25 вересня 2024 року в Терешківській територіальній громаді відбулися Загальні збори Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України.
У роботі Зборів взяли участь сільські, селищні, міські голови громад-членів Асоціації міст України Полтавської області, народний депутат України Андрій Боблях, народний депутат України Олексій Мовчан, Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Головував на засіданні Голова Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України, Миргородський міський голова Сергій Соломаха.
Під час зборів розглянули питання:
– формування Державного бюджету України та бюджетів громад в умовах воєнного стану;
– підготовка до опалювального сезону 2024 -2025 років;
– реалізація ветеранської політики;
– ситуація з громадами в умовах воєнного стану: виживання чи розвиток.
Сергій Соломаха відкрив засідання та представив нових членів Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України, які приєдналися до Асоціації протягом 2024 року, а саме:
- Комишнянська селищна територіальна громада,
- Великосорочинська сільська територіальна громада,
- Лютенківська сільська теритоіральна громада,
- Ромоданівська селищна громада.
Крім того, Сергій Соломаха під час виступу звернув увагу на проблеми, які виникли під час підготовки до майбутнього опалювального сезону.
«Миргородська громада готова до опалювального сезону, але на останній сесії нам довелося виділити додатково 4 мільйони гривень теплопостачальному підприємству, щоб було як оплатити за газ та його транспортування. Це при тому, що підприємство в минулому році вперше провело опалювальний сезон без боргів, але досі є 45 мільйонів гривень боргів з минулих років, а 67 мільйонів гривень – це різниця в тарифі, яка мала надійти з державного бюджету. У бюджеті зараз передбачена лише третина від потреб в різниці тарифів – це сума, якої точно не буде достатньо», – сказав Сергій Соломаха.
Андрій Боблях відзначив важливість обʼєднання всього суспільства та роль Асоціації міст України в гуртуванні громад та відстоюванні інтересів мешканців громад.
Олексій Мовчан зазначив, що основне завдання зараз – це перемога України та розвиток громад. Враховуючи складність ситуації, зменшення надходжень до місцевих бюджетів, важливою є підтримка держави для забезпечення виконання всіх повноважень.
Олена Сидоренко, Оржицький селищний голова, звернула увагу на важливість вирішення соціальних питань, адже в громади повертаються ветерани ЗСУ, які потребують комплексного супроводу і допомоги. Вона поділилася досвідом, який вже напрацьовано в Оржицькій громаді.
«Наша громада, це 15 тисяч населення, 475 військовослужбовців, є демобілізовані ветерани, які вже ставлять питання. На жаль, маємо 47 загиблих, 35 безвісти зниклих і 7 – у полоні.
Ми повинні самостійно думати про підтримку військових і мати постійну комунікацію. Наприклад, у нас є спеціальна вкладка для військових на офіційному сайті громади, двоє демобілізованих працюють у ЦНАПі та займаються питаннями ветеранів. Також створено реабілітаційне відділення в лікарні за рахунок грантових коштів, де надають амбулаторну та стаціонарну допомогу», – зазначила Олена Сидоренко.
Віталій Турпітько, Терешківський сільський голова, провів екскурсію учасникам Зборів дитячим садком та школою, які обладнані укриттями. Це дозволило навчальним закладам працювати в офлайн-режимі. Особливо гостей вразило підземне шкільне укриття, в якому створена кабінетна система класів, є відповідне обладнання в кожному класі, учні забезпечені питною водою та всім необхідним для навчання.
Олександр Слобожан подякував учасникам зібрання за постійну співпрацю для забезпечення місцевого самоврядування можливостями для забезпечення мешканців всім необхідним та розказав про системні пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету 2025.
«Говорячи про Бюджет на 2025 рік, зазначу, що Асоціація міст України бореться за збереження 64% ПДФО в бюджетах муніципалітетів і за повернення до громад «силового» ПДФО», – наголосив Олександр Слобожан.
Учасники Зборів обговорили нагальні земельні питання, адже згідно законодавства, військові мають право отримати земельні ділянки, а от чи вистачить землі на всіх – це вже питання. Олександр Слобожан запропонував альтернативне рішення – компенсацію із державного питання.
Галина Безносик, Виконавча директорка Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України, подякувала учасникам Зборів за участь, активну позицію в обговоренні важливих тем та висловила сподівання на єдність громад у ключових питаннях.
Загальні збори Полтавського відділення Асоціації міст України визначили шляхи спільного вирішення існуючих проблем діяльності муніципалітетів, а також ухвалили пропозиції до законодавства для забезпечення фінансової спроможності місцевого самоврядування.