Засідання Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад відбулось 20 грудня 2024 року.
За участі представників громад, народних депутатів України та Освітньої омбудсменки України розглянули питання:
- реалізація прав внутрішньо переміщених осіб в громадах,
- нормативно-правове забезпечення освітнього процесу в умовах повномасштабної війни.
Відкрили роботу Секції:
Бойченко Вадим, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова, Донецька область,
Слобожан Олександр, Виконавчий директор Асоціації міст України.
Вадим Бойченко зазначив, що мільйони внутрішньо переміщених осіб повинні відчувати державну підтримку та допомогу, яка реалізовується в громадах. Саме від людей залежить майбутня Перемога та відродження країни, тому важливо обговорювати з суспільством усі законодавчі ініціативи й доносити ключову інформацію безпосередньо людям у громадах.
Олександр Слобожан зауважив, що до участі в засіданні Секції завдяки онлайн-трансляції долучилися всі громади-члени Секції з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, яких на теперішній час більше чотирьохсот. Він підкреслив, що за результатами роботи Секції в Асоціації міст України працюють Аналітичний центр для напрацювання пропозицій по законодавчому врегулюванню проблем, Муніципальний центр відновлення для допомоги безпосередньо громадам у підготовці необхідних документів і Школа відновлення, яка навчає команди муніципалітетів, що забезпечує комплексний підхід на всіх рівнях.
З питання «Реалізація прав внутрішньо переміщених осіб в громадах» виступили:
Шуляк Олена, Народна депутатка України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,
Фролов Павло, Народний депутат України, Член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України,
Гриб Вікторія, Народна депутатка України, Голова підкомітету з питань енергетичної безпеки Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, Член Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України,
Герасимов Артур, Народний депутат України, Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, Заступник Керівника Постійної делегації у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі,
Блудова Лариса, Заступниця Балаклійського міського голови, Харківська область,
Юрченко Андрій, Начальник Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Олена Шуляк розповіла про законодавчі рішення, які були прийняті Верховною Радою України 19 грудня 2024 року. Зокрема, вона зупинилася на ключових моментах, передбачених проєктом Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень» №12245, повідомила про можливість для ВПО скористатися компенсаційним механізмом програми «єВідновлення» без «класичної» процедури верифікації пошкоджень житла, що наразі зафіксовані у законопроєкті №11161. А також поінформувала про основні положення проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо забезпечення механізму державної реєстрації права власності на нерухоме майно за відсутності доступу до матеріалів підприємств бюро технічної інвентаризації» №11440. Народна депутатка України зазначила, що наступним викликом буде пошук коштів для реалізації та імплементації ухвалених нормативно-правових документів, у яких надважливою є підтримка Уряду та міжнародної спільноти, і звернулася до представників органів місцевого самоврядування надавати зворотний зв'язок у частині зазначених законів, допомагати реалізовувати їх в практичній площині, адже напрацьована база кейсів від громад дає реальний поштовх до змін на рівні влади.
Павло Фролов акцентував увагу на ухваленому в цілому Верховною Радою України законопроєкті№11161, який спрощує процедуру призначення компенсації за знищене чи пошкоджене майно, що розташоване на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих рф. Він зазначив, що головне в законопроєкті – це скасування обовʼязкової фотофіксації пошкоджень, огляду будинків/квартир та прирівняння всього житла на окупованих територіях чи в зоні бойових дій до знищеного, що підлягає наданню компенсацій за програмою «єВідновлення». Водночас народний депутат України зазначив, що попереду чекає масштабна робота пошуку фінансових ресурсів для здійснення виплат переселенцям.
Вікторія Гриб зауважила, що компенсація за пошкоджене чи знищене майно українців на окупованих територіях має поширювалася на зруйноване майно з 2014 року, а не з 2022, а люди, які обирають життя в Україні, повинні мати гарантоване право на компенсацію втраченого житла. Вона акцентувала увагу на важливості боротьби за людей, які є основою країни.
Артур Герасимов зазначив про важливість ухваленого в цілому законопроєкту №11161, отримати компенсацію згідно якого зможуть і ті, хто проживав в іноземній державі (окрім росії і білорусі), оформивши після 24 лютого 2022 року правовий статус біженця, особи, яка потребує додаткового захисту, іншого подібного статусу, наданого у зв’язку зі збройною агресією рф проти України.
Лариса Блудова розповіла про життя Балаклійської громади, яка 191 день перебувала в окупації, а також поділилася досвідом інтеграції внутрішньо переміщених осіб, зокрема повідомила про роботу центру соціальної служби та центру життєстійкості.
Андрій Юрченко наголосив, що робота з відновлення триває постійно, зокрема відзначив роботу Рубіжанського центру лікування та реабілітації. Він зазначив, що вирішення житлового питання є вирішальним для того, аби люди поверталися в Україну, і зауважив, що в країні наразі є значна категорія двічі переміщених осіб, які потребують державної підтримки. Тому компенсація за пошкоджене чи знищене майно на окупованих територіях має поширюватися і на тих, хто втратив його ще 2014 року.
