19 / Вересень, 2017
День відкритого врядування та економічного розвитку українських міст в рамках ХІІІ Українського муніципального форуму проводиться за підтримки проекту «Партнерство для розвитку міст (ПРОМІС)», який АМУ впроваджує спільно з Федерацією канадських муніципалітетів.
Протягом Дня відбудеться дискусія з питань підтримки економічного розвитку територіальних громад в Україні за участі представників Мінрегіону, Мінекономрозвитку, АМУ, Федерації канадських муніципалітетів, Асоціації міст Польщі, Норвезької асоціації місцевих та регіональних влад. Учасники обговорять державну політику стимулювання регіонального та місцевого розвитку, формування державного контролю в сфері місцевого самоврядування, економічні інструменти розвитку територій. Серед тем – відкрите врядування як шлях до ефективного розвитку громад, підтримка Асоціацією розвитку громад, формування державного контролю у сфері місцевого самоврядування тощо.
Програма Дня відкритого врядування та економічного розвитку українських міст передбачає два пленарних засідання та роботу у двох паралельних секціях (після першого пленарного засідання).
Відкрив роботу другого дня Форуму Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. Він висловив переконання, що на сьогоднішньому засіданні буде багато корисного та цікавого для представників громад, а також побажав усім успішної роботи.
З вітальним словом до зали звернувся Лев Парцхаладзе, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. «Наші міста мають отримувати усі можливості для розвитку і це один із головних пріоритетів Мінрегіону. Зараз будівельна галузь на підйомі. Ми нарешті зрушили з мертвої точки і є позитивна динаміка і тенденції на майбутній і подальші роки. Головне, не втратити цю можливість і сприяти її розвитку далі. Будівельна галузь - потужний інвестиційний мультиплікатор - одна гривня, вкладена в будівництво, приносить п'ять гривень в економіку країни, а одне робоче місце в галузі створює ще двадцять місць у суміжних професіях», - сказав він. Дивитися презентацію.
Також із вітальною промовою виступив директор відділу міжнародного розвитку Посольства Канади в Україні Карім Моркос, який подякував Асоціації міст України за ту роботу, яку вона здійснює: "Я вражений рівнем Українського муніципального формуму, який відбувається вже втринадцяте. Вчора було приємно спостерігати за Віце-прем'єр-міністром, який висловив свою рішучість та готовність підтримувати реформи, які необхідні місцевому самврядуванню. Відбувся обмін як позитивним, так і негативним досвідом. Це, на мою думку, хороша ознака, оскільки можливість говорити як про здобутки, так і про проблеми - це ознака справжньої демократії, яка стрімко розвивається в Україні", - зазначив він. К.Моркос запевнив, що Канада і надалі буде підтримувати реформи в Україні, зокрема ті, які стосуються зміцнення економічного розвитку громад та їх інвестиційного потенціалу.
Також до учасників звернулася головний радник з питань врядування Проекту ПРОМІС Кейді Ворд, яка зазначила, що у процесі співпраці з Україною, що триває вже п'ять років, Канада намагається не тільки передати свій досвід, а й бере для себе багато корисного від українських муніципалітетів. Вона також подякувала Асоціації міст України та Проекту ПРОМІС за співпрацю та запевнила, що вона буде продовжуватися і надалі.
Перше пленарне засідання на тему «Підтримка економічного розвитку територіальних громад в Україні» розпочалося із виступу начальника відділу з питань впровадження та моніторингу пріоритетних проектів будівництва Управління впровадження та моніторингу пріоритетних проектів будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Олег Топіха. Він розповів про державну політику стимулювання регіонального та місцевого розвитку, детально зупинившись на такому інструменті, як Державний фонд регіонального розвитку. Зокрема, йшлося про цьогорічні зміни до нормативної бази, що стосуються розподілу коштів ДФРР, умови фінансування проектів, критерії їх відбору регіональними комісіями, технічні завдання для проектів ДФРР, критерії оцінювання проектів. Крім того, Олег Топіха розповів про умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетами на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Переглянути презентацію.
Начальник відділу розвитку системи надання адміністративних послуг Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Олександр Каменчук висвітлив у своїй доповіді економічні інструменти розвитку територій. Особливу увагу він приділив політиці у сфері надання адміністративних послуг, зокрема, встановлення европейський принципів "Сервісна держава", створення сприятливих умов для ведення бізнесу, подолання корупції у сфері надання адмінпослуг. Дивитися презентацію.
Валерій Баранов, заступник виконавчого директора Асоціації міст України розповів про роботу АМУ з підтримки розвитку українських міст, зокрема, про розвиток регіональних відділень, АСМС та лобіювання інтересів.
