01 / Листопад, 2016
Асоціація проаналізувала стан забезпечення житлом осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2016 році та плани Уряду щодо вирішення зазначеного питання у 2017 році.
 
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу (чорнобильці 1 категорії) мають право на позачергове забезпечення жилою площею.
 
Такі особи (які потребують поліпшення житлових умов, включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян) забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
 
Щорічно у державному бюджеті мають передбачатись кошти на виконання програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
 
На превеликий жаль кошти на реалізацію даного напряму соціального захисту громадян в останній раз виділялись державою лише у 2013 році (передбачено Законами України про державний бюджет на відповідний бюджетний період):
Рік
Обсяг, млн.грн.
2011
9,0
2012
150,0
2013
157,5
2014
0
2015
0
2016
0
 
Так, згідно звіту рахункової палати України за 2013 рік щодо аудиту ефективності використання бюджетних коштів (державного бюджету), виділених на забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлено, що упродовж вказаного періоду житло отримали всього 511 сімей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або 1,4 відсотки від загальної кількості осіб, які перебували на квартирному обліку (35366 осіб).
 
У квітні 2016 року виповнилось 30 років з моменту страшної для всього людства техногенної ядерної катастрофи - аварії на Чорнобильській атомній електростанції. З метою поліпшення соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та посилення захисту постраждалих внаслідок цієї катастрофи громадян Верховна Рада України постановою «Про вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та про заходи, пов’язані з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи» доручила Кабінету Міністрів України в установленому порядку у проекті Закону України про Державний бюджет України на 2016 рік передбачити відновлення фінансування бюджетної програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На даний час кошти на відновлення зазначеної програми у бюджеті на 2016 рік так і не було передбачено. Більш того, проектом закону «Про Державний бюджет України на 2017 рік» фінансування даної програми не передбачено взагалі. Тобто, вже достатньо тривалий час, держава не приділяє уваги та не вирішує питання забезпечення житлом громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
 
В жовтні цього року Уманська міська рада надіслала лист Асоціації з проханням сприяти вирішенню питання щодо забезпечення чорнобильців житлом у 2016-2017 роках.
 
Враховуючи вищезазначене, Асоціація звернулась до Комітетів Верховної Ради України з питань бюджету та з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення з проханням передбачити у бюджеті на 2017 рік кошти на фінансування програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)