15 / Червень, 2021
З 2016 року Уряд припинив фінансувати окремі пільги з державного бюджету, зокрема пільгу на проїзд. Однак органи місцевого самоврядування продовжили забезпечувати соціальний захист громадян, але в межах спроможності свого бюджету.
Таке рішення Уряду, на думку АМУ, суперечило Конституції України та Законам України. Так, відповідно до статті 142 Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Тобто, усі пільги, які встановлюються законами України, повинні фінансуватися за рахунок коштів державного бюджету. За даними АМУ, потреба у фінансуванні пільгового проїзду становить приблизно 6 млрд грн в рік.
Для вирішення цієї проблеми Асоціація міст України неодноразово зверталася до Уряду та Парламенту. Лише у 2020 році АМУ провела ряд зустрічей з Прем’єр-міністром України та керівниками профільних міністерств через ситуацію, що склалася у зв'язку з відмовою держави фінансувати державні пільги. АМУ підкреслювала, що існує два шляхи вирішення проблеми монетизації пільг з оплати проїзду: перший – держава повертає фінансування з державного бюджету, другий – держава надає право місцевим органам самоврядування вирішувати порядок, обсяг і об’єм надання цих пільг (детальніше).
За результатами обговорення проблеми Уряд розробив законопроєкт, який надає право органам місцевого самоврядування базового, районного та обласного рівнів самостійно встановлювати пільгу на проїзд у визначеному ними порядку та розмірах (ознайомитися із законопроєктом).
Законопроєкт був схвалений на засіданні Кабміну 16 червня.
АМУ зазначає, що в умовах відмови держави фінансувати перевезення пільгових категорій громадян, така законодавча ініціатива може бути прийнятна. Адже це дозволить територіальним громадам забезпечити соціальну підтримку громадян в залежності від спроможності місцевого бюджету.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)