Децентралізація створила усі можливості для підвищення якості управління, які слід використовувати максимально ефективно. Таке завдання поставив Прем’єр-міністр під час зустрічі з представниками АМУ

10 / Жовтень, 2016

Пропонуємо Вашій увазі статтю в "Урядовому кур'єрі" за підсумками спільного засідання Прем'єр-Міністра України В.Гройсмана з представниками Асоціації міст України 6 жовтня.

Децентралізація створює можливості інвестицій у якість життя

Уряд і надалі цілковито підтримуватиме процес об’єднання територіальних громад 

Органи місцевої влади мають усі можливості для підвищення якості управління. Саме децентралізація дала їм необхідні важелі, забезпечила ресурсами й належними механізмами впливу. Ці можливості слід використовувати максимально ефективно. Таке завдання поставив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час зустрічі з представниками Асоціації міст України.

Тобто йдеться про підвищення рівня якісного управління на місцях, формування середньострокових стратегій шляхом упровадження найкращих європейських практик.

«Маємо об’єднувати зусилля, щоб ця система була якомога ефективнішою і, найголовніше, щоб люди на місцях відчували зміни. Заради того й робиться зміна системи, яка дає вам і повноваження, і фінансові ресурси, і можливості для того, щоб ви реалізували завдання», — зазначив Володимир Гройсман.

Для цього уряд і Асоціація міст мають співпрацювати у Верховній Раді над вирішенням багатьох питань. Є ініціативи, що потребують зрушення з місця. Для цього потрібне формування пакета необхідних рішень, які не є популістськими, а професійні та спрямовані на пришвидшення розвитку місцевого самоврядування.

«Я — абсолютний, стовідсотковий партнер місцевого самоврядування, міських голів, міських рад, сільських, селищних, обласних, районних у тому, щоб розвивати Україну», — цитує слова Прем’єра департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.

 

Збільшення фінансового ресурсу на місцях уже дає позитивний результат. Фото Володимира ЗАЇКИ

Збільшення фінансового ресурсу на місцях уже дає позитивний результат. Фото Володимира ЗАЇКИ

Вимога проста: ефективність

З 2014 року, нагадав Володимир Гройсман, у країні було розпочато масштабну реформу місцевого самоврядування, децентралізації влади, фінансової децентралізації. Згодом реформа отримала потужну підтримку Президента й Верховної Ради.

Нині під парламентським куполом створено лобі місцевого самоврядування. Та й Президент готовий всіляко сприяти децентралізації та підтримувати місцеве самоврядування.

Торік, цьогоріч і в проекті державного кошторису на 2017 рік вдалося зберегти систему децентралізації, яка є досконалим інструментом розвитку територіальних громад України.

«Сьогодні можна сказати, що децентралізація влади, передача повноважень на місця, фінансова децентралізація діє, — звернувся до міських голів Володимир Гройсман. — Від вас потрібне тільки єдине: ефективність діяльності. Наскільки ви будете ефективними, настільки держава буде вам допомагати і підтримувати».

Тому кошти, які додатково надійшли на місця від фінансової децентралізації, потрібно інвестувати в якість життя людей і реалізацію проектів, що сприятимуть розвитку місцевих економік.

«Наше завдання — використовувати інструменти, які ми отримуємо, ефективно. Кожна гривня, яка надходить додатково, ми повинні інвестувати в якість життя людей, — заявив Прем’єр, — модернізацію міського транспорту, реконструкцію доріг і тротуарів, створення нових дошкільних закладів, дитячих садочків. Робити енергомодернізацію комунальної власності, створювати можливості для розвитку місцевої економіки».

Нині на місцях є кошти для створення інфраструктурних проектів, які дадуть змогу залучати інвестиції. Натомість є випадки, коли керівники обирають легкий шлях та кладуть ці кошти на депозити. Такого, переконаний глава уряду, бути не повинно.

Наступного року уряд також планує підтримку механізмів Державного фонду регіонального розвитку, надання субвенцій на підтримку об’єднаних територіальних громад та соціально-економічного розвитку, на що передбачено 9 мільярдів гривень. Підтримуватиме держава й створення спортивної інфраструктури, енергомодернізацію та інфраструктурні проекти. Відповідальність за їхню реалізацію буде покладено й на місцевих керівників.

Крім того, у 2017 році буде створено Дорожній фонд, Фонд енергоефективності, де органи місцевої влади зможуть отримати інструменти для впровадження «агресивного», швидкого енергозбереження, зазначив глава уряду.

У боротьбі за конкурентність

А поки що Прем’єр окреслив актуальні завдання порядку денного: вчасний старт опалювального сезону, захист громадян через систему субсидій, модернізація і забезпечення ефективності системи міського транспорту та забезпечення пільгового перевезення громадян.

Враховуючи позитивний досвід, уряд і надалі підтримуватиме об’єднання територіальних громад, що підвищуватиме конкурентоспроможність регіонів та забезпечуватиме розвиток країни.

«Ми будемо підтримувати об’єднані територіальні громади, хоч хто б нам як заважав. Будемо це робити для того, щоб мати результат», — заявив Володимир Гройсман. Області, які сьогодні роблять вагомий внесок у цю справу, будуть лідерами розвитку країни. А тих голів обласних державних адміністрацій, які не розуміють історичності моменту, Володимир Гройсман вважає недалекоглядними.

«Уявіть собі, що вся область об’єдналася в громади, які отримали безпосередні бюджетні відносини і подвійне-потрійне зростання своїх бюджетів. Це колосальна перевага в конкурентності між регіонами, областями», — окреслив перспективу Прем’єр-міністр.

Михайло ЮРЧЕНКО
для «Урядового кур’єра»

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)