25 / Жовтень, 2019
24-25 жовтня 2019 року у Вільнюсі (Литва) відбувся Форум місцевих лідерів країн Східного Партнерства ЄС «10-річчя Східного партнерства: ЛОКАЛІЗАЦІЯ ЦІЛЕЙ СТАЛОГО РОЗВИТКУ».
Мета форуму - зміцнення співробітництва між Європейським Союзом і країнами Східного партнерства та обмін досвідом щодо локалізації та впровадження Цілей сталого розвитку.
Учасники - мери, місцеві політики, а також експерти з питань сталого розвитку і представники асоціацій місцевого самоврядування з Литви, Молдови, Грузії, України, Латвії та інших країн ЄС.
Асоціацію міст України на Форумі представляли: Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Славутський міський голова, Голова Хмельницього регіонального відділення АМУ Василь Сидор, члени Правління АМУ Маловисківський міський голова Юрій Гульдас та Городнянський міський голова Андрій Богдан, депутатка Житомирської міської ради Ірина Ярмоленко та депутатка Харківської міської ради Ольга Чичина.
У ході першого дня роботи Форуму учасники обговорювали питання розвитку співпраці та пріоритети для країн Східного партнерства і можливості для місцевих влад. Був презентований досвід країн Європейського Союзу щодо сталого розвитку на місцевому рівні. На робочій групі з обміну досвідом «Локалізація Цілей сталого розвитку для країн Східного партнерства» місцеві керівники з країн-учасниць презентували свій досвід.
25 жовтня, у другий день роботи Форуму на сесії «Виклики та пріоритети країн, наступні кроки щодо Порядку денного-2030» Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан виступив з презентацією: «Співпраця України з країнами ЄС: досвід, пріоритети, подальші можливості». Він, зокрема, презентував діяльність АМУ та участь Асоціації у розробці та впровадженні децентралізаційної реформи, результати та необхідні подальші кроки. О.Слобожан наголосив, що головна мета реформи – не кількість створених нових громад, а розбудова дійсно спроможного місцевого самоврядування, здатного забезпечити для жителів якісні послуги. Також він зазначив, що суттєву допомогу у впровадженні реформи місцевого самоврядування на засадах децентралізації Україна отримала від країн ЄС та європейських інституцій. Щодо наступних кроків і завдань головне – забезпечити незворотність реформи.
Для цього необхідно завершити укрупнення громад, законодавчо схвалити новий адміністративно-територіальний устрій, закріпити децентралізацію у Конституції, провести місцеві вибори на новій територіальній основі. Важливо також, щоб громади отримали державну підтримку на розвиток. О.Слобожан зазначив, що перед органами місцевого самоврядування на нинішньому етапі стоять такі завдання: активне впровадження управлінських ІТ технологій, е-урядування, геоінформаційних інструментів (синхронізуючи із урядовим трендом «держава в смартфоні»), ефективне планування розвитку громад, реалізація проектів розвитку з залученням державних грантів та міжнародної допомоги, залучення інвестицій та підтримка місцевого підприємництва для забезпечення місцевого економічного розвитку. Щоб впоратися з цими викликами місцеві посадовці потребують навчання, підвищення кваліфікації, вивчення кращого українського та європейського досвіду для місцевих посадовців. «Асоціація вбачає тут свою важливу роль, зокрема і у сприянні громадам у налагодженні міжнародної співпраці, вивченні досвіду, участі у європейських проектах», - сказав Виконавчий директор АМУ О.Слобожан. Щодо підтримки, яку можуть надати Україні ЄС та Уряди-партнери, він підкреслив доцільність продовження надання допомоги Україні в розробці та експертизі законодавства щодо реалізації реформи, а також у впровадженні різноманітних проектів.
Також Виконавчий директор АМУ О.Слобожан виступив спікером на інтерактивній панелі «Діалог з ЄС щодо Цілей сталого розвитку», під час якої представники Асоціацій місцевого самоврядування обговорювали тему «Децентралізаційна реформа як необхідна умова для ПАРНЕРСТВА». В обговоренні взяли участь керівники асоціацій з Молдови, Грузії, Арменії та Нідерландів.
Організаторами форуму виступили Литовська асоціація органів місцевого самоврядування, Міністерство Закордонних Справ Литовської Республіки, Коаліція місцевих і регіональних влад та їх об'єднань ПЛАТФОРМА (PLATFORMA). Асоціація міст України – серед партнерів заходу.
Нагадаємо, у 2009 році країни-члени ЄС на чолі з Польщею та Швецією започаткували Східне партнерство: спільну ініціативу з шістьма країнами зі Східної Європи та Кавказу (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна). У 2016 році Європейська Комісія та Європейська служба зовнішніх дій встановили перелік пріоритетів для демонстрації досягнення відчутних переваг у повсякденному житті громадян по всьому регіону, зосередивши увагу на досягненні 20 результатів до 2020 року у чотирьох ключових пріоритетних сферах: ЕКОНОМІКА, УПРАВЛІННЯ, ПОВ’ЯЗАНІСТЬ ТА СУСПІЛЬСТВО.
Термін досягнення 20 результатів до 2020 року завершиться наступного року, а результати будуть представлені на наступному саміті Східного партнерства ПЛАТФОРМА. Литовська асоціація органів місцевого самоврядування та її партнери виступають за сприяння доступу місцевих та регіональних органів влади країн Східного партнерства до програм та обмінів за підтримки ЄС.