02 / Березень, 2020
29 лютого у Харкові на базі Юридичної академії ім. Ярослава Мудрого відбулося публічне обговорення змін до Конституції України у частині децентралізації за участі представників місцевого самоврядування та громадськості Харківської, Сумської, Полтавської областей.
На заході були присутні народні депутати України, представники Міністерства розвитку громад і територій України, асоціацій органів місцевого самоврядування, експерти, журналісти та широке коло науковців. На початку обговорень коротко виступили представники всіх асоціацій місцевого самоврядування та експерти, які окреслили головні теми, що турбують і потребують фокусу уваги під час подальшого обговорення в групах.
Харківське регіональне відділення Асоціації міст України представляли: Мереф'янський міський голова В. Сітов, Люботинськи міський голова Л. Лазуренко, Виконавчий директор Харківського РВ АМУ В. Мірошник та регіональні консультанти Н. Олексенко, М. Наркізов, І. Бондар.
Концепцію АМУ щодо змін до Конституції України в частині децентралізації презентував Виконавчий директор Харківського РВ АМУ Віктор Мирошник: "Асоціація міст України дуже багато працювала над змінами до основного закону країни. І сьогодні, висловлюючи позицію всіх наших членів, ми представляємо нашу концепцію змін та пропозиції до проєкту Закону. Щиро сподіваємося, що думка громад буде врахована у тексті майбутніх конституційних змін".
Полтавське регіональне відділення Асоціації міст України представляли: Голова регіонального відділення АМУ, Миргородський міський голова С. Соломаха, Омельницький сільський голова О. Шереметьєва, керуючий справами виконкому Кременчуцької міської ради Р. Шаповалов, Мачухівський сільський голова В. Білокінь, Сергіївський сільський голова І. Лідовий, Лохвицький міський голова В. Радько, регіональні консультанти Полтавського РВ АМУ О. Полупан та О. Правденко.
Зокрема, під час роботи у групах була представлена концепція змін до Конституції від АМУ. Переважна більшість учасників погодилися з цими пропозиціями, виникло лише питання щодо терміну «муніципалітет». Сергій Соломаха, голова Полтавського РВ АМУ пояснив: "Чому ми пропонуємо слово "муніципалітет"? Тому що слово "громада" має багато різних значень та вживається в різних статусах. Тому, щоб не було плутанини, пропонується уніфікована назва – муніципалітет, а громада – це спільнота людей на даній території".
Сумське регіональне відділення Асоціації міст України представляли: секретар Краснопільської селищної ради І. Юхта, Виконавчий директор Сумського РВ АМУ В. Дериземля, регіональні консультанти РВ Н. Мельник, К. Агаджанов-Гонсалес.
Під час обговорень Володимир Дериземля зазначив: "Головним завданням цієї зустрічі є забезпечення інклюзивного обговорення найголовнішої конституційної реформи України. Вірю, що зміни, про які ми говоримо сьогодні зроблять наше місцеве самоврядування сильнішим, незалежнішим та спроможнішим".
Під час обговорень Володимир Дериземля зазначив: "Головним завданням цієї зустрічі є забезпечення інклюзивного обговорення найголовнішої конституційної реформи України. Вірю, що зміни, про які ми говоримо сьогодні зроблять наше місцеве самоврядування сильнішим, незалежнішим та спроможнішим".
По завершенню роботи представники робочих груп запропонували свої зміни до Конституції та обрали делегатів на підсумкову зустріч для обговорення змін у частині децентралізації у Києві 10 березня 2020 року.
Відеозапис публічних обговорень у Харкові:
Нагадаємо, у регіонах тривають публічні обговорення змін до Конституції України, які мають закріпити реформовану систему місцевого самоврядування та нову територіальну організацію влади, а також децентралізацію владних повноважень.