20 / Листопад, 2020
18-19 листопада 2020 року відбулася онлайн-конференція на тему: «Ґендерне бюджетування в Україні: досягнення, виклики, перспективи розвитку» – заключний захід проєкту «Ґендерне орієнтоване бюджетування в Україні» (ҐОБ), що фінансується Швецією. Проєкт працював протягом семи років і під час заходу були представлені результати співпраці з міністерствами України, Державною аудиторською службою, Рахунковою Палатою України, Національним агентством України з питань державної служби, обласними державними адміністраціями, проєктами міжнародної технічної допомоги та організаціями, в тому числі Асоціацією міст України.
На початку заходу було висвітлено ті зміни в законодавстві України, які були внесені завдяки співпраці проєкту ҐОБ і міністерств та передбачають застосування ґендерно орієнтованого бюджетування, а також детальні звіти про заходи.
19 листопада про діяльність Асоціації міст України (АМУ) в сфері ґендерно орієнтованого бюджетування в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) та інших проєктів розповіла заступниця директора проєкту ПУЛЬС Наталія Лазаренко.
Вона зазначила, що ґендерно орієнтоване бюджетування згадується серед принципів Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад, підписання якої в Україні координує АМУ.
Асоціація міст України вперше презентувала цей метод з прикладами громад України на Другому форумі місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у 2012 році, що його проводила АМУ спільно з Федерацією канадських муніципалітетів в рамках проєкту МЕРМ.
З того часу інформація про ґендерно орієнтоване бюджетування почала регулярно висвітлюватися на заходах АМУ. Крім того, були профінансовані проєкти в громадах з розробки ґендерних паспортів, проведення ґендерного аналізу бюджетних програм тощо.
У 2018 році АМУ в рамках проєкту USAID ПУЛЬС та проєкт ҐОБ підписали договір про співробітництво для поширення ґендерно орієнтованого бюджетування в Україні.
В рамках договору:
► впроваджується безкоштовний онлайн-курс «Ґендерно орієнтоване бюджетування для розвитку громад», що розпочався 15 листопада 2018 року на платформі «Прометеус» www.prometheus.org.ua (спільний курс проєктів USAID ПУЛЬС, ҐОБ (Швеція), ООН Жінки та з використанням матеріалів NDI проєкту USAID ДОБРЕ). Курс отримав рекомендацію Міністерства соціальної політики України. Зареєстровано 9088 осіб, сертифікати отримали 6622 особи (72.9%).
► проведено вебінар з ґендерно орієнтованого бюджетування для представників місцевого самоврядування та громадських активістів.
► проведено три вебнаради з регіональними консультантами проєкту ПУЛЬС із застосування ґендерно орієнтованого підходу у бюджетному процесі, ґендерного аналізу нормативно-правових актів в Україні, інтеграції ґендерних підходів під час розробки нормативно-правових актів, висвітлення ґендерних питань у медіа та для обговорення результатів моніторингу паспортів бюджетних програм у 2020 році.
► проведено практикуми для представників місцевого самоврядування на тему: «Застосування ґендерного підходу в бюджетному процесі та ґендерна статистика».
► у грудні 2019 року АМУ відвідала делегація країн Вірменії, Грузії та Азербайджану для вивчення досвіду впровадження ҐОБ за сприяння проєкту ҐОБ та Офісу Південного Кавказу GIZ.
Крім того, Наталія Лазаренко представила результати опитування представників 839 міських, селищних та сільських рад-членів АМУ про реалізацію ґендерної політики на місцевому рівні. http://www.auc.org.ua/sites/default/files/library/genderna_polityka_na_miscevomu_rivni.pdf
Опитування проводилося у квітні-травні 2020 року в рамках проєкту USAID ПУЛЬС спільно з проєктом «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні», який виконується АМУ та Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи, а також у співпраці з проєктом «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС) Федерації канадських муніципалітетів, що фінансується Global Affairs Canada.
Зібрано ґендерно розрізнені дані щодо міських, селищних, сільських голів, секретарів та депутатів місцевих рад-членів АМУ, а також інформацію про наявність жіночих рад, ґендерних паспортів, впровадження ґендерно орієнтованого бюджетування в громадах тощо. Їх можна буде порівняти з даними після місцевих виборів 2020 року.
Учасники конференції подякували команді проєкту ҐОБ за співпрацю та висловили впевненість, що всі напрацювання проєкту будуть використовуватися надалі з користю для громад України. Представниці проєкту ҐОБ зазначили, що всі методичні матеріали будуть розміщені на сайті проєкту ҐОБ та будуть у вільному доступі протягом наступних трьох років.
З детальною презентацію можна ознайомитися тут
► Відеотрансляція 18 листопада