Модерував дискусію Вадим Бойченко.
З питання «Нормативно-правове забезпечення освітнього процесу в умовах повномасштабної війни» виступили:
Козир Сергій, Народний депутат України, Член Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, Член Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України,
Піпа Наталія, Народна депутатка України, Секретарка Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій,
Лещик Надія, Освітня омбудсменка України,
Коноваленко Юрій, Пологівський міський голова, Запорізька область,
Худоба Тетяна, Начальниця управління освіти Лисичанської міської військової адміністрації,
Пендальчук Віктор, Директор каховської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Каховської міської ради Херсонської області,
Немерець Віталій, Начальник Каховської міської військової адміністрації.
Сергій Козир наголосив на важливості дотримання усіх заходів безпеки у закладах освіти. Водночас він відмітив, що спільними зусиллями представників громад, Асоціації міст України і народних депутатів України вдалося домогтися скасування наказу Міністерства освіти та науки України «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні» від 13.06.2024 №850. Народний депутат України закликав представників громад активно озвучувати пропозиції для напрацювання подальших законодавчих змін та реалізації якісної державної освітньої політики.
Наталія Піпа зазначила, що пріоритетними напрямками роботи профільного Комітету Верховної Ради України залишаються питання збереження освітньої мережі на прифронтових територіях, а також забезпечення якості та безпечних умов, враховуючи усі ризики, які є в Україні на сьогодні. Вона запевнила, що Комітет Верховної Ради України готовий до діалогу з громадами та напрацювання якісних документів.
Надія Лещик зауважила, що для уникнення освітнього колапсу, забезпечення прав дітей і вчителів, подолання освітніх втрат передбачена дистанційна індивідуальна форма навчання, яка включає педагогічний патронаж. Але цей напрямок не забезпечується субвенцією з державного бюджету – витрати покривають лише органи місцевого самоврядування, чиї бюджети обмежені. Це питання необхідно порушувати в Міністерстві освіти і науки України.
Юрій Коноваленко детально розповів про особливості роботи освітньої мережі на прифронтових територіях, а також про збереження кадрового складу та дітей. Він наголосив, що напрацьована профільним Міністерством нормативна база не вирішує, а поглиблює нагальні проблеми дітей, педагогів і освітньої галузі в цілому.
Віктор Пендальчук акцентував увагу на неприпустимості обмежувати можливості навчання дітей в українських школах, а такі ризики існують через накази Міністерства освіти і науки України №1112 та №1276. Він закликав представників Асоціації міст України, народних депутатів України продовжувати боротьбу за освіту, за майбутнє країни.
Тетяна Худоба повідомила, що попри окупацію із 25 закладів освіти працює 24 школи, а до навчального процесу залучено 5 600 учнів і майже 500 вчителів. Наразі є 3 категорії дітей – ті, хто перебуває в Україні, живе за кордоном, а також на тимчасово окупованих територіях. Вона наголосила, що формуючи мережу за принципом «всі окремо», втратимо і дітей, і вчителів, і освітню мережу, відтак накази профільного Міністерства не можна покласти на реалії і практику воєнного часу. Крім того, саме освіта сьогодні є об’єднуючим компонентом, який не можна і не на часі розривати. Начальниця управління освіти Лисичанської міської військової адміністрації зазначила, що зараз представники галузі мають унікальну можливість розробити модель роботи освіти у надскладних умовах і ділитися напрацьованим досвідом з колегами з усього світу.
Віталій Немерець наголосив на необхідності підтримки педагогів, адже освіта зв’язує і єднає людей – тих, хто знаходиться за кордоном і на тимчасово окупованих територіях.
Модерувала дискусію Начальниця Старобільської міської військової адміністрації Старобільського району Луганської області Яна Літвінова.
За підсумками роботи схвалено звернення Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад щодо внесення змін до наказів Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні» №1112 від 07.08.2024 та «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України» №1276 від 09.09.2024, якими буде збережено зв’язок мешканців тимчасово окупованих та із зони активних бойових дій громад з Україною.
У межах роботи Секції відбулося нагородження подяками Голови Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України Павла Фролова за системну та ефективну співпрацю у допомозі внутрішнім переселенцям та усім постраждалим від повномасштабної агресії громадянам України.
Нагороди оголошено:
Лінник Світлані, начальниці Голопристанської міської військової адміністрації Херсонської області,
Немерцю Віталію, начальнику Каховської міської військової адміністрації Херсонської області,
Бові Юрію, Тростянецькому міському голові, Сумська область.
Під час засідання Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад була передана офісна техніка для Білопільської, Ворожбянської, Недригайлівської, Охтирської, Тростянецької громад Сумської області у межах реалізації проєкту «Фонд солідарності для України», який реалізує Асоціація міст України спільно з Cités Unies France.