22 / Грудень, 2020
У результаті проведення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади відбулися зміни адміністративно-територіального устрою. Кабінет Міністрів України визначив адміністративні центри та затвердив території територіальних громад усіх областей. Парламент прийняв постанову Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807 «Про утворення та ліквідацію районів». Таким чином, уже сформовано новий адміністративно-територіальний устрій з 1469 територіальних громад та 136 районів. Такі зміни територіального устрою потребують реструктуризації мережі медичних закладів, передачі майна між органами місцевого самоврядування тощо. Зокрема, розпочинається передача з районного рівня медичних закладів, що надають первинну та вторинну медичну допомогу на рівень сільських, селищних, міських територіальних громад.
Під час передачі майна, сільські та селищні амбулаторії як структурні підрозділи Центрів первинної медико-санітарної допомоги переходять від одного закладу (юридичної особи) до іншого. На цьому етапі важливим є збереження безперервності надання медичних послуг з надання первинної медичної допомоги населенню, укладених декларацій між пацієнтами та лікарями і фінансування закладів охорони здоров’я з 1 січня 2021 року. Одночасно неможливо перенести тисячі декларацій до іншого медичного закладу, куди амбулаторія увійде на законних підставах.
Такий механізм відсутній у наказі МОЗ від 19.03.2018 №503, зокрема Розділом ІV Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу передбачено підстави для припинення та тимчасового призупинення дії декларації і випадки, коли декларації не припиняються в амбулаторних закладах. 
Але наразі складається ситуація, коли при такому переході заключені декларації деактивуються і припиняється фінансування амбулаторій як структурних підрозділів з боку НСЗУ. Водночас незмінними залишаються: місце надання медичних послуг, умови праці колективу, склад медперсоналу. Окрім того, лікар не може по попередній декларації надати електронне направлення на обстеження, консультацію, госпіталізацію.
Асоціація міст України звернулася до МОЗ з пропозицією внести зміни до наказу №503, доповнивши його випадками, що виникають при об'єднанні та приєднанні громад, при передачі структурних підрозділів медичних закладів без припинення юридичної особи закладу охорони здоров'я. 
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)