14 / Травень, 2018
Асоціація міст України звернулася до Кабінету Міністрів України з прханням врегулювати проблемні питання об'єднаних територіальних громад, які визначили керівники ОТГ під час засідання профільної Секції АМУ, що проходило 26-27 квітня в Ужгороді Закарпатська область).
Засідання відбулося в форматі обміну досвідом «Рівний - рівному», під час якого обговорено питання щодо досягнень, які сприяли комплексному розвитку територіальних громад та проблемних питань, що потребують комплексного вирішення.
Учасники заходу висловили такі пропозиції:

1. З метою ефективного використання коштів державного бюджету потребують невідкладного затвердження Кабінетом Міністрів України:

  • розподіл у 2018 році коштів, передбачених у державному бюджеті для будівництва футбольних полів із штучним покриттям та порядок їх використання;
  • розподіл та порядок використання у 2018 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості. (Проектом Порядку використання коштів зазначеної субвенції, що розглядався на засіданні Урядового Комітету, передбачено співфінансування з місцевих бюджетів не менше 20%. Зазначене викликає занепокоєння органів місцевого самоврядування оскільки вони не мають можливості виділяти такі кошти на співфінансування в середині року, адже бюджети розплановані та затверджені в грудні 2017 року. Крім того, значні суми коштів, які можна спрямувати на капітальні видатки, спрямовуються на дофінансування закладів освіти та медицини так як освітньої та медичної субвенції катастрофічно не вистачає.

​2. З метою справедливого та об’єктивного розподілу коштів додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я та коштів державного дорожнього фонду на дороги державного значення місцевого користування та комунальні дороги необхідно визначити чіткі критерії такого розподілу.

  • Наразі зазначені кошти розподіляються обласними державними адміністраціями на власний розсуд не враховуючи реальних потреб органів місцевого самоврядування.

3. З метою розбудови необхідної інфраструктури для надання якісних послуг населенню об’єднаних територіальних громад, необхідно передбачити відповідні фінансові ресурси в достатньому обсязі.

  • Обсяг коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад майже не збільшується при збільшенні ОТГ. Таким чином, у 2018 році громади в розрахунку на одного сільського жителя отримають лише 0,5 тис. грн., тоді як у 2016 році така сума складала - 1,1 тис. грн на одного сільського жителя.

4. З метою якісного розподілу коштів державного бюджету (освітня, медична субвенції, додаткові дотації, субвенція на формування інфраструктури ОТГ тощо) необхідно врегулювати питання щодо обліку та оцінки чисельності населення, оскільки наразі методика оцінки базується на даних останнього перепису населення 2001 року.

  • Це призводить до необ’єктивного розподілу коштів та необхідності дофінансування зазначених видатків із місцевих бюджетів.

5. З метою формування спроможних територіальних громад шляхом приєднання суміжних територіальних громад до вже утворених об’єднаних територіальних громад та територіальних громад міст обласного значення необхідно затвердити зміни до перспективних планів формування територій громад областей.

  • Деякі громади тривалий час чекають на можливість приєднання до суміжних територіальних громад.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)