Інвентаризація земель як інструмент економічного розвитку громад - тема практикуму у Хмельницькому РВ АМУ

26 / Червень, 2019
26 червня у Хмельницькому регіональному відділенні Асоціації міст України відбувся практикум із застосування законодавства на тему: «Інвентаризація земель як інструмент економічного розвитку громад». Захід відбувається у рамках проекту ПУЛЬС, який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Учасники практикуму - фахівці земельної сфери з ОТГ Хмельницької області, зокрема, Полонської, Грицівської, Красилівської, Понінківської, Дунаєвецької міської, Меджибізької, Летичівської, Гвардійської, Лісовогринівецької, Городоцької, Війтовецької та Наркевицької об'єднаних громад. 
Були розглянуті такі питання:
  • Інвентаризація земель – основа ефективного управління земельними ресурсами громад;
  • Містобудування на місцевому рівні. Переваги розпорядження містобудівної документації на основі матеріалів інвентаризації. Вплив якісної картографічної основи на містобудівну та землевпорядну документацію;
  • Зміна меж населеного пункту. Проблемні аспекти;
  • Геоінформаційні системи як інструмент для управління територіями ОТГ.
Модераторами заходу виступили представник інвентаризаційної організації «Подільський земельний центр» Тетяна Григорович.
Основні тези, озвучені модератором під час практикуму стосуються того, що інвентаризація – це інструмент, який дає змогу оцінити той земельний ресурс і потенціал, яким володіє громада. Інвентаризація виявляє неспівпадіння меж окремих територій та ділянок, нецільове використання земель, адже в основу лягає аерофотозйомка, що показує фактичне користування землі. Вона також дає змогу перевірити технічні помилки в кадастровій карті, порівнюючи отримані дані та дані з реєстрів.
Результати інвентаризації дають можливість ведення електронного обліку земельних ресурсів, введення результатів інвентаризація в геоінформаційну систему, пошук нових, не наданих у власність територій – для інвестицій або впорядкування територій; аналіз збору земельного податку і орендної плати за землю; формування земельних ділянок комунальної власності.
На окрему увагу заслуговує інвентаризація земель за межами населених пунктів, адже дуже часто виникає ситуація, коли є розбіжності між договорами оренди і фактичними площами посівних площ. І якщо розбіжність користування в межах населеного пункту в середньому складає 10%, то за межам таке неспівпадіння набагато більше.
Під час обговорення учасники з’ясували технічні деталі щодо окремих ситуацій, пов’язані із  землекористуванням, які часто можуть бути конфліктними для жителів та органів місцевого самоврядування. Крім того, вони обговорили способи вирішення складних земельних питань за допомогою інвентаризації та внесення даних у геоінформаційну систему. Також представники громад наголосили, що правильне усвідомлення того, яким земельним ресурсом володіє громада, справді може виявити перспективні землі, які стануть джерелом доходів громади, або ж забезпечить правильне оформлення користування землями та приведення у відповідність фактичне користування землями та плату за них. Тож інвентаризація – це інструмент для збору інформації про земельні ресурси з метою ефективного управління ними.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)