Що дала бюджетна децентралізація громадам Запорізької області обговорили учасники регіональної платформи

30 / Січень, 2017
Підсумки децентралізаційного марафону за 2016 рік та завдання на цей рік обговорювалися 27 січня на засіданні Запорізької регіональної платформи на тему «Про хід реформи з децентралізації, перші здобутки та труднощі новостворених спроможних громад в Запорізькій області».
Захід відбувся в рамках проекту ПУЛЬС «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У засіданні взяли участь: Голова Запорізького РВ АМУ, міський голова Запоріжжя Володимир Буряк, міські голови та їхні заступники, голови об’єднаних територіальних громад Запорізької області, народні депутати України Микола Фролов, Олександр Романовський та Ігор Артюшенко, заступник голови – керуючий справами Запорізької обласної державної адміністрації Зінаїда Бойко, експерти АМУ.  
 
Учасники платформи обговорили такі питання:
- підсумки децентралізації в Запорізькій області у 2016 році;                                      
- діяльність Офісу реформ при Запорізькому РВ АМУ та перспективи його роботи у 2017 році;
- нормативно-правова база для вдалого продовження реформи  децентралізації;
- бюджети ОТГ: підсумки 2016 року та перспективи у 2017 році.
«Саме бюджетна децентралізація в рамках реформи самоврядування – це головний пріоритет держави, тому що села, поселення, міста отримають можливість самостійно розпоряджатися грошима. І ми реально бачимо, що починаючи з 2015 та 2016 років значно зросли кошти місцевих бюджетів. З’явилися нові джерела поповнення бюджетів: це і кошти за комунальні послуги, і транспортні податки, акцизи, податок на нерухомість, інші. Це все надало можливість будувати плани на майбутнє, і головне – реалізувати їх для громад», – зазначив Запорізький міський голова Володимир Буряк.
Виконавчий директор Запорізького регіонального відділення АМУ Ігор Бірюков розповів  про мету Регіональної платформи як майданчика для спілкування усіх гілок влади для створення законодавчої бази самоврядування.
Про результати децентралізації повідомила заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Зінаїда Бойко: «Торік шести громадам були надані субвенції в розмірі 46 млн. грн. Важливим є те, що 95% цієї суми було освоєно громадами. І це говорить про те, що незважаючи на труднощі, об’єднані територіальні громади спромоглися затвердити проекти і виконати роботи. Доречно сказати й про те, що субвенція цим громадам, що була виділена з обласного бюджету в розмірі 5 млн. грн., була освоєна на 99,8%».
Статистику підтвердила консультант АМУ з бюджетних питань Олександра Оляніна: «Загальні фінансові ресурси області у 2016 році в півтора рази перевищили надходження 2015 року. Але ж ситуація об’єднаних територіальних громад набагато краща. Надходження коштів в бюджети ОТГ збільшились в 2-4 рази». Минулого року проблем з надходженням грошей у громад не було. Постало питання – як їх правильно і по-господарськи освоїти. Прикладів багато – ремонти будівель, створення нових комунальних підприємств, закупка техніки, відкриття ЦНАПів тощо.  
Ще багато проблем потребують вирішення на законодавчому рівні. «Досить розповсюджена ситуація, коли  більша частина сільських громад хоче об’єднатися, а маленька частинка противиться об’єднанню», – говорить консультант з правових питань АМУ Маргарита Трипольська. Цю проблему мають вирішити законопроекти № 4772 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)» та № 4773 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)». У разі їхнього прийняття, громади Запорізької області, які об’єдналися в межах перспективного плану, але не отримали згоди всіх громад, зможуть об’єднатися та будуть визнані спроможними.
Заслухавши виступи керівників органів місцевого самоврядування, народні депутати України пообіцяли врахувати їхні пропозиції під час голосування за проекти законів, що спрямовані на реалзіацію децентралізаційної реформи.    
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)