7-11 листопада у Києві Асоціація міст України в рамках проекту ПУЛЬС, який фінансується USAID, проводить Школу з децентралізації для молоді.
Захід приурочено до річниці перших виборів у 159 ОТГ. Близько 50 представників із усіх регіонів України, переважно молодь, які працюють в ОМС або навчаються у вишах та спеціалізуються на суспільних науках стали учасниками Школи з децентралізації для молоді.
Слухачі дізналися про різноманітні аспекти децентралізації, стратегію комунікації реформ, роль асоціацій місцевого самоврядування. Школа сприятиме розумінню та формуванню підтримки децентралізаційної реформи серед молоді.
РОБОЧІ МАТЕРІАЛИ (ПРЕЗЕНТАЦІЇ) "Школи децентралізації для молоді"
Відкрив засідання виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик, який розповів про створення, принципи функціонування та цілі, які вона ставить перед собою Асоціація. Спікер розповів про етапи політичного діалогу АМУ із представниками центральної влади, яка варіювалась від хаосу у відносинах у 2014 до конструктивної співпраці вже у 2016 (презентація).
«Реформа з децентралізація є надзвичайно складним завдання для сучасної України, проте я вірю, що з вашою допомогою ми доведемо справу до логічного кінця – ми змінимо країну», - наголосив Мирослав Пітцик, звертаючись до учасників Школи.
Учасники представили себе та висловили власні очікування від участі у Школі.
Модуль перший. Децентралізація: реформа №1.
Мета, цілі, терміни та хід проведення реформи з децентралізації стали темою презентації аналітика Асоціації міст України Володимира Пархоменка. У своєму виступі спікер не лише проаналізував правову основу децентралізаційної реформи, а й розповів про очікування та переваги децентралізації.
Директор центру професійного розвитку та комунікацій АМУ Маргарита Юрченко презентувала історії успіху громад. На переконання експерта, найкращою промоцією децентралізації є успішні об’єднані громади, які не лише отримали нові можливості, ресурси, а й вже ефективно ними користуються. Спікер представила успішні ОТГ, які вже досягли відчутних результатів у сферах бюджетної децентралізації, розвитку інфраструктури, публічних послуг та енергоефективності.
Завершився перший день Школи з децентралізації для молоді практикумом з комунікацій, який провів менеджер з комунікацій АМУ Юрій Микитюк. Виступаючий розповів про важливість комунікацій, як невід’ємного елементу успіху реформи та долучив всіх учасників школи до інтерактивного завдання, в рамках якого молодь презентувала свої групи через призму комунікаційної складової.
Модуль другий. Ресурси місцевого смаоврядування та можливості для розвитку
Другий день Школи децентралізації для молоді відкрив перший заступник виконавчого директора Асоціації міст України Олександр Слобожан, який розповів про особливості та принципи бюджетної децентралізації. Акцентуючи увагу сприйнятті бюджетної децентралізації у суспільстві, Олександр Слобожан наголосив, що ця реформа є пріоритетною для розвитку громад, адже вона створює реальні можливості для їх росту.
У громад вже сьогодні є достатньо ресурсів, які здатні забезпечити їх реальний розвиток, покращити життя людей, проте нам ще потрібно навчитись ефективно ними користуватись цими ресурсами – зауважив Олександр Слобожан.
Аналітик з питань бюджету Ігор Онищук розповів учасникам Школи про особливості бюджетної децентралізації. Зокрема, спікер проаналізував переваги та недоліки рівнів бюджетної системи, та акцентував увагу присутніх на принципах функціонування міжбюджетних відносин.
Перехід на прямі міжбюджетні відносини - це не політка, а чиста математика, адже громади отримують можливість користуватись ресурсами без посередників, - додав Олександр Слобожан.
Відповідаючи на запитання учасників Школи, представники Асооціації міст України розповіли про актуальні пропозиції АМУ щодо подальшого вдосконалення бюджетної системи України, як запоруки успіху децентралізації.
Принципи та практики управління земельними ресурсами стали темою презентації директора Центру аналізу та розробки законодавства Асоціації міст України Ярослава Рабошука. Аналітик АМУ детально проаналізував законодавчу базу, що визначає суть земельних ресурсів. Також, Ярослав Рабошук розповів учасникам Школи децентралізації для молоді про принципи реалізації права власності на землю
Затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту є важливим питанням діяльності місцевої влади, - підсумував Ярослав Рабошук.
Для закріплення теоретичної бази, презентованої у попередніх презентаціх, важливим елементом навчання стала робота в групах, в яких учасники, в рамках відкритого діалогу із спікерами, обговорили питання інструментів громадського контролю за розпорядженням землями.
Логічним продовження другого тематичного модулю стала презентація на тему: «Майно територіальних громад: збереження та розвиток», яку представив Ярослав Рабошук. Спікер зазначив, що управління комунальним майном є надзвичайно важливою складовою діяльності органів місцевого самоврядування, адже спрямовується для забезпечення базових потреб мешканців громади.
