17 / Березень, 2021
17 березня у Харківському РВ АМУ відбувся онлайн-практикум на тему: «Актуальні питання передачі майна спільної власності від районних рад територіальним громадам». Захід організований в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Захід транслювався у мережі Фейсбук на сторінці Харківського РВ АМУ та акаунті «ПУЛЬС: Децентралізаційний марафон».
Учасники: голови громад, старости, спеціалісти відділів економічного розвитку громад, бухгалтери.
Захід урочисто відкрив виконавчий директор Харківського РВ АМУ Віктор Мирошник. Він наголосив: «Дуже радий бачити представників органів місцевого самоврядування на вебінарі, адже ми спільно працюємо над впровадженням децентралізаційної реформи. Через карантинні обмеження, що пов'язані з поширенням коронавірусної хвороби, регіональні відділення вже рік проводять практикуми із застосування законодавства у форматі онлайн. Втім постійне зростання кількості глядачів вебінарів і практикумів АМУ вказує на високу залученість до тематики місцевого самоврядування в Україні».
Модератором заходу стала головна редакторка журналу «Місцеве самоврядування» Яна Брусенцова. «Сьогодні ми маємо спільно обговорити всі нагальні питання, які виникають в процесі передачі майна. Зокрема, обговорити закон №1009, яким внесено зміни до Закону про місцеве самоврядування, та закон №1081, яким внесено зміни до Бюджетного кодексу. Ми знаємо, що районні ради уже не мають права здійснювати видатки щодо фінансування соціально важливих об’єктів», – зазначила модераторка.
Вона зауважила, що вже близько 98% об’єктів комунальної власності районів Харківщини передано у власність територіальних громад. Спікерка роз'яснила алгоритм передачі майна спільної власності від районних рад до територіальних громад. Вона наголосила, що разом з правовими підставами, які фактично передбачають передачу майна, існують проблеми поза межами правового регулювання. Так, фактично положення Закону про місцеве самоврядування і Цивільного кодексу щодо правовідносин у сфері рухомого і нерухомого майна не відповідають один одному, тож наразі маємо неоднозначні тлумачення щодо передачі цього майна. Також існує проблема з передачею установ з боргами по заробітних платах, передачі часток комунального майна.
На заході були розглянуті такі проблемні питання:
- Довга процедура передачі майна районних державних адміністрацій.
- Критичний стан будівель і споруд районних установ.
- Наявна кредиторська заборгованість районних установ.
Усі ці проблеми гальмують передачу органам місцевого самоврядування комунальних установ. Але Яна Бруснецова підкреслила, що про результати передачі можна буде говорити лише наприкінці червня цього року, адже згідно Закону №1009, районні ради зобов’язані передати у комунальну власність громад усі об’єкти спільної власності територіальних громад району не пізніше 1 липня 2021 року.
На завершення онлайн-практикуму спікерка відповіла на питання, що цікавили представників громад.
Пропонуємо переглянути відео онлайн-практикуму Харківського РВ АМУ:
АМУ пропонує добірку практикумів, лекцій та вебінарів за тематикою діяльності органів місцевого самоврядування в нових умовах.