31 / Травень, 2021
До Асоціації міст України звертаються органи місцевого самоврядування з проханням сприяти у вирішенні проблеми, пов'язаної з відмовою Національної служби здоров’я України у підписанні договору з комунальними некомерційними підприємствами. Адже незрозумілою є ситуація, коли медичний заклад відповідає вимогам для надання медичних послуг, наприклад, за напрямком «Стоматологічна медична допомога в амбулаторних умовах», а НСЗУ відмовляється підписати відповідний контракт.
Згідно з постановою Уряду від 15.02.2021 р. №133 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у II-IV кварталах 2021 року», надавачі медичних послуг зобов’язані забезпечити наявність та застосування під час надання медичних послуг, що підлягають оплаті НСЗУ, обладнання, всіх медичних виробів, витратних матеріалів та лікарських засобів, необхідних для таких послуг, відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та специфікацій. 
Водночас відповідно до статті 8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування», забороняється відмова або ухилення від укладення відповідного договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з закладами охорони здоров’я, які подали заяву Уповноваженому органу (НСЗУ) про укладення такого договору та надають медичні послуги, передбачені програмою медичних гарантій.
Проте НСЗУ відмовляє у контрактуванні медичного закладу, пояснюючи це тим, що згідно з пунктом 13 постанови №133 визначення запланованої кількості медичних послуг здійснюється на підставі даних, які містяться в електронній системі охорони здоров’я щодо кількості наданих медичних послуг у 2020 році. Але є медзаклади, які розпочали надавати медичні послуги населенню в 2021 році, і у них немає можливості базуватися на даних в електронній системі охорони здоров’я за 2020 рік.
На думку АМУ, у такій ситуації найоптимальнішим рішенням для медичних закладів, які надають послуги, що не надавалися у 2020 році, буде внесення до Постанови №133 позиції, коли підтвердження надання медичної послуги як такої, що належить до пакетів медичних послуг, здійснюється НСЗУ на підставі звітів про медичні послуги (за прикладом постанови Уряду від 5.02.2020 р. №65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році та I кварталі 2021 року»).
Асоціація міст України звернулася до Уряду з проханням втрутитися в таку ситуацію та доручити МОЗ внести необхідні зміни до Постанови №133. АМУ переконана, що надзвичайно важливою є злагоджена взаємодія між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, адже лише конструктивний діалог сприятиме розвитку медицини на рівні муніципалітетів.
 
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)