О.Слобожан: Одним із найважливіших завдань є ефективна реалізація реформи місцевого самоврядування, у центрі якої - якість життя людей

04 / Вересень, 2019
Сьогодні у Вінниці відбувається регіональна конференція «Принципи демократичного врядування та особливості місцевого економічного розвитку в умовах децентралізації».
Учасники: голови міст обласного значення та голови ОТГ Вінницької області. Асоціацію міст України на заході представляє Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Модератором Конференції виступила Тетяна Пашиніна, директор Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Вінницької області. Також у конференції взли участь голова Вінницької ОДА Валерій Коровій та голова Вінницької обласної Ради Анатолій Олійник.
Виконавчий директор АМУ привітав учасників та виступив із презентацією «Децентралізаційна реформа: стан та перспективи реалізації».
 «Зараз єдиною успішною реформою в Україні є реформа місцевого самоврядування. Ми поступового наближаємося до завершення процесу добровільного об'єднання, розпочинається процедура адміністративного приєднання громад. Усі області, окрім Закарпатської, мають затвердженні перспективні плани. Реформа з децентралізації є незворотньою, її необхідно якнайшвидше завершити», - відзначив О.Слобожан.
Він також нагадав, що Асоціація міст України стояла у витоків процесу створення спроможних ОТГ, просуває цю реформу на центральному рівні і активно сприяє впровадженню на місцях: «Одним із найважливіших завдань Асоціації є ефективна реалізація реформи місцевого самоврядування, у центрі якої стоїть якість життя та потреби людей. Спроможність громад визначається рівнем якості освітніх і медичних послуг, послуг ЖКГ, ефективною організацією роботи ЦНАП та цікавим культурним життям в ОТГ», - відзначив О.Слобожан.
Виконавчий директор АМУ сказав, що вже утворено 848 ОТГ та 36 громад з центром у місті обласного значення (приєднано 84  суміжні громади). Окрім того, ще 44 громади чекають призначення виборів.
Також О.Слобожан окреслив коло питань, що потребують невідкладного врегулювання:
Проблеми формування громад:
  • Міста обласного значення не можуть завершити процедуру приєднання суміжних сільських, селищних територіальних громад оскільки обмежені перспективними планами формування територій громад областей, що не відповідають Методиці. У Закарпатській області ПП взагалі відсутній.
  • Ненадання або надання ОДА негативних висновків на приєднання.
  • Втручання (вплив) в процес формування таких громад місцевих бізнес та політичних еліт.
  • Довкола міст обласного значення, всупереч методиці формуються ОТГ, оточуючи міста.
  • Як наслідок, міста віддають кошти на реверс, а утворені довкола них громади є дотаційними.
  • Передані ОМС повноваження не забезпечуються належними фінансовими ресурсами.
  • Громади розраховували на повне ресурсне забезпечення делегованих державою повноважень та фінансування їх з державного бюджету.
  • Державна підтримка об’єднання/приєднання територіальних громад щорічно зменшується при збільшенні об’єднаних/приєднаних територіальних громад 
  • Кошти передбачені громадам за рахунок субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій та ДФРР взагалі «заморожено» на державному рівні.
Проблеми діяльності громад:
  • Спостерігається недостатність ресурсів на виконання делегованих повноважень. 
  • Відсутні чіткі критерії розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти, охорони здоров’я та коштів державного дорожнього фонду на дороги державного значення місцевого користування та комунальні дороги. Наразі зазначені кошти розподіляються обласними державними адміністраціями на власний розсуд не враховуючи реальних потреб органів місцевого самоврядування, без визначення чітких критеріїв такого розподілу.
  • У міст обласного значення відсутні повноваження щодо реєстрації актів цивільного стану. 
  • Дублюються повноваження у сфері соціального захисту (2 установи здійснюють однакову діяльність на одній території). 
Виконвчий директор Асоціації міст України розповів про те, які законопроекти потрібно невідкладно прийняти для успішного завершення реформи:
  • Зміни до Конституції (нова редакція) щодо реформи місцевого самоврядування
  • Про службу в органах місцевого самоврядування (нова редакція)
  • Про засади адміністративно-територіального устрою України
  • Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації та наближення до громадян адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану"
  • Про регулювання містобудівної діяльності.
Детальніше у ПРЕЗЕНТАЦІЇ
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)