05 / Листопад, 2021
5 листопада у інформаційному агенстві УНІАН відбулася онлайн пресконференція «Про інформаційну кампанію проти продажу нелегальних сигарет».
У заході взяли участь: Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан; директор Української Асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн» Наталія Фесюн; Заступник Хмельницького міського голови Олег Шинкарук.
Пресконференція була присвячена проблемам нелегального ринку тютюнових виробів. Так, наголошувалося, що 67% нелегальної продукції продається через легальні точки.
Наталія Фесюн зазначила, що для боротьби з нелегальним продажем тютюнових виробів Асоціація «Укртютюн» запустила інформаційну кампанію «Скажи Ні! нелегальному продажу сигарет». Інформаційні буклети будуть розповсюджені біля тютюнових магазинів, ларьків та кіосків.
Заступник Хмельницького міського голови Олег Шинкарук наголосив, що від незаконної торгівлі сигаретами місцеві бюджети втрачають значну частину доходу, а це не маленькі гроші. Наприклад, за інформацією фінансового управління Хмельницької міської ради, до бюджету міста протягом 2021 від акцизу на тютюн надійшло 78 млн грн.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан висловив підтримку акції «Скажи Ні! нелегальному продажу сигарет» та зазначив, що тютюновий акциз забезпечує 3 млрд грн в місцеві бюджети, а загалом надходження до місцевих бюджетів від так званих місцевих акцизів - на тютюн, алкоголь та нафтопродукти щороку складає 13 млрд грн. Ця сума орієнтовно дорівнює річному бюджету міста-обласного центру. Для наочності: за такі гроші можна збудувати 130 шкіл, або 325 дитячих садків, або відремонтувати сотні кілометрів доріг. Зрозуміло, що від "тіньової" торгівлі підакцизними товарами місцеві бюджети втрачають.
Саме тому муніципалітети підтримають інформаційну кампанію «Скажи Ні! нелегальному продажу сигарет».
«На сьогодні у муніципалітетів немає повноважень впливати на незаконний продаж тютюнових виробів. Потужним механізмом боротьби з нелегальними точками стане інформаційна кампанія, за допомогою якої ми зможемо привертати увагу до пробеми контролюючих структур», - зауважив Олександр Слобожан.
Також Виконавчий директор АМУ наголосив, що удосконалення впливу муніципалітетів на контроль за сплатою місцевих акцизів передбачають законопроєкти №5600 та №5719 (зміни до Податкового та Бюджетного кодексів). Їх прийняття дозволить громадам отримати більше контрольних повноважень щодо акцизного податку на реалізацію тютюнових виробів та дасть можливість наповнювати місцевий бюджет.