Децентралізаційна реформа: фундамент є, будуємо стіни - регіональний форум у Житомирі

24 / Травень, 2021
22 травня Житомирське РВ АМУ провело Регіональний форум місцевого самоврядування «Децентралізаційна реформа: фундамент є, будуємо стіни!».
Учасники - народні депутати України, представники Уряду, очільники територіальних громад Житомирщини, представники експертного середовища та громадського сектору.
Народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін серед питань, які рідко піднімалися в інших регіонах та були популярними на Житомирщині, виокремив питання пільговиків та Муніципальний Кодекс. Щодо напрацювань положень Муніципального Кодексу, він зазначив: «Є відповідне доручення Президента України і цого потрібно виконувати. Але Кодекс має бути написаний самим місцевим самоврядуванням. Не можна спускати правила згори донизу в адміністративний спосіб». 
Заступник Міністра розвитку громад та територій України Іван Лукеря зауважив: «Мали відвертий діалог з місцевою владою та головами громад Житомирської області. Регіональний форум місцевого самоврядування «Децентралізаційна реформа: фундамент є, будуємо стіни» має влучну назву, адже багато проговорено про розвиток регіону та громад, реалізацію проектів, фінансові інструменти розвитку, публічні інвестиції у території. Головне - ми набагато ближче до спільного розуміння проблематики і рішень, ніж може здаватися на перший погляд».
Житомирський міський голова, голова Житомирського РВ АМУ Сергій Сухомлин сказав, що перед внесенням змін до Конституції необхідно затвердити Муніципальний Кодекс, в якому б чітко встановлювалась відповідальність, права й обов’язки центральних органів влади та місцевого самоврядування.
Представники обласної ради та адміністрації, які брали участь у дискусійних панелях, наголосили, що у 2020 році вдалося завершити формування нової територіальної основи для утворення органів місцевого самоврядування, проте є ще багато відкритих питань.
«На початку обговорення ідеї децентралізації мало хто вірив в успіх її реалізації. Але сьогодні ми маємо новий територіальний устрій, хоч і не можна сказати, що реформа завершена. Громади дійсно отримали фінансовий ресурс, але є ряд проблем, над вирішенням яких нам всім необхідно ще багато працювати. Найкращим показником того, що реформа завершилась буде тоді, коли кожна людина, навіть у найвіддаленіших населених пунктах нашої області, відчує її результат. Сьогодні, на жаль, ми не можемо це констатувати», - сказав під час обговорення заступник голови Житомирської обласної ради Володимир Ширма.
Заступник голови Житомирської ОДА Віктор Градівський наголосив: «Безперечно ми повинні формувати спільний підхід органів державної влади та органів місцевого самоврядування в наданні доступу громадянам до адміністративних, соціальних послуг та вирішення питань безпеки і захисту».
Також учасниками Форуму були підняті й інші важливі для громад питання: 
• збільшення та справедливе зарахування частки ПДФО до місцевих бюджетів;
• неузгодженість норм бюджетного та земельного законодавства;
• позбавлення обласних рад повноважень щодо узгодження надання надр і розробки родовищ корисних копалин;
• адміністрування місцевих податків;
• контроль за додержанням законодавства про працю;
• сплата платниками податків тільки за місцем основного обліку, незалежно від того на якій території підприємець проводить свою діяльність, тощо.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)