19 / Квітень, 2019
18 квітня у Верховній Раді України пройшли Комітетські слухання парламентського Комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму на тему: «Молодіжне житлове кредитування – вклад в майбутнє європейської України». У заході взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських та міжнародних організацій. Асоціацію міст України на засіданні представляв директор Центрального Офісу впровадження децентралізаційної реформи Володимир Мягкоход.
«Для Асоціації міст очевидно, що власна оселя є необхідною умовою повноцінного майбутнього молодої людини. На жаль, співвідношення доходів громадян з цінами на нерухомість, умови банківського кредиту робить цю задачу нереальною для більшості молодих людей. Місцеве самоврядування розуміє: якщо молодь не матиме житла, вона виїжджатиме або втрачатиме мотивацію до розвитку своє громади. Відповідно, і в найближчому майбутньому відчуватиметься брак кваліфікованих кадрів, падатимуть доходи, втрачатимуться можливості розвитку», - відзначив Володимир Мягкоход. АМУ вважає, що окреслену проблему можна вирішити лише спільними зусиллями молоді, органів місцевого самоврядування та держави. Для цього у 2017 році Асоціація міст України уклала Меморандум про співпрацю з Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву. Вже на сьогодні в Україні діє 110 місцевих програм забезпечення житлом. Зберігається чітка тенденція збільшення фінансування житлових програм місцевими бюджетами, в 2018 році – це понад 240 млн гривень, що на 30% більше за 2017 рік (у 2017 році – 171,5 млн грн).
«Зараз в Україні дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ, Урядом України, Асоціацією міст України та іншими партнерами, реалізується Глобальна ініціатива «Громада, дружня до дітей та молоді», яка має на меті розвиток добробуту всіх дітей та молоді. Для нас очевидно, що для добробуту необхідне житло. Так органи місцевого самоврядування, які хочуть отримати статус громади, дружньої до дітей та молоді, передбачають у своїх планах забезпечення їх житлом. Тобто, глобальна Ініціатива ЮНІСЕФ також сприяє забезпеченню житлом молоді. І, на нашу думку, ідея державної підтримки таких ініціативних громад на сьогодні як ніколи актуальна», - сказав Володимир Мягкоход.
Виступаючий звернувся до учасників слухань та підкреслив, що на сьогодні Уряд схвалив два законопроекти, в розробці яких брала участь АМУ. Вони передбачають фінансову підтримку територіальних громад з ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді». І ці два законопроекти (Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» щодо реалізації міжнародної ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді» №10189 від 27.03.2019 та Проект Закону про внесення зміни до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (щодо додаткових надходжень до бюджетів міст та об'єднаних територіальних громад, які приєдналися до міжнародної ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді») №10190 від 27.03.2019) знаходяться на розгляді у Комітеті з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму. «Їх прийняття надзвичайно позитивно відобразиться на життєдіяльності дітей та молоді, сприятиме забезпеченню житлом молоді та економічній активності у відповідних громадах», - підсумував Володимир Мягкоход.
Голова Комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму Артур Палатний підтримав позицію АМУ та відзначив, що Комітет обов’язково на найближчих засіданнях розгляне законопроекти щодо підтримки ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді».
Нагадаємо, 29 березня 2018 року в Будинку Уряду України відбулося урочисте підписання меморандуму «Громада, дружня до дітей та молоді» між Кабінетом Міністрів України, Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Фондом ООН у галузі народонаселення (ЮНФПА), Асоціацією міст України, низкою громадських організацій. Метою цього Меморандуму є забезпечення співпраці та партнерства між Сторонами у впровадженні програми «Громада, дружня до дітей та молоді».
У жовтні 2018 року Асоціація міст України надала пропозиції до цих законопроектів щодо розширення інструменту державної підтримки громад, дружніх до дітей та молоді.
20 березня 2019 року Уряд схвалив законопроекти, які передбачають підтримку громад, дружніх до дітей та молоді.
У 2017 році АМУ та Держмолодьжитло уклали Меморандум про співпрацю.