«Асоціація міст України є саме тією структурою, що допомагає створювати нову модель місцевого самоврядування», – Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко

18 / Травень, 2017
У червні 2017 року виповнюється 25 років Асоціації міст України. Ми звернулися до  сільських, селищних та міських голів з проханням висловити свою думку щодо ролі АМУ у розвитку місцевого самоврядування в нашій країні, становленні спроможних громад.
На наші запитання відповідає Голова Черкаського регіонального відділення Асоціації міст України, Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко:
– Як, на Вашу думку, змінилася АМУ за чверть століття?
Асоціація міст України перетворилася із громадської в ефективну структуровану організацію, що набула поваги, авторитету в центральних органах влади, виробила механізми, інструменти впливу для відстоювання інтересів органів місцевого самоврядування.
– Назвіть три головні риси АМУ.
Асоціація це:
концентрація інтелекту та фаховості;
курс на створення дійсно демократичного суспільства;
перспектива самоврядування громад у новому форматі.
– Які переваги має орган місцевого самоврядування, який входить до АМУ?
Перш за все, можливість безпосередньої участі у законотворчих процесах, врахування думки громади стосовно вироблення нових законодавчих положень, а також отримання кваліфікованої правової, консультативної допомоги з будь-яких питань діяльності органів місцевого самоврядування, професійного розвитку кадрів, встановлення політичного діалогу щодо розвитку місцевого самоврядування.
– Чи виправдовує сьогодні АМУ покладені на неї завдання?
Асоціація міст України є саме тією структурою, що допомагає створювати нову модель місцевого самоврядування з такими повноваженнями, функціями та важелями управління, котрі сповна забезпечать ефективну реалізацію потреб населення і стрімкий розвиток громад. Крок за кроком, проводячи одночасно законотворчу,  роз’яснюючу роботу, надаючи комплексну методичну допомогу,  завдяки АМУ вдається втілювати в життя децентралізаційні процеси, що збалансують інтереси держави та місцевого самоврядування. Так, завдяки фінансовій децентралізації місто Черкаси має змогу щороку спрямовувати близько 200 млн гривень на реконструкцію та відновлення міської дорожньої інфраструктури, здійснювати енергозберігаючі заходи, закуповувати вкрай необхідне медичне обладнання, ремонтувати приміщення бюджетних установ, проводити закупівлі обладнання і техніки для комунальних підприємств.
– Чого б ви побажали Асоціації на майбутнє?
Залишається низка проблем, які ми зможемо вирішити тільки спільними зусиллями. Це – передача непритаманних місцевому самоврядуванню повноважень без компенсаторів (ПТУ, пільгові перевезення, недостатність медичної та освітньої субвенції тощо). Попереду – необхідність розробки чітких нормативів і стандартів надання послуг у межах делегованих повноважень, подальше розмежування делегованих і власних повноважень, як це передбачено Європейською хартією місцевого самоврядування. Потребує спільних напрацювань і питання адміністративно-територіального устрою. Попереду багато роботи!
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)