17 / Вересень, 2019
17 вересня в Асоціації міст України відбувся круглий стіл з обговорення законодавчої ініціативи щодо скасування пайової участі.
Мова йшла про прийнятий у першому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (№1059 від 29.08.2019 р.), яким, зокрема, передбачається відміна пайової участі забудовників у розвитку інфраструктури населеного пункту.
У круглому столі взяли участь народні депутати України IХ скликання О.Шуляк, З.Андрійович, народні депутати України VIII скликання І.Луценко, О. Сироїд, Н. Новак, О.Гриценко, Ю.Левченко, віце-президент Київської організації Національної спілки архітекторів України Г.Духовичний, Виконавчий директор АМУ О.Слобожан, експерт АМУ з місцевого економічного розвитку АМУ Д.Серебрянська, аналітик з питань освіти Л.Мозгова, а також представники громадських організацій та ЗМІ.
Модератором та ініціатором круглого столу виступив народний депутат України VIII скликання Ігор Луценко.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, відкриваючи захід, наголосив: "Через законодавчу ініціативу відмінити пайову участь прослідковується негативна тенденція звуження дохідних джерел місцевих бюджетів. На ці кошти громади розраховують на наступний рік ремонтувати школи, садочки, лікарні, дороги. Скасування пайової участі - це негативний сигнал для органів місцевого самоврядування і згортання децентралізації по суті, адже пайові внески є важливим джерелом надходжень до бюджету розвитку, завдяки якому є можливість розбудовувати території та покращувати якість життя населення. Крім того, пайові внески сприяють поліпшенню інвестиційного клімату громад. Міжнародні інвестори зацікавлені вкладати кошти в ті території, де відбувається економічний та інфраструктурний розвиток, який зокрема, залежить і від бюджету розвитку громади. Асоціація виступає за удосконалення механізму нарахування сплати та використання коштів пайових внесків. А також вважає за доцільне знайти шляхи для усунення прогалин у законодавстві, які можуть в певних випадках призводити до проявів корупції".
Народний депутат України IХ скликання, Надвірнянський міський голова 2006-2019 рр. Зіновій Андрійович висловив позицію на захист інтересів органів місцевого самоврядування. Він зауважив, що не треба скасовувати пайову участь, а необхідно вдосконалити цей механізм та посилити контроль за адмініструванням пайового внеску. Він зазначив, що цей інструмент забезпечує компроміс між забудовниками та органами місцевого самоврядування. Також З.Андрійович вніс пропозицію відмінити нульову ставку пайового внеску від забудовника, встановивши мінімальну межу на рівні, наприклад, 6-8%.
Про законопроект №1059 розповіла Олена Шуляк, народний депутат України IХ скликання, заступник голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Як автор законопроекту О.Шуляк представила учасникам власне бачення необхідності скасування пайової участі та заначила, що компенсаторами втрат доходів місцевих бюджетів доречно виокремити податок на нерухоме майно через підвищення ставок оподаткування та плату за землю.
Далі обговорення відбувалося у форматі «запитання-відповідь». Свою позицію на підтримку збереження інституту пайової участі висловили всі присутні: і народні депутати VIII скликання, і представники громадськості. Зокрема, було запропоновано ввести диференційовану ставку сплати пайових внесків в залежності від типу будівництва та виду земельної ділянки.
За результатами круглого столу було вирішено, що запровадження компенсаторів є недоцільним, оскільки податок на нерухоме майно або плата за землю не можуть бути аналогом пайових внесків, які націлені саме на розбудову інфраструктури територій. Крім того, введення таких компенсаторів стане податковим тягарем для громадян, в той час як пайова участь – це внесок саме забудовника у розвиток місцевої інфраструктури.
Нагадаємо, Голова АМУ В.Кличко у листі до Голови Верховної Ради України Д.Разумкова та народних депутатів України закликав не скасовувати пайову участь (Читати більше).