Будь-яке планування, розробку сценаріїв розвитку громад потрібно починати з мрії. Якщо у вас немає мрії, ви не зможете досягнути довгострокових, системних результатів, – Ігор Пітцик.
Саме з цієї поради розпочав свою презентацію про стратегії розвитку територіальних громад аналітик Асоціації міст України Ігор Пітцик. Інтерес аудиторії викликала візуалізація десяти кроків ефективного планування, яку представив експерт АМУ. Перш ніж перейти до аналізу вигоди та ознак успішного планування Ігор Пітцик відповів на базові для будь-якого планування питання: "Де ми зараз"? "Куди ми рухаємось, та як ми туди доберемось"?
Наступна тема, яку представив експерт АМУ Ігор Пітцик – «Розвиткові інституції в громаді». У своїй презентації спікер, на прикладі конкретної установи – «Інститут міста», що функціонує при Львівській міській раді, розповів про характеристики інституцій, що дозволяють досягнути позитивних результатів для громади.
Директор проекту ПУЛЬС, що реалізовується АМУ Олена Томнюк виступила із презентацією на тему: «Підготовка проектних пропозицій для розвитку територіальних громад». Спікер поділилась із учасниками школи своїм баченням того, якими характеристиками повинні володіти успішні проекти. Учасники Школи не лише ознайомились із теоретичною інформацію про типи, концепції та етапи реалізації проектів, а й отримали конкретні, прикладні поради, які допоможуть при реалізації власних проектних заявок. Також спікер розповіла про історію, види та форми надання міжнародної технічної допомоги.
Про високий інтерес учасників Школи до теми презентації свідчать позитивні результати мозкового штурму, у рамках якого молодь підготувала та представила власні проектні ідеї.
Підготовка та реалізація проекту це важливо, проте значно важливіше – отримувати насолоду від роботи, від результатів вашого проекту, – наголосила Директор проекту ПУЛЬС Олена Томнюк, звертаючись до учасників Школи децентралізації для молоді.
Модуль третій. Послуги місцевого самоврядування
9 листопада робота Школи розпочалася з ознайомчих візитів. Учасники розділилися на дві групи, які відвідали Верховну Раду України та Київський Центр надання адміністративних послуг. Учасники Школи ознайомились із принципами та функціями цих інституцій, та побачили як організована їхня робота у режимі реального часу.
Навчальний блок Школи відкрив аналітик Асоціації міст України з питань ЖКГ Олег Гарник із презентацією «Організація надання послуг житлово-комунального господарства». Експерт ознайомив учасників Школи із основними нормами законодавства, що регулюють сферу ЖКГ. Зокрема, було акцентовано увагу на питаннях розподілу повноважень між ЦОВ, органами місцевого самоврядування та НКРЕКП у частині створення ефективної системи надання житлово-комунальних послуг. Крім аналізу існуючої системи ЖКГ спікер розповів про стратегічне бачення розвитку сфери надання послуг у сфері ЖКГ.
Про високий рівень інтересу до теми презентації свідчить активність учасників Школи у робочих групах, у рамках яких молодь презентувала своє бачення того, як стати не просто власниками, а й ефективними господарями у своїх громадах. Модерував дискусію директор Центру аналізу та розробки законодавства Асоціації міст України Ярослав Рабошук.
Аналітик АМУ з питань освіти виступила із презентацією «Організація надання освітніх послуг населенню», в якій розповіла про особливості надання освітніх послуг. Зокрема, експерт проаналізувала якість надання відповідних послуг дошкільними, загальноосвітніми, позашкільними закладами.
Потреби в освітніх послугах та їх оцінку якості мають визначати замовники, - підсумувала експерт, звертаючись до учасників Школи.
Враховуючи актуальність презентованих тез, учасники отримали змогу висловити власні позиції та напрацювання варіантів вдосконалення системи освітніх послуг.
«Організація надання медичних послуг населенню», - саме з такою презентацією виступила аналітик Асоціації міст України з питань охорони здоров’я Вікторія Сидоренко. Спікер розповіла учасникам Школи про структуру та принципи фінансування системи охорони здоров’я в Україні. У своїй презентації експерт АМУ зробила особливий акцент на особливостях децентралізації у сфері фінансування охорони здоров’я.
Аналітик АМУ з соціального захисту населення Назар Миколюк виступив з презентацією на тему: «Організація надання послуг соціального захисту населення». Представник Асоціації міст України проаналізував структуру організації сфери соціального захисту. Зокрема, предметом детального обговорення стало питання розподілу повноважень та функцій суб’єктів соціальної політики: між державними органами та органами місцевого самоврядування.
Те, що гарантує держава, те і фінансує держава, - наголосив аналітик АМУ Назар Миколюк.
Завершився третій навчальний модуль презентацією аналітика АМУ Володимира Мягкохода на тему: «ЦНАПи – новий спосіб надання адміністративних послуг».
