26 жовтня у Кропивницькому відбулось засідання регіональної платформи в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Тема заходу - «Особливості формування місцевих бюджетів на 2017 рік».
Захід модерував Олександрійський міський голова, голова Кіровоградського РВ АМУ Степан Цапюк. На запрошення Кіровоградського РВ АМУ у платформі взяти участь народні депутати України Костянтин Яриніч та Станіслав Березкін.
У проекті Державного бюджету на наступний рік передбачено чимало нововведень, які сьогодні широко обговорюються експертами та представниками місцевого самоврядування. Зокрема, держава планує надавати освітню субвенцію лише на педагогічних працівників (а це 75% працівників закладів освіти), інші повноваження – сплату комунальних послуг, ремонт, розподіл зарплат технічного персоналу передаються на місця. Так само місцевим бюджет доведеться оплачувати енергоносії в медичних закладах, шукати кошти на пільгові перевезення та погашення заборгованості з різниці в тарифах минулих років. І це далеко не повний список нововведень.
Як же наповнити місцеві бюджети, щоб коштів вистачало на повноваження, які держава планує передати місцевим бюджетам? Що пропонують представники місцевого самоврядування?
Розглядаючи питання формування місцевих бюджетів на 2017 рік, директор департаменту фінансів Кіровоградської ОДА Сергій Шеремет зазначив, що основним джерелом зростання бюджету є податки на доходи фізичних осіб. Звертаючи увагу на розмір мінімальної заробітної плати, посадовець зазначив, що з 1 січня мінімальна зарплатня становитиме 1600 гривень, а вже 1 червня 1762 гривні. При цьому, розмір середньої заробітної плати становитиме 1663 гривні, де приріст у порівнянні з цим роком становитиме 16%.
Також у бюджеті на 2017 рік передбачено виділення освітньої та медичної субвенції. Зокрема, планується виділити освітню субвенцію у розмірі 1 млрд 55 мільйонів гривень, медичну субвенцію - 1 млрд 140 мільйонів гривень. На соціальний захист населення області - 3 млрд 85 мільйонів гривень. Поки не передбачено виділення субвенції з держбюджету на соціально-економічний розвиток регіонів, коли раніше на це виділялося 2 млрд гривень. За словами фінансиста, також не передбачається коштів з держбюджету на виплату заборгованості у різиці в тарифах для населення.
За словами голови Маловисківської територіальної громади Юрія Гульдаса, незважаючи на збільшення бюджету громади у чотири рази, коштів на виконання повноважень, які держава передає на місця, не вистачить.
«Сьогодні ремонт трьох кілометрів дороги з тротуаром коштує 18,5 мільйонів гривень, а тому без інвесторів, у тому числі іноземних нам не побудувати дороги», – сказав Юрій Гульдас.
А для того, щоб прийшов інвестор в Україні повинна бути стабільність. Нині Маловисківська об’єднана громада пише стратегічний план розвитку території. Так само, на думку голови ОТГ, в Україні повинен бути Стратегічний план розвитку, аби будь-які політичні сили, прийшовши до влади, не могли змінити курс держави. Тільки тоді в Україну прийдуть інвестори.
Багато уваги приділили питанню дотації на утримання закладів освіти та медицини, яка буде передбачена усім місцевим бюджетам та питанню передачі закладів професійно-технічних освіти з державної власності у комунальну. І власне, дискутували на тему перешкод у процесі децентралізації, який гальмується, на думку учасників платформи, з огляду на постійні зміни «правил гри» для утворених громад. Як красномовний результат, - навели приклад «Децентралізаційного марафону» у Кіровоградській області. З 40 поїздок консультантів АМУ у центри потенційних ОТГ - тільки дві громади цього року виходять на вибори, кожна третя розпочала процес обговорення, а більшість - зволікає.
Народний депутат України Станіслав Березкін підкреслив, що нині дуже важливо обговорити проект з громадами, з місцевим самоврядуванням, напрацювати пропозиції та внести поправки до головного фінансового документу. Наступного року передбачені кошти на збільшені заробітної плати вчителям, зростуть видатки на армію, адже, не забуваймо, Україна знаходиться у стані війни з Росією. У той же час народний депутат вважає, що Державний бюджет не може повністю задовольняти усіх, реформа децентралізації тільки розпочалася і нам ще багато чого доведеться зробити разом.
Народні депутати підтримали пропозицію представників органів місцевого самоврядування щодо необхідності проведення у стінах Верховної Ради громадського обговорення з питань місцевого самоврядування. Станіслав Березкін запевнив що спільно з депутатами від Кіровоградщини внесе Постанову про проведення громадських слухань. За підсумками регіональної платформи учасники сформували низку пропозицій, які буде передано на опрацювання народним депутатам.