12 / Листопад, 2020

11 листопада в режимі он-лайн відбулася перша зустріч Робочої групи з впровадження реформи децентралізації влади в Україні Комітету Верховної Рад України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, присвячена обговоренню законопроєкту «Про внесення змін до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації та розмежування повноважень органів місцевого самоврядування. По суті - це проєкт Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» у новій редакції, підготовлений Міністерством розвитку громад та територій.

Від Асоціації міст України в обговоренні взяв участь аналітик Олександр Логінов.
Нагадаємо, що протягом травня-червня АМУ брала активну участь в обговоренні положень законопроєкту та надала низку зауважень, зокрема щодо критеріїв поділу повноважень, відсутності чіткого механізму визначення вартості послуг, надання яких буде делеговано органам місцевого самоврядування, а також щодо запровадження нових посад, які будуть дублювати повноваження обраних посадових осіб.
На думку АМУ, наданий для обговорення законопроєкт:
► містить значну кількість невиправданих концептуальних новацій, які призведуть до необхідності внесення змін у низку законопроєктів;
► оперує неконституційними термінами;
► не вирішує проблему визначення критеріїв, за якими повноваження поділяються на власні та делеговані;
► містить низку інших концептуальних недоліків. 
На жаль, пропозиція АМУ щодо створення систематизованого законодавчого акту, який врегулює більшість аспектів функціонування місцевого самоврядування, поки не знайшла широкої підтримки у зацікавлених осіб. 
Асоціація міст України наголошує, що оновлення законодавства з питань функціонування місцевого самоврядування потребує вирішення. Водночас ідея ухвалення такого фундаментального закону для місцевого самоврядування вже до кінця 2021 року є помилковою, адже сформовані нові територіальні громади та новообрані представники органів місцевого самоврядування проводять організаційні заходи в межах чинного Закону. Зміна базового законодавства через два місяці після виборів призведе до ще більшого хаосу в організаційній діяльності органів місцевого самоврядування. Окрім того, швидкість в обговоренні та прийнятті законопроєктів завжди впливає на якість самого законодавчого акту, який може спричинити більше шкоди, ніж користі. 
Асоціація міст України сподівається, що профільний Комітет Верховної Ради України не буде пришвидшувати процес винесення законопроєкту на розгляд Парламенту до кінця 2020 року, а разом із зацікавленими сторонами сконцентрується на якості документу.  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)