АМУ пропонує доопрацювати законопроект, який зобов'язує органи місцевого самоврядування забезпечувати харчування учнів 1-4 класів

10 / Березень, 2017
Асоціація міст України розглянула законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо державної допомоги дітям та сім'ям з дітьми, які потребують соціальної підтримки) (№ 4985).
Документом передбачається, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60% (у міській місцевості) та не менше 40% (у сільській місцевості) від вартості харчування на день. На думку АМУ, такі зміни обмежують можливість органів місцевого самоврядування встановлювати диференційовану плату за харчування у дошкільних навчальних закладах. Вважаємо, що частка плати батьків має залежати лише від спроможності місцевих бюджетів і не регулюватись Законом.
Крім того, законопроект передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають забезпечувати безкоштовне  харчування учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей-сиріт, дітей з неповних та багатодітних сімей у професійно-технічних навчальних закладах. Ця норма, як вважає АМУ, містить кілька недоліків. Зокрема, незрозумілим є підхід, за якого батьки у дошкільних навчальних закладах сплачують за харчування дітей частину коштів, у 1-4 класах отримують цю послугу безкоштовно, в 5–11 (12) класах харчуються за власні кошти, а в професійно-технічних навчальних закладах безкоштовним харчуванням забезпечуються тільки діти-сиріти, дітей із неповних та багатодітних сімей. Така позиція порушує принцип рівного підходу до соціального захисту всіх дітей та ставить його у залежність від віку вихованців.
Згідно з частиною третьою ст. 142 Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Але автори законопроекту не запропоновали  розрахунки з відповідними джерелами покриття додаткових видатків, що можуть виникнути, за умови масового запровадження безкоштовного харчування всіх учнів 1-4 класів.
АМУ пропонує повернути законопроект автору законодавчої ініціативи на доопрацювання.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)