Голови громад обговорили з народними депутатами актуальні питання у сфері містобудування + ВІДЕО

22 / Березень, 2018
21 березня в рамках конференції «Напрямки та шляхи розвитку міст України та об’єднаних територіальних громад» відбулася виїзна нарада Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства​ з проблемних питань планування територій в контексті підготовки до другого читання проекту Закону «Про внесення змін до закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (№6403). Крім того, відбулося детальне обговорення подальшого реформування державного архітектурно-будівельного контролю.
У заході взяли участь близько 150 представників органів місцевого самоврядування, зокрема, Олевський міський голова Олег Омельчук, Енергодарський міський голова Павло Музика, Миргородський міський голова Сергій Соломаха, Тростянецький міський голова Юрій Бова, Сокирняський міський голова Василь Равлик, Чортківський міський голова Володимир Шматько, Миронівський міський голова Віталій Савенко, Коростишівський міський голова Кохан Іван, Помічнянський міський голова Антошик Микола, Глинянський міський голова Шульга Ігор, головні архітектори громад, начальники профільних управлінь, представники центральних органів виконавчої влади, науково-дослідних установ, неурядових організацій.
Модератором дискусії виступив народний депутат України, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Дмитро Андрієвський. До обговорення долучилися народні депутати-члени Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Олександр Кодола, Олександр Марченко, Олександр Ревега. Асоціацію міст України представляв Виконавчий директор Олександр Слобожан.
З доповідями виступили спікери:
  • Олексій Кудрявцев, голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України (завантажити презентацію);
  • Сергій Білоус, директор Департаменту містобудування, архітектури та планування територій Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (завантажити презентацію);
  • Іван Шпилевський, директор науково-дослідного інституту проектування міст "Діпромісто";
  • Олена Шуляк, керівник сектору "Будівництво" BRDO (завантажити презентацію);
  • Андрій Куделін, позаштатний консультант Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства (завантажити презентацію).
  
Після презентації доповідей відбулася жвава дискусія за участі представників органів місцевого самоврядування, в ході якої, зокрема, були підняті питання передачі повноважень у сфері архбудконтролю органам місцевого самоврядування та відміни пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту.
Так, Чортківський міський голова Володимир Шматько акцентував увагу учасників на недопустимості позбавлення органів місцевого самоврядування повноважень у сфері архбудконтролю: «В 2017 році Чотків став 88-м містом в Україні, яке отримало нові містобудівні повноваження. В нашому місті почалися системні зміни, запущено процес інформатизації населення щодо порушень у сфері будівництва, надаються консультації. Децентралізація у сфері архбудконтролю справді діє. Але у мене є запитання, і воно турбує багатьох міських голів: ми знаємо, що у парламенті зареєстровано законопроект № 7266-1 про відміну передачі повноважень органів державного архітектурно-будівельного контролю на місця. Це буде катастрофа. Або ми місцеве самоврядування, або каси з виплати заробітних плат. Якщо ми йдемо вперед, то потрібно йти вперед, і ні кроку назад».
  
Дмитро Андрієвський підкреслив, що ні Комітет Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, ні Державна архітектурно-будівельна інспекція, не зроблять жодного кроку назад. Комітет справді підтримав для розгляду законопроект № 7266-1, оскільки у Держархбудінспекції вже є звернення від деяких органів місцевого самоврядування про забрання у них відповідних повноважень — їм це складно, нецікаво.  В деяких громадах ці питання взагалі перестали контролюватися, пояснив народний депутат. Щоб не допустити погіршення ситуації, депутати хочуть розробити механізм відкликання відповідних повноважень. Але, додав Дмитро Андрієвський, законопроект буде розглянутий після погодження з зацікавленими сторонами, в першу чергу з органами місцевого самоврядування. «Потрібно відпрацювати таку схему, яка б влаштовувала громади та членів АМУ. Без погодження з АМУ ми приймати рішень не будемо», — відзначив народний депутат.
Олексій Кудрявцев, голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України, підтримав ідею проведення обговорень з органами місцевої влади і запропонував найближчим часом провести нараду з мерами міст щодо цього питання і приймати відповідні рішення після погодження з АМУ.
Головний архітектор міста Славута Віктор Гедзюк наголосив на недопустимості відміни пайової участі у розвиток інфраструктури населених пунктів: «Наше місто з населенням в 36 тис. чоловік в 2017 році залучило 9,3 млн грн від пайової участі. Ще 1,3 млн грн виграли в судах. Це дуже великі кошти, які є джерелом нашого існування».
Дмитро Андрієвський погодився, що питання відміни пайової участі є дискусійним, незважаючи на те, що ця ініціатива продиктована бажанням довести українське законодавство до європейських стандартів та підвищити інвестиційну привабливість країни. Він наголосив, що це питання також не прийматиметься без попереднього обговорення з органами місцевого самоврядування.
Також у представників органів місцевого самоврядування виникло багато запитань стосовно містобудівної діяльності, формування містобудівної документації. Народний депутат Дмитро Андрієвський висловився за направлення звернення до Мінрегіону та особисто Віце-прем'єр-міністра — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка з пропозицією проводити круглі столи для обговорення з органами місцевого самоврядування питань містобудівної документації, відпрацювання технічних нюансів, тому що на місцях існує брак інформації.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан відзначив високий рівень та унікальність дискусії, яка відбулася на Конференції: «Не так часто представники органів місцевого самоврядування мають можливість безпосередньо поспілкуватися з народними депутатами і представниками центральних органів виконавчої влади».
  
   

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)