10 / Вересень, 2020
Асоціація міст України розглянула розроблений Мінсоцполітики проєкт постанови, яким затверджується Положення про порядок виплати компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим особам. За результатами аналізу, АМУ надає такі пропозиції та зауваження:
Постанова зобов’язує органи місцевого самоврядування фінансувати виготовлення посвідчень реабілітованої особи
Проєктом Постанови визначено необхідність заміни, видачі посвідчень реабілітованим особам за рахунок коштів обласних, Київського міського бюджетів. По-перше, зазначена норма покладає додаткові видатки на місцеві бюджети без надання відповідних фінансових компенсаторів. Це суперечить частині третій статті 142 Конституції України, відповідно до якої витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. По-друге, зазначена норма суперечить державницькому підходу реалізації соціальної політики, відповідно до якого усі інші посвідчення пільгових категорій громадян виготовляються за рахунок коштів державного бюджету. До того ж, органи державної влади можуть змінювати форму посвідчення, зобов’язуючи органи місцевого самоврядування щоразу фінансувати їх виготовлення. АМУ пропонує визначити, що посвідчення реабілітованої особи виготовляється за рахунок коштів державного бюджету.
 
Положення не визначає за рахунок коштів якого бюджету виплачується грошова компенсація реабілітованим особам
Положенням не визначається, за рахунок коштів якого бюджету виплачується грошова компенсація реабілітованим особам, що, на думку АМУ, приведе до неоднозначного трактування норм законодавства. Оскільки пільги та гарантії реабілітованим громадянам встановлюються законами, АМУ пропонує визначити, що грошова компенсація сплачується за рахунок коштів державного бюджету.
 
Положення не відповідає Закону «Про місцеві державні адміністрації»
Згідно Положення, прийом документів та призначення грошової компенсації здійснюється виконавчими органами районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах рад, у тому числі обраних об’єднаними територіальними громадами. Зазначена норма суперечить Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки місцеві державні адміністрації утворюють структурні підрозділи, а не виконавчі органи.
 
Положення покладає на місцеве самоврядування обов’язок відшкодовувати вартість будівель вилучених під час репресій, реабілітованим особам
Положення визначає, що відшкодування вартості будівель та іншого майна, вилучених під час репресій, реабілітованим особам проводиться за рахунок бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів місцевого самоврядування, інших коштів, передбачених на такі цілі. По-перше, зазначена норма суперечить статті 142 Конституції України, відповідно до якої витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Мінсоцполітики не надало ні фінансово-економічних розрахунків, ні джерел компенсації додаткових видатків місцевим бюджетам. По-друге, АМУ не розуміє позицію Міністерства щодо здійснення зазначених видатків з сільських, селищних, міських бюджетів та бюджетів об’єднаних територіальних громад, не включивши в перелік обласні та державний бюджети. АМУ звертає увагу, що села, селища та міста районного значення (до 01.01.2021) не мають ресурсів, у тому числі надходжень від сплати частини податку на доходи фізичних осіб, для здійснення вищезазначеного відшкодування. По-третє, позиція Мінсоцполітики не зрозуміла через те, що, відповідно до статті 5 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», будівлі та інше майно, яке було націоналізовано (муніципалізовано) не підлягають поверненню (компенсації). Законами України не визначено обов’язків органів місцевого самоврядування здійснювати відшкодування. Тобто, взагалі не зрозуміла роль органів місцевого самоврядування у цій системі. На думку АМУ, відшкодування повинне здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету.
Асоціація міст України не погодила проєкт постанови Міністерства соціальної політики, оскільки він потребує суттєвого доопрацювання.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)