10 / Листопад, 2021
10-11 листопада у форматі онлайн відеоконференції відбувається Німецько-Український муніципальний форум.
Організатори заходу - Асоціація міст України спільно з Асоціацією міст Німеччини й Сервісною службою «Міста в Єдиному Світі» некомерційного товариства Engagement Global.
Головна мета Форуму – створити платформу для обговорення німецько-українських міжмуніципальних відносин та викликів, які стоять перед містами у обох країнах.
До відеоконференції доєдналося 169 учасників, серед яких представники 84 українських громад, зокрема 39 мерів. Асоціацію міст України на Форумі представив Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Робота заходу розпочалася з вітальних слів.
Керівниця відділу Європи та міжнародних відносин Асоціації міст Німеччини Ліна Фурх акцентувала увагу на жвавому процесі муніципальних реформ, які відбуваються в Україні з 2014 року і важливій ролі міжнародної співпраці для сталого розвитку українських та німецьких міст.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан наголосив на важливості обміну досвідом між муніципалітетами не тільки всередині країни, а і за її межами, адже тільки так громади можуть ефективно використовувати міжнародний досвід для місцевого розвитку. «Мережа партнерств муніципалітетів України і Німеччини постійно розширюється. Зараз 70 українських громад мають партнерів у Німеччині, вже реалізовано 85 спільних проєктів розвитку. Я переконаний, що надалі кількість парнерств зростатиме, адже така співпраця є рушієм соціально-економічного розвитку».
Також О.Слобожан зазначив, що метою Асоціації міст України є зміцнення спроможності громад та покращення якості надання публічних послуг. У цьому контекстів вкрай важливі міжнародніі комунікації на рівні муніципалітетів, які сприяють вивченню та впровадженню кращого європейського досвіду. Міжнародні партнерські стосунки між муніципалітетами стають підґрунтям поглиблення відносин між країнами, а також привертають увагу Урядів до питань розвитку територіальних громад.
Керівник Сервісної служби «Міста в Єдиному Світі» некомерційного товариства Engagement Global Штефан Вільгельмі наголосив, що саме громади зараз знаходяться в центрі міжнародної політики. Міста України та Німеччини стоять перед викликами, які можна буде подолати разом в інтегрованій співпраці.
Робота Форуму продовжилася трьома фаховими семінарами (проходили паралельно), на яких керівники муніципалітетів з України та Німеччини обговорили такі теми:
- Інтегрований розвиток участь та громадян у політичному і суспільному житті.
- Діджиталізація муніципальних послуг.
- Адаптація муніципалітетів до змін клімату.
На семінарі з питань діджиталізації заступниця Міністра з питань євроінтеграції Міністерства цифрової трансформації України, Валерія Іонан презентувала державні стратегічні ціли розвитку цифровізації надання послуг громадянам (презентація).
Директор Департаменту інформаційних технологій Маріупольської міської ради Дмитро Істомін у продовження обговорення теми розповів про досвід міста у напрямі діджиталізації муніципальних адміністративних послуг. Він представив успішні кейси, завдяки яким Маріуполь став лідером рейтингу прозорості міст України. Зокрема, йшлося про створення пересувних ЦНАПів, які суттєво полегшують життя маломобільних верств населення; впровадження надання електронних субсидій; створення електронних направлень на Covid-тестування та отримання результатів; запровадження електронного реєстру жителів міста, що звело до мінімуму використання довідки про місце реєстрації громадян (презентація).
Підсумки семінарів будуть обговорені у другий день Форуму, 11 жовтня, під час дискусії «Місцеве самоврядування в контексті міжнародних відносин».
Після завершення семінарів німецькі та українські мери взяли участь у круглому столі на тему «Муніципалітети як рушії німецько-українських відносин та демократичного й сталого розвитку».