22 / Червень, 2021
22-23 червня 2021 року у м. Львів проходить Діалоговий захід з питань місцевого економічного розвитку. Захід відбувається в рамках Ініціативи «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
У заході взяли участь народні депутати України, представники Міністерства розвитку громад і територій України, Львівської міської ради, Львівської ОДА, облради, керівники (представники) виконавчих органів з питань економіки сільських, селищних, міських рад, громадські організації.
Фасилітатором заходу виступив експерт з питань місцевого економічного розвитку Асоціації міст України Євгеній Шаповалов. Відкриваючи засідання, експерт АМУ зазначив, що діалоговий захід організовано з метою обговорення актуальних питань діяльності органів місцевого самоврядування у сфері місцевого економічного розвитку, стратегічного планування, регуляторної політики, створення індустріальних парків, повноважень у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та формування пропозицій з їх вирішення.
Народний депутат України Галина Васильченко у вітальному слові зазначила, що у питаннях розвитку місцевого самоврядування необхідно налагоджувати плідну співпрацю між громадами та центральною владою. Вона зауважила, що необхідно розвивати бізнес на місцях, адже так громади матимуть більше можливостей для розвитку, матимуть більші бюджети, щоб будувати дороги, садки, школи, надавати якісні послуги. Галина Васильченко зазначила, що такі експертні дискусійні заходи з громадами є дуже важливими для народних депутатів, адже в результаті всі пропозиції та напрацювання народні обранці вкладатимуть у відповідні законодавчі акти.
 
Юрій Холод, заступник голови Львівської обласної ради, розповів як проходив процес децентралізації на Львівщині. Зокрема, зазначив: «І хоч сьогодні громади мають чимало завдань в результаті завершення децентралізаційної реформи, однак зараз саме той момент, коли громади мають використати всі можливості для розвитку. І на мою думку, найціннішим залишається людський ресурс». Також він нагадав, що на Львівщині напрацьовувалися законопроекти про індустріальні парки, про зміну реєстрації комунальних підприємств та перерозподілу ПДФО і екологічного податку для громад.
Заступник Львівського міського голови Любомир Зубач передав учасникам вітання від мера Львова Андрія Садового, та зауважив, що Львів завжди готовий ділитися кращими практиками місцевого самоврядування, переймати новий досвід  та поширювати власний. «Лише спільними зусиллями можна завадити реформі децентралізації звернути на манівці. Очевидно, що потрібно системно вирішувати питання розподілу повноважень між державою і місцевими громадами. Розв’язання якихось «точкових» моментів – не вихід»,  - додав Любомир Зубач.
Директор департаменту економічної політики Львівської ОДА Степан Куйбіда у вітальному слові зазначив, що на економічний розвиток громад цього року вплинули інституційне становлення в рамках децентралізаційної реформи, нове районування, пандемія та інше. Він закликав учасників до плідної роботи, щоб напрацювати ідеї, які у майбутньому допоможуть вирішувати питання економічного розвитку.
Олексій Будик, державний експерт Директорату регіональної політики Міністерства розвитку громад та територій України, зазначив, що завдяки такій комунікації між представниками різних рівнів влади можливе ефективне вирішення питань  місцевого самоврядування. Він розповів, що Мінрегіоном напрацьовано низку законопроєктів, які покликані, зокрема, допомогти громадам у фінансовому становленні.
Робота учасників розпочалася з обговорення актуальних законодавчих ініціатив для органів місцевого самоврядування. Про парламентське забезпечення реформ детально розповіли народні депутати Галина Васильченко та Павло Бакунець. Зокрема, Павло Бакунець доповів про формування бюджетів розвитку громад, про недостатнє фінансування державою переданих громадам повноважень та про необхідність збільшення місцевих податків.
До обговорення проблемних питань щодо реформи містобудування в Україні та повноважень органів місцевого самоврядування у сфері ДАБК долучилися заступник Львівського міського голови Любомир Зубач та начальник відділу державного архітектурно-будівельного контролю Чопської міської ради Володимир Фронощук.
Розкриття проблемних питань щодо засад державної регіональної політики, поширення досвіду реалізації проектів регіонального розвитку відбулося за участі директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Степана Куйбіди та заступника голови Львівської обласної ради Юрія Холода та представника Мінрегіону Олексія Будика. 
До обговорення сфери стратегічного планування економічного розвитку органами місцевого самоврядування, проблемних питань щодо розвитку індустріальних парків в Україні долучилися представник Мінрегіону Олексій Будик, заступник Гніванського міського голови Віталій Мазур, директор департаменту економіки та інвестицій Вінницької міської ради Максим Мартьянов.
Про сучасні інструменти регуляторної політики як засіб підвищення економічного добробуту громад, а також  про співпрацю бізнесу та органів місцевого самоврядування розповів керівник ГО «Львівський регуляторний хаб» Тарас Хавунка.
Перший день заходу завершився обговоренням інших проблемних питань сфери та формуванням пропозицій щодо їх вирішення. Зокрема, експерт АМУ Євгеній Шаповалов озвучив, що Правління Асоціації міст України підтримало законопроєкти №5066 та №5066-1, розроблені за участі АМУ, якими пропонується, починаючи із 2022 року, збільшити відсоток зарахування податку на доходи фізичних осіб до доходів загального фонду бюджетів територіальних громад із 60 до 65 відсотків.
23 червня учасники ознайомляться із досягненням Львівської міської ради у сфері місцевого економічного розвитку, зокрема відвідають індустріальний парк «Сигнівка».
 
Переглянути відео Діалогового заходу з питань місцевого економічного розвитку можна за посиланням.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)