23 / Червень, 2017
Через нестачу потужностей із переробки твердих побутових відходів утилізація сміття в Україні перетворюється на глобальну екологічну проблему. Ледь не в кожному населеному пункті існують труднощі з відходами, і необхідність вирішення цієї проблеми стоїть майже перед усіма органами місцевого самоврядування.
За оцінками фахівців, в Україні загальна площа сміттєзвалищ займає від 4 до 7 відсотків території країни. Частина з них давно переповнена або не відповідає нормам екологічної безпеки. Ситуація постійно погіршується - щороку сміттєві полігони поповнюються приблизно на 15-17 мільйонів тонн. На переробку потрапляє лише десята частина зібраного сміття. Крім того, ситуацію ускладнює величезна кількість нелегальних сміттєзвалищ, яких нараховується більш, ніж 32 тисячі по всій країні.
Сміття нікуди подіти, адже сьогодні в Україні тільки 4 сміттєспалювальних заводи – у Києві, Дніпропетровську, Харкові, Севастополі, з яких працює лише один - київський завод "Енергія".
З метою попередження ситуацій із побутовими відходами, подібних до трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі на Львівщині, Асоціація міст України ще у вересні 2016 року рекомендувала органам державної влади резервувати землі державної власності для комплексів з переробки ТПВ. 21 березня 2017 року відбулося розширене засідання Правління АМУ за участі Прем’єр-міністра України та членів Уряду, на якому також піднімалося це питання. Разом із тим, заходи щодо зміни місця захоронення побутових відходів не вирішать проблему в цілому по країні.
Розуміючи, що проблема поводження з побутовими відходами носить системний характер, Асоціація міст України докладає максимальних зусиль для її комплексного вирішення.
Експерти АМУ брали участь у підготовці Національної стратегії поводження з відходами (остаточну версію якої буде оприлюднено найближчим часом). Проведено потужну роботу над законопроектами №№ 4835, 4836, 4837, 4838, які через зміни до бюджетного, податкового, екологічного, енергетичного законодавства кардинально реформують систему поводження з побутовими відходами. Їхнє ухвалення дозволить зменшити кількість сміттєзвалищ у країні та обсяги захоронюваних відходів. Необхідно відзначити, що профільними комітетами парламенту ці законопроекти підтримані.
Крім того, АМУ підтримала запровадження «зеленого тарифу» на вироблення електричної енергії від спалювання побутових відходів як проміжний механізм їх утилізації. Це дозволить тимчасово вирішити проблеми переповнених полігонів за рахунок зменшення об’ємів відходів (Закон України «Про ринок електричної енергії» №2019-VIII від 13.04.2017).
Асоціація запропонувала й послідовно відстоює в органах державної влади ідею щодо визначення пріоритетними проектів у сфері поводження з побутовими відходами при розгляді питань спрямування коштів Державного фонду регіонального розвитку.
Важливим напрямом роботи Асоціації є поширення серед своїх членів передового досвіду поводження з побутовими відходами. Так, 15 червня 2017 року у Виконавчій дирекції АМУ відбулася робоча зустріч міських голів і керівників польського підприємства, що виробляє обладнання для ефективного та екологічно чистого перероблення побутових відходів.
Для термінового вирішення місцевих проблем у сфері поводження з відходами Асоціація приймає точкові рішення. Одним з таких прикладів є рішення Правління Асоціації міст України від 27 вересня 2016 року № 6 (додається), яким, для вирішення проблеми захоронення твердих побутових відходів з м. Львова, рекомендовано органам місцевого самоврядування – членам АМУ приймати їх для захоронення на власних полігонах.
Для попередження глобальної екологічної проблеми, пов’язаної з переробкою та утилізацією твердих побутових відходів в Україні Асоціація закликає об’єднати зусилля – населення, народних депутатів, органів центральної та місцевої виконавчої влад та місцевого самоврядування для комплексного вирішення питань зі збиранням, переробкою та утилізацією твердих побутових відходів!
Прес-служба Асоціації міст України