Джо Мессі, виконавчий директор канадської Асоціації муніципалітетів Манітоби розповів про досвід Федерації канадських муніципалітетів у формуванні політики підтримки розвитку сільських регіоніврозвиток на прикладі канадської провінції Манітоба. "Лише працюючи разом та проявляючи свою ініціативу, громада може досягти успіху, особливо якщо мова йде про розвиток сільської місцевості.Стратегія рівня провінції потребує співпраці з боку різних регіонів та державного, неприбуткового і приватного секторів: усіх рівнів влади, організацій і фахівців-практиків у сфері економічного розвитку, корінних громад, наукових кіл та підприємницької спільноти", - зазначив виступаючий. Переглянути презентацію.
Член секції АМУ з рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, начальник відділи культури і туризму, охорони культурної спадщини, культурних цінностей, національностей та релігій Миколаївської РДА Львівської області Ірина Іваночко та голова правління ВООГО "Відкрите суспільство" Світлана Ходакова розповіли про інструменти врахування гендерних аспектів у політиці розвитку територіальних громад. За словами виступаючих, була розроблена програма гендерної підтримки у громадах на два роки. Головне, що у ній закладено - це необхідність гендерного бюджетування в усіх сферах. І в освіті, і в охороні здоровя, і в інших галузях має бути передбачене фінансування гендерного компоненту. Дивитися презентацію.
Після першого пленарного засідання, учасники розділилися для роботи у двох сесіях, які відбуваються паралельно.
Друге пленарне засідання Дня відкритого врядування та економічного розвитку українських міст на тему формування державного контролю в сфері місцевого самоврядування відкрив Олександр Слобожан. Він сказав, що Віце-прем’єр України Геннадій Зубко під час засідання Правління АМУ зазначив, що законопроект Мінрегіону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України» буде відізваний з розгляду Уряду. АМУ та Мінрегіон спільно напрацьовуватимуть підхід до здійснення контролю за рішеннями органів місцевого самоврядування. Тому продовження конструктивної дискусії є дуже важливим.
Сумський міський голова Олександр Лисенко зазначив, що встановлення можливості зупинення рішень органів місцевого самоврядування районними та обласними державними адміністраціями суперечить вимогам основних актів, які регулюють діяльність органів місцевого самоврядування, зокрема, статті четвертій Європейської хартії місцевого самоврядування та статті 140 Конституції України. "Цей законопроект, в разі його прийняття, може мати політичну маніпулятивну складову, коли політичний керівник одного рівня буде мати вплив на політичного керівника іншого рівня, що суперечить принципам демократії", - так прокоментував законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України» Олександ Лисенко.
Досвідом взаємодії федерального та провінційного урядів з органами місцевого самоврядування в Канаді поділився Денис Волков, директор з адвокації та комунікацій Асоціації муніципалітетів Манітоби, Канада. Він зазначив високий рівень автономії місцевого самоврядування Канади і відсутність практики зупинення його рішень.
Виконавчий директор Асоціації міст Польщі Анжей Поравський розповів про систему та практику нагляду воєвод за муніципалітетами.
Про норвезький досвід державного контролю над муніципалітетами Норвегії розповіла Еліта Цакуле, директор Офісу міжнародних проектів Норвезької асоціації місцевих та регіональних влад.
Учасники другого пленарного засідання схвально поставилися до рішення Правління АМУ про необхідність удосконалення конституційних засад місцевого самоврядування у частині державного контролю, неприйнятність наявного законопроекту Мінрегіону з цього питання та про необхідність спільної роботи з органами державної влади щодо розроблення нового зваженого законопроекту. Презентація.
Сумський міський голова Олександр Лисенко зазначив, що встановлення можливості зупинення рішень органів місцевого самоврядування органами державної влади суперечить вимогам основних актів, які регулюють діяльність органів місцевого самоврядування, зокрема, статті четвертої Європейської хартії місцевого самоврядування та статті 140 Конституції України. "Цей законопроект, в разі його прийняття, може мати політичну маніпулятивну складову, коли політичний керівник одного рівня буде мати вплив на політичного керівника іншого рівня, що суперечить принципам демократії", - так прокоментував законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України» О.Лисенко.
День відкритого врядування та економічного розвитку українських міст завершився підведенням підсумків. Головний радник з питань врядування Проекту ПРОМІС Кейді Ворд зазначила, що сьогодні були представлені практичні аспекти актуальних тем та проектів, водночас учасники не приділяли багато уваги теорії та дефініціям, зокрема, при обговоренні електронного врядування та відкритих даних. На її думку, це є позитивна практика, оскільки будь-яку тему краще розглядати на прикладі практичних кейсів, як це і відбувалося протягом дня. Вона також закликала присутніх правильно оцінювати роль електронного врядування: "Відкрите врядування посилює місцеве самоврядування", - зазначила К.Ворд.
Валерій Баранов, заступник виконавчого директора Асоціації міст України, підводячи підсумки, сказав, що ідея оптимізовувати роботу регіональних відділень АМУ є актуальною. Необхідно посилювати їх кадрову та фінансову спроможність, а також, рухатися у напрямку створення сервісних центрів, де будуть працювати спеціальні адміністратори.
голов