Створення першої в Олешківському районі об'єднаної територіальної громади, в яку окрім Великих Копанів як адміністративного центру з селом Добросіллям увійшла Абрикосівська сільська рада, стало непростим рішенням, однак доволі перспективним. І плоди спільного господарювання однією громадою вже сьогодні є очевидними, не зважаючи на короткий проміжок часу.
Зірки з неба відразу не посипалися, однак скажу з упевненістю, що гірше, однозначно, не стало, бо з’явилося безліч перспектив для росту та сталого розвитку, - з оптимізмом запевняє голова Великокопанівської ОТГ Валентина Костенко, котра має достатньо великий досвід в місцевому самоврядуванні. – Важко дався початок бюджетного року в новому статусі. Сформований і добирається штат фахових працівників, котрі б забезпечували безперебійну роботу та надання повного спектру послуг населенню в рамках переданих повноважень, що мають бути на порядок якіснішими та доступнішими для місцевих мешканців.
Кабінети затишної відремонтованої будівлі сільської ради немов рукавичка, де в кожному в комфортних умовах працюють сформовані відділи та служби ОТГ. Тут приймають людей і опрацьовують документи. Дбайливі господарі пристосовують все для зручності роботи. Такої великої по-сучасному оздобленої просторої зали засідань навряд чи знайдеться навіть у районному центрі. Є потреба в розширенні площі для здійснення прийому громадян, тож з’являється маса ідей під створення додаткових підрозділів, в тому числі комунальної власності, які б не просто покращували обслуговування населення, а й приносили стабільний дохід у місцевий бюджет. Для цього скуповуються старі, не використовувані власниками, занедбані будівлі в центрі села. Якісь уже пристосували, деякі чекають на реконструкцію.
Є у нас задум створити комунальне підприємство, яке б взяло на себе забезпечення якісного та повноцінного харчування учнів у школах об’єднаної громади, - ділиться найближчими планами Валентина Костенко. – Нинішній стан не влаштовує ні нас, ні батьків. У харчоблоках неефективно використовуються кошти, достатньо не дбають про те, щоб нагодувати дітлахів смачно та корисно. Діти повинні мати право вибору меню, щоб не переводити ні бюджетні, ні батьківські гроші. Крім того, це дозволить ефективно контролювати і якість та ціну продуктів.
Однозначно, багато залежить від лідера громади, який здатен приймати вольові рішення, знає, в якому напрямку рухатися, що робити і як, генерувати креативні ідеї розвитку, розставляти акценти, визначати пріоритети і, що найголовніше, робить це не одноосібно, а колегіально з радою та самою громадою в інтересах всіх населених пунктів, що входять у ОТГ. У такому раціональному розподілі немає поділу на своїх та чужих. Скажімо, освітлення вулиць у ОТГ охопило всі села - встановлено 960 ліхтарів.
І коли засяяли нічними вогнями вулиці в нашій Абрикосівці, то в сусідній Подокалинівці, яка відмовилася свого часу від нашої пропозиції входити до ОТГ, сусідам нині заздрять, - говорить голова ОТГ. – І коли вулиці грейдеруємо по селах – теж дехто заздрить.
Стосовно впорядкування доріг, Валентина Костенко запевнила, що вже найближчим часом ОТГ придбає власний грейдер, аби не винаймати дорожню техніку, адже потреба в ній виникає доволі часто. Потрібні для власного комунального підприємства і нові трактор та бульдозер. Нещодавно закупили для потреб громади пилораму та 2 деревообробні верстати. Проклали по Великих Копанях понад півкілометра пішохідної доріжки з тротуарної плитки, а ще встановили в парковій зоні сучасні ігрові та спортивні майданчики.
Дитсадок на 6 груп потребує розширення, адже село живе і в нього після створення ОТГ активно почали переїжджати з сусідніх сел, і навіть з райцентру. З’являються нові робочі місця. Відчувається потреба в робочих руках та фахівцях з вищою освітою. Наразі шукають юриста, архітектора, соціальних працівників. Частина спеціалістів перейшла з Абрикосівки, хоч там разом зі старостою Любов’ю Тимчак залишилися землевпорядник, інспектор з благоустрою, працівники соціального захисту населення, громадський помічник дільничного інспектора, якого утримує ОТГ.
У об'єднаній громаді вчаться рахувати кожну копійку та дбати про енергоефективність. Для заощадження у водозабезпеченні поставили нові економічні насоси. Ще потрібно чимало попрацювати, аби навести лад у закладах освіти, котрі передані здебільшого в жалюгідному стані. Окрім загальноосвітніх шкіл, тут опікуються закладами позашкільної освіти. В адміністративному центрі громади налаштовані відкрити свою школу мистецтв. Наразі філія такого закладу працює в Абрикосівці. Відділ культури, молоді та спорту теж затребуваний у ОТГ. Скажімо, великий сільський будинок культури є осередком для представників різних поколінь. Тут є навіть власний цех з пошиття сценічних костюмів, де робота кипить у чотири руки. Також є власна ізостудія, де дітлахів та підлітків привчають до прекрасного і створювати його власними руками.
В об’єднаній громаді, набиваючи гулі в принципово новій справі, де ще не все достатньо врегульоване та відпрацьоване, якій не квапляться надавати допомогу ті, кому це належало б робити за своїми прямими обов’язками на районному рівні, руку допомоги, насамперед консультативну підтримку надають неурядові організації, котрі працюють у проектах міжнародної технічної допомоги. Так завжди бажані гості тут і надійні партнери - регіональні консультанти Асоціації міст України в Херсонській області, котрі давно співпрацюють з громадою - ще від етапу громадських обговорень і до ухвалення остаточних рішень про утворення ОТГ, надаючи постійну методичну підтримку громаді, консультативне сприяння в розв’язанні організаційних, юридичних, бюджетних питань. 14 березня вони провели чергове виїзне консультування апарату сільської ради.
За інформацією Офісу реформ при Херсонському РВ АМУ