11 / Грудень, 2020
11 грудня 2020 року відбулося засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, на якому було розглянуте питання відновлення дії постанови Уряду «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» №553 від 23 травня 2011 р.
У заході взяли участь заступник Виконавчого директора АМУ, директор Центру впровадження децетралізаційної реформи Володимир Мягкоход та керівники органів місцевого самоврядування.
Слід зазначити, що Асоціація міст України послідовно та категорично виступає за невідкладне відновлення дії Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та видачі ключів доступу для роботи з Єдиним реєстром дозвільних документів на будівництво місцевим органам ДАБК. 
Під час засідання Володимир Мягкоход наголосив, що досить довгий час будівельна сфера залишається без державного архітектурно-будівельного контролю, у тому числі з боку органів місцевого самоврядування: «АМУ виступає за відновлення, щонайменше для органів місцевого самоврядування, чинного Порядку постанови №553. Наступними кроками слід вносити та розглядати законопроєкти щодо реформи ДАБК на рівні місцевого самоврядування. Необхідно також обов’язково передбачати можливості впливу для органів місцевого самоврядування на питання архітектурно-будівельного контролю. Адже вони знаходяться найближче до проблематики в будівельній сфері, що є на місцях».
Він підкреслив, що наразі усі учасники процесів у містобудівній діяльності знаходяться у дивному стані, коли існує закон, який передбачає здійснення контролю, але немає постанови, яка регулює його. Така ситуація має бути вирішена найближчим часом, оскільки контроль - це, перш за все, питання безпеки і питання дієвості влади як на державному, так і на місцевому рівнях.
Зокрема, відсутність в органів місцевого самоврядування повноважень у сфері державного архітектурно-будівельного контролю унеможливлює формування комфортного, безпечного середовища у територіальних громадах, позбавляє суб’єктів містобудування гарантованого законодавством права на отримання якісних послуг, створює перепони економічному розвитку муніципалітетів, не дозволяє своєчасно реагувати на порушення містобудівного законодавства та зупиняти самочинне будівництво.
Міські голови підтримали позицію Асоціації міст України та окреслили головні проблеми, пов'язані з тим, що досить тривалий час будівельна сфера залишається без державного архітектурно-будівельного контролю, у тому числі зі сторони органів місцевого самоврядування.
За результатами засідання учасники підготували звернення щодо розгляду на найближчому черговому засіданні Уряду питання розблокування постанови №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».

Нагадаємо, 12 листопада відбулася робоча зустріч щодо реформування сфери ДАБК, організована Мінрегіоном. За результатами зустрічі АМУ висловила готовність долучитися до новоутвореної робочої групи, яка розпочне розробку нового законопроєкту щодо реформування державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Крім того, у жовтні Асоціація направила лист до Президента з метою привернути увагу гаранта Конституції України до ситуації, яка склалася у сфері державного архітектурно-будівельного контролю.
20 травня 2020 року Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан взяв участь у нараді з питань реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції, що проходила під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. А в квітні АМУ зверталася до Міністра розвитку громад та територій України щодо необхідності оперативного вирішення проблемних питань, які склалися на місцевому рівні у сфері містобудування у зв‘язку із проведенням реорганізації ДАБІ.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)