Презентація Практичного посібника АМУ для громад в УКМЦ + ВІДЕО

20 / Листопад, 2020
20 листопада 2020 року Асоціація міст України провела в Українському кризовому медіа-центрі презентацію Практичного посібника для громад.
В Україні продовжується реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади. Після місцевих виборів, що відбулися 25 жовтня 2020 року на новій територіальній основі, важливим завданням є формування органів місцевого самоврядування територіальних громад та забезпечення безперервного функціонування місцевого самоврядування в процесі реорганізації представницьких та виконавчих органів. Щоб допомогти громадам організувати ефективну діяльність органів місцевого самоврядування Асоціація міст України розробила Практичний посібник. Видання складається з п’яти модулів, які пропонують типові документи, алгоритми дій, а також зразки рішень місцевих рад та їх виконавчих органів.
Модулі розробили аналітики АМУ в рамках Проєкту USAID ПУЛЬС та у співпраці з іншими міжнародними програмами.
Спікерами заходу виступили:
 Олександр Слобожан, Виконавчий директор АМУ
 В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України
 Віталій Безгін, народний депутат України
 Людмила Даменцова, експерт АМУ з розроблення законодавства та управління ресурсами органів місцевого самоврядування
 Іван Лукеря, заступник Міністра розвитку громад та територій України
 Анатолій Федорук, Бучанський міський голова
Відкриваючи захід, Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан зазначив, що нині одним з найважливіших завдань є підготовка нових муніципалітетів до процесу надання якісних послуг, оскільки до Асоціації міст України надходило багато запитань щодо організації внутрішньої роботи, роботи з мешканцями громад, а також щодо того, як провести перші сесії, прийняти статути, сформувати виконавчі органи в представницьких органах місцевого самоврядування. 
«АМУ традиційно, вже з року в рік за підтримки Мінрегіону надає таку методичну допомогу. Модулі, які ми пропонуємо, дозволяють повноцінно почати роботу в громадах. Системна робота над розробкою посібника об’єднала не лише лідерів місцевого самоврядування, а й громадські організації. Це синергетична робота, бо пропозиції від громадянського суспільства були враховані», - наголосив він.
Виконавчий директор АМУ повідомив, що усі модулі Практичного посібника АМУ для громад  доступні для завантаження на сайті Асоціації міст України та закликав громади користуватися ними.
Заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода подякував Асоціації міст України за спільну роботу щодо комплексного реформування системи місцевого самоврядування.
Також він відзначив, що Мінрегіон разом з АМУ працювали в робочій групі з напрацювання методичних рекомендацій, які стосуються статутної діяльності, повноцінного функціонування територіальних громад, низки процедурних питань: «Чинне законодавство поки не пристосоване до нової системи територіального устрою. Ми спільно з профільними асоціаціями і народними депутатами працюємо над його вдосконаленням. Але новостворені органи місцевого самоврядування після місцевих виборів вже розпочинають роботу. І ми розуміємо, що їм потрібна допомога. Більше половини із 1469 громад не мають досвіду роботи з такими повноваженнями, ресурсами і відповідальністю. Їм нелегко розібратися у чинному законодавстві та швидко сформувати ефективні органи управління – місцеві ради та виконкоми. Посібники Асоціації міст України, до розробки який був залучений і Мінрегіон, мають допомогти громадам у проведенні перших сесій, формуванні структури, статутів, призначенні комісій».
Народний депутат України, Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін підкреслив, що ухвалений у другому читанні та в цілому законопроєкт №3651-д, який впорядковує окремі питання організації і діяльності органів місцевого самоврядування та райдержадміністрацій, був проголосований історично конституційною більшістю в 301 голос народних депутатів. Він наголосив, що важливо, щоб Закон якнайшвидше був підписаний Президетом України. Адже лише після цього він вступить в дію. Наразі 3651-д направлений на підпис до Голови Верховної Ради України.
Експерт АМУ з розроблення законодавства та управління ресурсами органів місцевого самоврядування Людмила Даменцова представила модулі методичного посібника та детально пояснила, які особливості організації діяльності органів місцевого самоврядування розкриває кожнен з них. Вона повідомила, що модулі описують процеси, які стосуються черговості, змісту та особливостей окремих дій в цих процедурах.
  • Презентаційні матеріали «Модулі Практичного посібника АМУ для громад» (завантажити)
Заступник Міністра розвитку громад та територій України Іван Лукеря сказав: «Така покрокова інструкція стане корисним інструментом для місцевого самоврядування, адже вона містить типові документи, покрокові інструкції, що фактично надають якісний регламент, статут громади, регламент виконавчого комітету, положення про депутатські комісії. Тому сподіваюся, що робота, яку втілила АМУ, суттєво змінить якість управління на місцевому рівні». Також він наголосив, що кожна територіальна громада має вирішити та визначити власні пріоритети, точки розвитку, прив’язувати реалізацію проєктів до стратегічних документів. Адже питання конкурентності громад залежить в тому числі і від стратегічного планування, підготовки якісної проєктної документації. Це сприятиме тому, що громади на конкурсних засадах будуть перемагати та отримувати державну підтримку.
Бучанський міський голова Анатолій Федорук зазначив: «АМУ вчасно презентує Практичний посібник для громад, бо знаю, що наші колеги, - і ті громади, що утворилися навколо міст обласного значення, і новоутворені громади, потребують роз’яснення, рекомендацій, як діяти в силу нового законодавства, враховуючи ті виклики, які наразі має місцеве самоврядування. Ці посібники дають можливість нам, як учням, робити перші, але тверді кроки в розбудові наших громад». Окремо він розповів про стратегію Бучанської міської ради в контексті співпраці з АМУ, оскільки постійні методичні рекомендації та супровід допомогли громаді в період об’єднання напрацювати стратегію розвитку.
Бучанський міський голова закликав своїх колег колег користуватися методичними матеріалами АМУ та подякував Асоціації міст України.
На завершення презентації спікери обговорили питання фінансування та критеріїв відбору проєктів до Державного фонду регіонального розвитку, готовності місцевого самоврядування до подальших реформ.
 
Пропонуємо переглянути відео заходу:
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)