Громадам при розробці планів стратегічного розвитку необхідно враховувати усі можливості, які дозволять нарощувати власні доходи місцевого бюджету та залучати зовнішні ресурси, - Олександр Слобожан

22 / Травень, 2018
Сьогодні, 22 травня, Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан відкрив конференцію, присвячену завершенню річного навчального циклу зі стратегічного планування розвитку громад, який провела АМУ в рамках проекту USAID  ПУЛЬС. 
Виступаючи перед учасниками,  Виконавчий директор АМУ повідомив про засідання Правління АМУ та зустріч міських голів з Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом вчора, 21 травня. Головне питання, яке обговорювалося – проблеми місцевих бюджетів. За підсумками слід наголосити – прийшов час органам місцевого самоврядування заробляти кошти, впроваджуючи інструменти нарощування власних ресурсів. Реформою з фіскальної децентралізації передбачені такі інструменти, хоча й не так багато, як могло бути. Але, на жаль, сьогодні не всі громади використовують можливості для наповнення бюджетів, так звані «приховані» ресурси, наприклад податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю. Адже щороку відбувається передача на місцевий рівень додаткових повноважень до тих ресурсів, що вже передані. Тобто стратегію розвитку громади потрібно планувати таким чином, щоб зростала частка власних доходів у доходах місцевих бюджетів. В Україні вже є тенденція до конкуренції між громадами за ресурси. Саме так живе місцеве самоврядування у всьому світі.
Важливим ресурсом має стати плата за паркування. Президент вже підписав закон, який реформує цю сферу. Наприклад, місто Нью-Йорк заробляє на паркуванні кілька мільярдів доларів, а у нас по всій країні ця цифра складає лише 40 мільйонів гривень.
Сьогодні гостро постає питання спроможності громад, адже пару років тому, коли почалося об’єднання, у гонитві за кількісними показниками не повною мірою враховувалися ознаки спроможності. І нині такі громади, до яких Уряд має застосовувати вимоги як до міст обласного значення, можуть стикатися з проблемами. На жаль, за деякими дослідженнями, 70 відсотків ОТГ є неспроможними. Ці чинники потрібно враховувати при стратегічному плануванні. Не маючи стратегії свого розвитку, громада буде приречена на дефіцитний бюджет. О.Слобожан навів приклад Кривого Рогу. Місто, де розташований промисловий гігант Арсеролміталл, реалізує стратегію, яка передбачає розвиток промислового туризму, підтримку малого і середнього бізнесу. Такий підхід забезпечить у подальшому збільшення частки доходу місцевого бюджету від єдиного податку.
Слід заначити, що велику критику з боку центральної влади викликає розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитних рахунках. Міністерство фінансів найближчим часом обмежить цей інструмент та замінить облігаціями внутрішньої позики.        
Тому громадам вкрай необхідно вивчати кращий досвід залучення додаткових ресурсів та ефективного використання наявних ресурсів. Так, інвентаризація земель громади дає гарний результат у сенсі зростання надходжень від сплати за землю. Також місцевий акциз наповнює місцеві бюджети.
Виконавчий директор АМУ О.Слобожан навів приклад незадовільного використання коштів Державного дорожнього фонду, який складає 11.5 млрд грн на 2018 рік. Станом на травень 12 областей досі не розподілили кошти. Але  ж 20% мають йти на місцеві і комунальні дороги, на заходи з безпеки дорожнього руху. Але немає проектів від громад на розвиток транспортної інфраструктури. До слова, у Мінінфраструктури грантові кошти ЄС розподілили лише для шести проектів транспортного розвитку від міст, оскільки таких проектів було подано лише шість.
Громадам при розробці планів стратегічного розвитку необхідно враховувати усі можливості, які дозволять нарощувати власні доходи місцевого бюджету та  залучати зовнішні ресурси.
Олександр Слобожан подякував представнкам громад, побажав їм успішної роботи зі стратегічного планування на благо своїх громад та запевнив, що Асоціація міст України захищатиме інтереси місцевого самоврядування й надаватиме громадам всіляку допомогу.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)