09 / Червень, 2017
9 червня у Києві відбувся круглий стіл «Зміцнення місцевої демократії в Україні: можливості для співпраці між Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи та Асоціацією міст України». Організатором виступив КРМВЄ в рамках проекту «Сприяння розвитку місцевої демократії в Україні» та Плану дій Ради Європи для України на 2015-2017 роки.
Учасники заходу: представники Офісу Ради Європи в Україні, члени делегації України в Конгресі та члени Президії Асоціації міст України, зокрема Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Южненський міський голова Володимир Новацький, Маківський сільський голова Анатолій Кушнір, Чугуївський міський голова Галина Мінаєва.
Перед початком заходу відбулася телефонна розмова Голови Асоціації міст України, Київського міського голови Віталія Кличка та Генерального секретаря Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреаса Кіфера. Віталій Кличко висловив подяку Андреасу Кіферу за ініціативу проведення круглого столу та увагу до питань посилення співпраці Конгресу з Асоціацією міст України. «Асоціація міст України готова надавати всебічну інформаційну, організаційно-правову, аналітичну та методичну допомогу членам української делегації для реалізації ними своїх представницьких функцій в Конгресі», – зазначив Голова АМУ.
Виступаючи перед учасниками круглого столу, Генеральний секретар КРМВЄ наголосив: «Для нас дуже важлива співпраця з всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування, зокрема – Асоціацією міст України, яка відіграє велику роль в розвитку місцевої демократії в Україні». Андреас Кіфер зазначив, що Конгрес розробив перелік заходів, які складаються з обміну практичним досвідом та інтерактивних сесій за участю членів КРМВЄ з України та інших країн-членів Ради Європи, а також міжнародних експертів.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан розповів про Асоціацію міст України та презентував пріоритети дальності на 2017-2020 роки. Зокрема, він зазначив, що сьогодні АМУ об’єднує 615 територіальних громад, в яких проживає понад 80% міського населення України. До складу Асоціації входить 125 об’єднаних громад, що складає 30% від всіх об’єднаних громад в Україні.
Як зазначив Виконавчий директор Асоціації міст України, у 2017 – 2020 роках діяльність АМУ буде спрямована на впровадження реформи місцевого самоврядування відповідно до Концепції, затвердженої розпорядженням Кабміну №333-р від 1 квітня 2014 року. В АМУ затверджено 9 секторальних стратегій, 4 з них вже імплементовано в урядові стратегії (фінанси, освіта, земля, частково охорона здоров'я).
Стратегічними пріоритетами діяльності АМУ щодо реалізації реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні є:
- аналіз проблем розвитку місцевого самоврядування;
- законопроектна діяльність з питань місцевого самоврядування;
- проведення політичного діалогу з органами державної влади на центральному, регіональному та місцевому рівнях;
- надання консультативних послуг та правової допомоги посадовим особам органів місцевого самоврядування;
- професійний розвиток службовців місцевого самоврядування, навчання сільських, селищних, міських голів, секретарів та депутатів місцевих рад;
- проведення просвітницької кампанії та інформування громадськості про події в муніципальному житті;
- сприяння економічному розвитку територіальних громад;
- забезпечення гендерної рівності в муніципальному управлінні;
- залучення міжнародної спільноти для підтримки процесів децентралізації в Україні.
Серед пріоритетів діяльності АМУ Олександр Слобожан назвав співпрацю з Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи. «Дуже важливо, щоб голос українських громад був почутий в Конгресі. Нам потрібен певний «тиск» міжнародного характеру на Урядові структури, щоб активніше відстоювати інтереси місцевих та регіональних влад», – зазначив він.
За підсумками круглого столу прийнято рішення щодо співпраці Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи та Асоціації міст України. Зокрема, регулярно проводитимуться спільні заходи, буде створена платформа для впровадження європейських принципів врядування та кращих практик муніципального управління в Україні.
Довідково. Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи – це інституція Ради Європи, яка відповідає за посилення місцевої та регіональної демократії у 47 країнах-членах. Складається з двох палат – Палати місцевих влад і Палати Регіонів, а також трьох комітетів, та з 648 обраних місцевих представників, які представляють більше ніж 200 тис. місцевих та регіональних органів влади. Національна делегація України складається з 24 осіб. Її склад затверджений Указом Президента України. Асоціація міст України бере участь у формуванні делегації – готує пропозиції щодо кандидатів та подає в Адміністрацію Президента України.