ЦНАП – єдине та зручне для споживача місце для звернення та отримання переважної більшості адміністративних послуг, – зауважив спікер.
Експерт не лише пояснив учасникам Школи суть та принципи роботи центрів надання адміністративних послуг, а й наголосив на існуючій проблематиці, що стосуються їхнього функціонування.
Модуль четвертий. Відкритість та взаємодія з громадськістю
10 листопада, четвертий день роботи Школи присвячено питанням відкритості, прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, електронному врядуванню, питанням взаємодії зі ЗМІ та комунікацій.
Модератором виступає Володимир Пархоменко, аналітики Центру аналізу та розробки законодавства АМУ.
Аналітик АМУ Володимир Пархоменко виступив із презентацією «Інструменти відкритості діяльності органів місцевого самоврядування». Найбільший інтерес учасників Школи викликало питання відкритості діяльності органів місцевого самоврядування, яку експерт АМУ назвав базовою умовою місцевої демократії.
Органи місцевого самоврядування обираються громадою, тому їхня діяльність має бути відкритою та зрозумілою для всіх членів громади, – підкреслив Володимир Пархоменко.
У продовження теми, експерт АМУ Володимир Пархоменко проаналізував особливості та доцільність використання найбільш ефективних інструментів залучення громадськості, зокрема під час презентації та мозкового штурму учасники обговорили: збори громадян, громадські слухання, громадські ради та опитування громадян.
Про важливість електронної демократії загалом, та впровадження сервісів електронної демократії в органах місцевого самоврядування зокрема розповів аналітик Асоціації міст України Володимир Мягкоход. Учасники Школи дізнались не лише переваги сервісів e-government, особливості функціонування системи на місцевому рівні. Також спікер проаналізував стан впровадження та використання хмарного програмного забезпечення та онлайн-інструментів для спільної роботи в найбільших українських містах.
Менеджер з комунікацій АМУ Микитюк Юрій виступив із презентацією «Інструменти комунікацій та взаємодії із ЗМІ». Спікер розповів про принципи та інструменти успішних комунікацій при реалізації реформи з децентралізації. У своєму виступі Микитюк Юрій розглянув також і практичні поради та кейси, які допоможуть учасникам Школи налагодити якісні комунікації на рівні своєї організації чи установи. Також, представник Асоціації міст України розповів про особливості, принципи та застосування соціальних мереж, як невід’ємного комунікаційного інструменту. Крім аналізу кращих міжнародних практик використання соціальних мереж для налагодження підтримки реформ, спікер розповів і про особливості комунікаційної діяльності Асоціації міст України.
Модуть п'ятий. Співпраця, мережі, міжнародне партнерство, проекти та обміни
11 листопада, останній день роботи Школи, присвячено асоціаціям місцевого самоврядування, зокрема АМУ, інструментам політичного діалогу та міжнародному партнерству.
Директор проекту ПУЛЬС Олена Томнюк виступила із презентацією «АМУ: інструменти політичного діалогу та послуги членам», у ході якої розповіла про історію створення, завдання та організацію роботи Асоціації міст України. Учасники Школи дізнались, як АМУ будує політичний діалог із Верховною Радою та Урядом, а також отримали інформацію про освітні можливості для навчання та обміну досвідом, які надає Асоціація.
Із презентацією на тему «Міжнародне співробітництво та партнерство територіальних громад» виступила заступник директора проекту ПУЛЬС Наталія Лазаренко. Спікер розповіла про форми партнерства, зокрема про інструменти налагодження зв’язків між громадами різних країн, а також презентувала можливості для участі громад в міжнародних організаціях та проектах. Також, Наталія Лазаренко поділилась досвідом Асоціації міст України із налагодження побратимських зв’язків та партнерства, зауваживши, що сьогодні у базі даних АМУ зареєстровано 140 українських міст, які мають 727 побратимів у 58 містах світу.
Завершилась Школа з децентралізації для молоді врученням сертифікатів, які засвідчують успішне проходження учасниками Школи навчання з організації системи місцевого самоврядування та впровадження децентралізаційної реформи в Україні. Виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик не лише особисто вручив кожному учаснику Школи відповідний сертифікат, а й висловив надію на продовження подальшої співпраці між Асоціацією міст України та активною, високоосвіченою та цілеспрямованою молоддю – випускниками Школи з децентралізації для молоді.
«Від вас залежить майбутнє цієї країни, доля децентралізації. Сподіваюсь, Школа з децентралізації стала для вас майданчиком для інтелектуального збагачення, і ви зможете використати отримані знання на благо громад по всій країні. Також, хочу зауважити, що представники Асоціації міст України, не лише ділились із вами своїми знаннями та досвідом, а й отримали від вас великий заряд енергії, який, я впевнений, дозволить довести децентралізаційну реформу до логічного завершення, - підсумував Мирослав Пітцик, звертаючись до учасників Школи.