05 / Січень, 2023

На розгляді Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування перебуває проєкт Закону України «Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» реєстр. №8263 від 05.12.2022 (далі - Законопроєкт). Ознайомившись з текстом Законопроєкту, Асоціація міст України вважає за доцільне висловити низку зауважень до його положень.

Законопроєктом пропонується віднести до повноваження Кабінету Міністрів України встановлення (зміну) меж сіл та селищ (стаття 7). Чинне законодавство передбачає, що рішення про зміну меж сіл та селищ приймає орган місцевого самоврядування (стаття 174 Земельного кодексу України). Одним з принципів реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади є принцип субсидіарності (відповідно до Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, затверджену розпорядженням КМУ від 1 квітня 2014 р. № 333-р). Передача таких повноважень від органів місцевого самоврядування до КМУ не відповідає принципам реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Наділення Кабінету Міністрів України такими повноваженнями є нелогічним з точки зору управління територією, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу місцевого самоврядування. Вважаємо, що належне управління територіями, зокрема зміна меж сіл та селищ, які розташовані в межах території територіальної громади, має бути віднесена до повноважень відповідних сільських, селищних, міських рад за аналогією з встановленням меж районів в місті.

Такі ж зауваження висловлюємо до статті 8 Законопроєкту щодо включення поселень до складу сіл та селищ. Вважаємо, що вирішення цих питань може бути віднесено до повноважень відповідних сільських, селищних, міських рад, а не Кабінету Міністрів України.

Зауважуємо, що проєкт закону регламентує лише окремі питання адміністративно-територіального устрою. Крім того, звертаємо увагу, що на розгляді Верховної Ради України на стадії повторного першого читання знаходиться проєкт Закону України «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою України» (реєстр. № 4664 від 28.01.2021), який має комплексний характер.

З огляду на це, Асоціація міст України запропонувала профільному парламентському комітету доопрацювати проєкт Закону України «Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» реєстр.№ 8263 від 05.12.2022.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)