20 / Жовтень, 2017
Бюджетна політика в наступному році, основні підходи до розподілу міжбюджетних трансфертів, ефективне управління фінансовими ресурсами ОТГ, напрацювання пропозицій щодо змін до бюджетного законодавства – ці та інші важливі питання обговорювали на практикумі, який провело Полтавське РВ 19 жовтня у Полтаві.
Захід організовано в рамках проекту ПУЛЬС, який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
На практикум із застосування законодавства на тему «Особливості формування та виконання бюджетів ОТГ. Ефективне управління фінансовими ресурсами. ПЦМ» приїхали голови ОТГ, керівники фінансових управлінь місцевих рад.
З вітальним словом до присутніх звернулися Галина Безносик, виконавчий директор Полтавського РВ АМУ та Павло Кропивка, директор Департаменту фінансів Полтавської обласної державної адміністрації .
Модератор заходу Олена Кацітадзе окреслила завдання практикуму - Головне питання – підготовка бюджетів на 2018 рік, будемо займатися плануванням бюджетів, їхньою розробкою на рівні об’єднаних громад та міст обласного значення. Ми запросили фахівців з бюджетних питань для того, щоб вони обговорили ті критичні моменти, які виникають з підготовкою бюджету на наступний рік.
Оскільки сьогодні не всі органи місцевого самоврядування задоволені тим проектом бюджету, який пропонує Уряд. Багато виникає питань щодо перекладання повноважень і фінансування багатьох пільг на місцеві бюджети, тому вкрай важливо ще до остаточного прийняття законопроекту про бюджет, аби органи місцевого самоврядування змогли зреагувати і подати свої пропозиції та розрахунки до, щоб Уряд їх взяв до уваги, – підкреслила Анжеліка Саідова, консультант з бюджетних питань Полтавського РВ АМУ.
Чимало питань в учасників заходу викликав програмно-цільовий метод (ПЦМ), зокрема вони висловили побажання, щоб до програмної класифікацій ПЦМ не вносилися щорічні зміни на рівні Мінфіну.
Висловили слухачі й свої побоювання щодо зростання вилучень з місцевого бюджету. Зокрема закцентували увагу на тому, що в проекті закону закладено збільшення з 50 до 80 відсотків вилучення коштів із місцевих бюджетів до державного бюджету у вигляді реверсної дотації.
– Зараз триває напрацювання над планом соціально-економічного розвитку на наступний рік. Наша об’єднана громада давала цього року реверс до бюджету понад 2 мільйони гривень, а на наступний рік держава нам спланувала реверсну дотацію до державного бюджету в розмірі 10 мільйонів гривень. Звичайно, ці 8 мільйонів гривень ми могли б використати на розвиток інфраструктури нашої громади: ремонт доріг, мережі водопостачання, освітлення населених пунктів, – говорить Тетяна Цимаблюк заступник селищного голови Шишацької ОТГ. – На наступний рік ми спланували обсяг бюджету по власних надходженнях – у межах 95 мільйонів гривень. На сьогодні в нас на душу населення власні надходження становлять 3500 гривень. За цим показником ми, зокрема, входимо в 20-ку кращих ОТГ країни. У зв’язку із запровадженням програмно-цільового методу, ОТГ працюють за ним з минулого року, очікуємо на семінарі отримати знання із запровадження цього методу, зокрема хочемо більше почути про його дієвість, ефективність і результативність.
Детальніше про процес формування бюджету розповіла Інна Хівренко, заступник директора департаменту фінансів ОДА, наголосивши на змінах, які пропонуються Бюджетним кодексом та основним підходом до розподілу міжбюджетних трансфертів.