25 / Березень, 2020

24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Пандемія коронавірусу внесла свої корективи: пацієнти з туберкульозом в групі ризику. Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) в день, коли в 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене їм відкриття збудника туберкульозу., за що й був у 1905 році відзначений Нобелівською премією з фізіології та медицини.У 1993 році рішенням ВООЗ туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною проблемою, а день 24 березня Всесвітнім днем боротьби із захворюванням на туберкульоз.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз викликається бактерією, яка зазвичай вражає легені, але також може вразити і інші органи.
Паличка Коха – збудник захворювання на туберкульоз – не розрізняє соціального статусу, гендерних та вікових відмінностей, і з однаковою ефективністю заражає бідних і багатих, чоловіків і жінок, старих і молодих. Сприйнятливість до туберкульозної інфекції є вищою у дітей молодшого віку та осіб, старших 65 років. Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійний «брак часу», а, отже, нерегулярне і незбалансоване харчування − це все стресові аспекти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку захворювання. Разом з тим, туберкульоз − безумовно, соціальна хвороба, адже безпосередньо залежить від способу життя населення, якості харчування та інших факторів. Складне соціально-економічне становище в країні, безробіття, велика кількість людей, які не можуть повноцінно харчуватися, стреси, соціальна не облаштованість − все це істотно підвищує ризик зараження і розвитку туберкульозу.
ВООЗ вважає туберкульоз більш смертоносним інфекційним захворюванням у світі, аніж ВІЛ/СНІД, гепатит та інші інфекційні і паразитарні хвороби разом узяті. З 10 мільйонів нових випадків туберкульозу в світі тільки 7 мільйонів діагностовано, а це означає, що 3 мільйони чоловік з туберкульозом щорічно залишаються неврахованими.
Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на туберкульоз. За даними ВООЗ, в нашій країні щороку не виявляється близько 24% нових випадків захворювання на туберкульоз. Ймовірними причинами такого великого відсотка не виявлення випадків туберкульозу може бути недостатній рівень діагностики, обмежений доступ до медичної допомоги певних категорій населення та пізнє звернення за медичною допомогою. Україна є однією з десяти країн з найвищим в світі тягарем захворюваності на мультирезистентний туберкульоз, тобто щонайменше 23% нових випадків туберкульозу, виявлених в Україні, не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами, отже є резистентними, а більше 40% таких нових випадків вже мають деструктивну форму. Більшість наших співгромадян, яких вражає туберкульоз, знаходиться в найбільш продуктивному і працездатному віці.
Своєчасно виявлений туберкульоз – виліковний. Ось чому вкрай важливим виявляється розробка програм інформування та навчання, охоплення громадян, спільнот та громад знаннями про туберкульоз, його профілактику, виявлення та лікування, відповідальне ставлення до особистого та громадського здоров’я тощо.
День боротьби із туберкульозом є важливою подією і має в усьому світі велике значення для підвищення рівня обізнаності людей про симптоми цього захворювання, його діагностику та лікування, а також щодо важливості встановлення ефективного контролю за поширенням туберкульозу. У цей день слід використати всі наявні можливості для досягнення значного збільшення виявлення хворих на туберкульоз за допомогою проведення популярних освітніх програм, підвищення рівня компетентності керівних працівників щодо проблеми туберкульозу в країні для прийняття ними відповідних організаційних заходів і мобілізації громадськості. Це також можливість для зміцнення політичної і соціальної рішучості з метою забезпечення подальшого прогресу у боротьбі із туберкульозом.
Основні цілі масової просвітницької протитуберкульозної кампанії:
дати інформацію населенню стосовно характерної симптоматики та методів лікування туберкульозу;
стимулювати людей, що мають симптоми захворювання, підозрілі на туберкульоз, пройти медичне обстеження;
переконати хворих на туберкульоз дотримуватися всіх рекомендацій в процесі їх лікування.
Такі інформаційні кампанії сприяють в усьому світі у вирішенні чотирьох ключових проблем:
1. Мобілізація політичної волі і ресурсів для боротьби з туберкульозом;
2. Підвищення рівня виявлення випадків туберкульозу і поліпшення прихильності до лікування;
3. Подолання стигми та дискримінації;
4 Надання повноважень людям і спільнотам, яких торкнулася проблема туберкульозу, брати участь і впливати на прийняття рішень щодо них на всіх рівнях.
За допомогою цих інформаційних кампаній можна досягти значних успіхів у вирішенні цілого ряду проблем, які існують у сфері протидії захворюванню на туберкульоз, а саме:
− збільшити рівень виявлення випадків захворювання на туберкульоз;
− збільшити рівень успішного лікування;
− знизити захворюваність на туберкульоз;
− знизити смертність від туберкульозу;
− знизити ризик резистентного туберкульозу;
− покращити якість життя людей, які постраждали від туберкульозу.
Ключовою цільовою аудиторією при проведенні такої інформаційної кампанії повинно бути населення громад, хворі на туберкульоз, представники груп населення, уразливих до захворювання на туберкульоз та люди з їхніх комунальних спільнот. Водночас вторинною аудиторією в процесі цієї кампанії повинні бути керівні та адміністративні працівники, які приймають відповідні політичні та управлінські рішення, представники громадських організацій, зацікавлених бізнесових структур та інші потенційні партнери. Але, враховуючи особливо соціально небезпечний характер туберкульозу, бажано, щоб відповідною інформаційною кампанією були охоплені якнайширші верстви населення.
Медичні послуги з діагностики та лікування туберкульозу увійшли до Програми медичних гарантій - переліку послуг, які держава гарантує пацієнту. Програма медичних гарантій у повному обсязі стартує 1 квітня. НСЗУ укладає договори на надання послуг з діагностики та лікування туберкульозу з профільними установами по всій країні. На 9 місяців 2020 року на лікування дорослих і дітей з туберкульозом у Програмі медичних гарантій передбачили 835 млн 831  тис. грн. Ці кошти НСЗУ виплатить тим закладам, які укладуть договір на надання таких послуг. За лікування одного пацієнта НСЗУ заплатить медзакладу 20 663 грн.
Нагадаємо, що Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» спільно із Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» підписали Меморандум про співпрацю та виступають з ініціативою до Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз про проведення всеукраїнської акції – місячника під гаслом «Українські міста без туберкульозу!».
Асоціація міст України спільно з фундацією «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» підготувала інформаційні матеріали та Інформаційний лист «Українські міста без туберкульозу!».
Закликаємо громади долучитися до ініціативи до Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз про проведення всеукраїнської акції – місячника під гаслом «Українські міста без туберкульозу!».
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)