25 / Червень, 2020
25 червня у Верховній Раді України відбулося засідання Консультативної ради з питань місцевого самоврядування. Головна мета - вироблення узгоджених пропозицій до законодавства України щодо реалізації реформи територіальної організації державної влади та місцевого самоврядування і законодавчої стратегії в умовах її завершального етапу. У заході взяли участь народні депутати, представники органів місцевого самоврядування та їх всеукраїнських асоціацій.
Асоціацію міст України представляв Голова АМУ, мер Києва Віталій Кличко, Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан та голови громад-членів АМУ.
Головував на засіданні спікер Парламенту Дмитро Разумков. У вступному слові він зауважив, що постійний діалог Верховної Ради з представниками місцевого самоврядування є важливою частиною реформи децентралізації. “Не можна в односторонньому порядку підходити до процесу децентралізації, але важливо, щоб наша з вами робота була саме конструктивною. Щоб було менше політики, а подібні зустрічі відбувалися регулярно”, - підкреслив Голова Верховної Ради. Також Д.Разумков зауважив, що реформа децентралізації залишається однією з ключових на порядку денному як на рівні Верховної Ради України, Офісу Президента та Кабінету Міністрів, так і на рівні областей, міст, районів та громад.
У виступі Віталій Кличко сказав, що відновлення роботи Консультаційної ради це важливий сигнал для місцевого самоврядування. Звертаючи увагу на бюджетне забезпечення територіальних громад, він наголосив, що неможливо говорити про Стратегію реформи, коли в Парламенті просуваються ініціативи на позбавлення ресурсів громад. А це - ні що інше, як повний відкат від бюджетної децентралізації.
Однак є багато законопроектів, які сприятимуть розвитку місцевого самоврядування та завершенню реформи. Асоціація міст України склала відповідний перелік. Передаємо його Вам і просимо долучити до протоколу сьогоднішнього засідання, - наголосив В.Кличко.
Щодо змін до Виборчого кодексу, Голова АМУ зауважив, що поширення пропорційної системи на громади з чисельністю виборців в 15 тисяч осіб призведе до обмеження виборчих прав громадян та спотворення результатів волевиявлення виборців. Він попросив прийняти відповідне рішення щодо змін до Виборчого кодексу з врахуванням позиції Асоціації міст України.
Багато критики в громадах викликали ініціативи щодо нового районного поділу. Хочу розкрити позицію Правління АМУ: ми за реформу субрегіонального рівня. Але постанова №3650 про нові райони має прийматися виключно в пакеті з законопроектом №3614 про внесення змін до Бюджетного кодексу. По-друге, треба вирішити питання з містами обласного значення. Не можуть в системі державного управління одночасно існувати Харківський район в 1,7 мільйона жителів і Щастинський район в 82 тисячі жителів, - зауважив В.Кличко
На завершення Віталій Кличко зупинився на змінах до Конституції в частині децентралізації і наголосив, що це має бути перехід на якісно новий рівень. Зміни до Конституції – це життя самоврядування на наступні 20 років. Давайте якісно їх підготуємо, - закликав Голова АМУ.