03 / Грудень, 2020
На сайті Верховної Ради України оприлюднено законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» №4358, який може суттєвим чином вплинути на фінансовий стан місцевих бюджетів.
Проєкт Закону України №4358 здебільшого дублює основні положення законопроєкту №2813, який Парламент зняв з розгляду. Для того, щоб законопроєкт №2813 максимально відповідав Директиві 2014/40/ЄС працювала робоча група, до складу якої входив представник АМУ.
Законопроєкт №4358 частково відповідає Директиві 2014/40/ЄС. АМУ вважає доцільним імплементувати положення Директиви у єдиному законопроєкті, адже наразі у Верховній Раді України є зареєстровані законопроєкти №4358-1, 4358-2, 4358-3.
Асоціація міст України опрацювала законопроєкт №4358 і зазначає, що його прийняття може призвести до негативних соціально-економічних наслідків, зокрема:
► зростання обсягів нелегальної торгівлі тютюновими виробами через запровадження заборони видимого розміщення тютюнових виробів у пунктах продажу, та, як наслідок, зменшення податкових надходжень до державного та місцевих бюджетів від 4,7 млрд грн;
► загроза закриття невеликих місць роздрібної торгівлі;
► підвищення рівня безробіття населення з зазначених причин та внаслідок підвищення віку осіб, які мають право продажу тютюнових виробів, електронних сигарет і заправних контейнерів.
Асоціація міст України вважає, що зменшення надходжень до місцевих бюджетів від роздрібної торгівлі підакцизними товарами значно поглибить економічну кризу на місцевому рівні, вже і так спричинену пандемією COVID-19. З огляду на це, для забезпечення сталого фінансового розвитку місцевих громад, необхідно розробити механізми компенсації втрат місцевих бюджетів.
АМУ звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування з проханням виважено підходити до прийняття законопроєктів, враховуючи інтереси громад.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: