06 / Травень, 2020
У квітні Прем'єр-міністр України доручив Мінсоцполітики спільно з Асоціацією міст України опрацювати питання монетизації пільг на проїзд окремим категоріям громадян. На думку АМУ, монетизація пільг на проїзд можлива лише в тому випадку, якщо органи місцевого самоврядування отримають право самостійно встановлювати зазначену пільгу на проїзд та обсяг її надання, або держава забезпечить фінансування зазначеної пільги за рахунок коштів Державного бюджету.
Також АМУ розробила законопроєкт, який:
-
скасовує державні пільги на проїзд окремим категоріям громадян, оскільки вони не забезпечуються фінансуванням з Держбюджету;
-
надає право органам місцевого самоврядування у визначеному ними порядку та розмірах надавати пільги на проїзд (в тому числі монетизовані) окремим категоріям громадян.
Законопроєкт комплексний і стосується усіх пільг, які держава, всупереч законодавству, відмовилась фінансувати з 2016 року. Він також приводить закони України у відповідність до Бюджетного кодексу України (ст. 91), відповідно до якого видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд можуть, а не повинні, здійснюватися з усіх місцевих бюджетів.
Зокрема слід зазначити, що монетизація пільг на проїзд неможлива без скасування урядових постанов від 17.05.1993 р. №354 та від 16.08.1994 р. №555, які фіктивно гарантують безплатний проїзд пенсіонерам та особам з інвалідністю 3 групи. Зазначені постанови суперечать ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», відповідно до якої виключно законами України визначаються пільги щодо оплати транспортних послуг.
Асоціація міст України пропонує внести на розгляд Уряду законопроєкт, розроблений АМУ, а також питання втрати чинності урядових постанов №354 та №555.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: