14 / Вересень, 2021
13 вересня Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан взяв участь у заході «Мости довіри: налагодження стійкого партнерства між громадами України та Словенії». Це зібрання громад-партнерів України та Словенії організувала Програма «U-LEAD з Європою».
У заході взяли участь представники 16 українських та 11 словенських муніципалітетів, 14 українських та 9 словенських мерів, загалом 45 представників муніципалітетів з України та Словенії.
Головна мета зустрічі - визначення напрямів співпраці між громадами та планування заходів з обміну досвідом та знаннями.
Посол Словенії в Україні Томаш Менцін, відкриваючи засідання наголосив на важливості створення мережі громад-партнерів з чіткими цілями, бо це сприятиме якісній комунікації та виступатиме потужною платформою для генерування ідей.
Заступник міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода зазначив, що з минулого року в Україні розпочала діяти нова система адміністративно-територіального устрою та функціонує 1469 громад, а для їхнього розвитку дуже важливою є співпраця з громадами інших країн, зокрема Словенії. «У нас громади фактично самостійні й нам дуже важливо, щоб вони усі набиралися власного досвіду. І дуже важливо, щоб вони черпали той досвід, який є в інших країнах», - зокрема, сказав він.
Очільник відділу Належного врядування та верховенства права Представництва ЄС в Україні Ксав’є Камю наголосив, що успішне та розвинене місцеве самоврядування є запорукою подальшого успіху децентралізації. «Європейський Союз вітає встановлення сьогоднішніх партнерських відносин між українськими та словенськими громадами. Під час дводенного обговорення у вас буде можливість ознайомитися з місцевим самоврядуванням в обох країнах, краще пізнати одне одного та зрозуміти, як і куди далі рухатися разом», - сказав він.
Директор Програми «U-LEAD з Європою» від німецької федеральної компанії GIZ Бастіан Файгель зауважив, що Програма виступає платформою для співпраці та звернувся до керівників громад: «Ви можете розраховувати на нас, коли йдеться про встановлення процвітаючих партнерських відносин шляхом налагодження довіри та розвитку на благо громадян у ваших громадах».
Віцепрезидент Асоціації муніципалітетів Словенії Владімір Пребіліч зауважив, що Словенія - одна з найменших країн Європи і має 212 муніципалітетів, з яких 11 мають статус міських. Також він розповів, що у Словенії досі триває робота зі зменшення кількості муніципалітетів шляхом об’єднання. «Місцеве самоврядування в країнах-членах Європейського Союзу є абсолютно автономним, але певні принципи реалізовують централізовано, зокрема щодо ухвалення рішень максимально в інтересах людей», - наголосив він та зазначив, що держава для успішного розвитку регіонів має залучати місцеві громади до процесу планування розвитку та впроваджувати цифрові рішення у різних сферах життя громад.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів про діяльність АМУ та презентував огляд стану місцевого самоврядування в Україні. Він наголосив, що в Україні необхідно забезпечити незворотність реформи з децентралізації, закріпивши її у Конституції України та посилювати державну підтримку розвитку громад через збільшення фінансування Державного фонду регіонального розвитку, субвенції, інші заходи.
Під час зібрання голови українських та словенських муніципалітетів представили особливості своїх громад та спілкувалися з приводу співпраці у різних сферах, зокрема, щодо покращення місцевого управління, освіти, медицини, туризму, підприємництва, сільського господарства у громадах.