Асоціація міст України розглянула проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до методичних рекомендацій щодо формування та розміщення регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів» (далі ‒ Проєкт), надісланого листом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2019 року № 1/11-11465, і в межах своєї компетенції повідомляє.
Проєктом пропонується уточнити повноваження міських рад міст-обласних центрів щодо регіонального замовлення, а також визначити строки його формування та розміщення шляхом внесення змін до Методичних рекомендацій щодо формування та розміщення регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів, схвалених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 994.
Асоціація міст України, в цілому підтримуючи необхідність врахування пропозицій міст-обласних центрів під час формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів у закладах професійної (професійно-технічної) освіти (далі ‒ регіональне замовлення), врахування можливостей бюджетів всіх рівнів та видатків із них на ці потреби, вважає за необхідне уточнити строки формування регіонального замовлення.
Щодо уточнення строків формування та розміщення регіонального замовлення
Змінами до пункту 9 Методичних рекомендацій щодо формування та розміщення регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів, схвалених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 994, зокрема, пропонується «до 1 травня надати проектні обсяги регіонального замовлення органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань бюджетної політики та фінансів для включення їх до проекту рішення про затвердження місцевого бюджету на відповідний рік». При цьому вже до 25 травня обсяги регіонального замовлення мають бути затверджені, а до 1 червня доведені закладам освіти.
Оскільки відповідно до абзацу першого частини другої статті 77 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети затверджуються рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради до 25 грудня (включно) року, що передує плановому, вважаємо за необхідне уточнити поняття «на відповідний рік» та узгодити строки бюджетного планування місцевих бюджетів і формування регіонального замовлення.
Якщо йдеться про наступний навчальний рік, то слід взяти до уваги, що кошторис витрат на І семестр поточного року вже буде затверджений бюджетом на рік. Зважаючи на це, затверджені у травні поточного року обсяги регіонального замовлення можуть значно перевищити визначений у місцевому бюджеті обсяг коштів. Це може призвести до невиконання обсягів регіонального замовлення.
У той же час, якщо йдеться про наступний навчальний рік, що розпочнеться у вересні планового бюджетного року, то доведення затвердженого обсягу регіонального замовлення може бути забезпечене належними видатками з місцевих бюджетів. Однак таке рішення має ризики невчасного виконання потреб ринку праці та роботодавців.
Таким чином, пропонуємо строки формування та розміщення регіонального замовлення узгодити з процесом формування та затвердження місцевих бюджетів.
Зважаючи на вище зазначене, Асоціація міст України погоджує проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до методичних рекомендацій щодо формування та розміщення регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів» з урахуванням наданого вище зауваження.
Відповідні висновки АМУ надіслані розробнику проєкту акта.
Аналітичний центр АМУ