрозу його проходження в цілому. 

Заборгованість держави з різниці в тарифах, за інформацією Міністерства розвитку громад та інфраструктури, станом на кінець другого кварталу складе 36 млрд грн. 

Без виконання державою її зобов’язань, більшість підприємств теплопостачання не зможуть підготуватись до опалювального сезону 2023/2024 року, саме тому міські та селищні ради, їх виконавчі комітети, а також військові адміністрації почали приймати звернення до Кабінету Міністрів України про забезпечення компенсації з різниці в тарифах підприємствам ТКЕ для можливості їх підготовки до зими.

На сьогодні такі рішення та звернення на Уряд вже прийняли:

Ватутіне (Черкаська область),
Вінниця,
Гадяч (Полтавська область),
Добропілля (Донецька область),
Житомир,
Зеленодольськ (Дніпропетровська область),
Канів (Черкаська область),
Коростень (Житомирська область),
Львів,
Малинівка (Харківська область),
Миколаївка (Донецька область),
Миргород (Полтавська область),
Ніжин (Чернігівська область),
Новогуйвинськ (Житомирська область),
Покровськ (Донецька область),
Старокостянтинів (Хмельницька область),
Стрий (Львівська область),
Тернопіль,
Узин (Київська область),
Червоноград (Львівська область) .
Запоріжжя.

Асоціація міст України неодноразово зверталася до Уряду щодо необхідності якнайшвидшого вирішення цієї проблеми, зокрема відповідне звернення Правління Асоціації міст України було ухвалено на його засіданні 3 березня 2023 року.
 
Від рішення Уряду залежить зараз, чи буде направлений на розгляд Парламенту проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» щодо компенсації різниці в тарифах підприємствам теплопостачання, водопостачання та водовідведення», який передбачає виділення з Державного бюджету України 36 млрд грн на компенсацію різниці в тарифах, який був підтриманий профільним Урядовим комітетом 05 червня 2023 року.

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)