25 / Лютий, 2020
Сьогодні у Києві відбуваються Публічні консультації щодо змін до Конституції України в частині децентралізації.
На Панельній дискусії «Децентралізаційна реформа: погляд місцевого самоврядування» позицію АМУ представляли Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Голова Бучанської об'єднаної територіальної громади Анатолій Федорук, Секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота. Модератором дискусії виступив Руслан Рохов.
На початку дискусії Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан зазначив: «Місцеве самоврядування в 2015 році і 2020 році - це вже фактично дві різні форми місцевого самоврядування. Конституція України, по суті, спільна угода між нами, всіма громадянами. І якщо всередині суспільства немає консенсусу і воно не готове до змін, треба вести діалог. 18 лютого Правління АМУ обговорило бачення змін до Конституції та схвалило Концепцію змін до Конституції щодо місцевого самоврядування та територіальної організації влади і пропозиції до проєкту Закону».
Далі він представив деякі аспекти позиції АМУ щодо місцевого самоврядування. Зокрема, пропонується, що на базовому рівні органи місцевого самоврядування називаються «муніципалітети», голова – «мер», а скасування актів муніципальної ради можливе лише в судовому порядку.
«Також важливо, що коли у громаді виникає конфлікт і муніципальна рада оголошує недовіру голові – обидва органи мають йти на вибори, адже вигравати має громада, тобто ми з вами», - сказав О. Слобожан.
Нині демократичному процесу обговорень конституційних змін заважають закритість і поспішність підготовки цих змін. Важливо, щоб у процесі обговорень були прийняті такі рішення і документи, які забезпечать незалежність, інклюзію, справедливий контроль і фінансову забезпеченість делегованих повноважень. І надважливим є те, щоб у ході публічних обговорень ключовою залишалась саме думка громад, - вважає Виконавчий директор АМУ.
Окремо Олександр Слобожан наголосив, що модель місцевого самоврядування в Україні має вибудовуватись відповідно до українських потреб, адже не можна повністю переносити досвід інших країн, на чому і наголошують усі міжнародні партнери.